Jak zatroszczyć się o środowisko, zadbać o ogród i mieszkające w nim owady? Co możemy zrobić, by przeciwdziałać zmianom klimatycznym? Jak budować siłę organizacji i czy konflikt może być szansą? Jednym słowem o tym jak zadbać o siebie, o ludzi nam bliskich i o miejsce, w którym żyjemy. Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poszukiwały przedstawicielki i przedstawiciele kół gospodyń wiejskich oraz organizacji je wspierających, uczestniczący w konferencji. „Spotkanie Kobiet Wiejskich: Kobiety to dobry klimat 2024”.
Konferencja odbyła się 10-12 września 2024 roku w Gdańsku. Spotkanie zorganizowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Warszawie, Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą i Pomorską Izbę Rolniczą ponownie stało się miejscem wymiany doświadczeń, wiedzy oraz inspiracji.
W wydarzeniu uczestniczyło ponad 180 osób niemal z całej Polski, w tym przedstawicielki i przedstawiciele 58 kół gospodyń wiejskich z 15 województw.
"Spotkanie kobiet wiejskich" było okazją do zapoznania się z inicjatywami podejmowanymi przez uczestników i uczestniczki konferencji w ich lokalnych społecznościach. Prawie 45 KGW podjęło wyzwanie zaprezentowania przed uczestnikami konferencji swoich działań i osiągnięć, opowiedzenia o wyzwaniach, jakie przed nimi stoją.
Podczas spotkania uczestniczki brały udział w wykładach i warsztatach.
Wykłady przybliżyły uczestniczkom i uczestnikom ciekawą i wcale nie prostą historię kół gospodyń wiejskich, problematykę zmian klimatycznych w kontekście rolnictwa, zagadnienia związane z mikroplastikiem oraz dzikimi zapylaczami i ich znaczeniem dla zachowania bioróżnorodności. Z kolei Pascal Brodnicki, gość specjalny konferencji, opowiedział o swoich poszukiwaniach idealnych smaków, czerpaniu z dziedzictwa kulinarnego i wymiany doświadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami:
- Dr Katarzyna Stańczak-Wiślicz — Koła gospodyń wiejskich — między pielęgnowaniem tradycji a modernizacją życia — prezentacja
- Patryk Kokociński — Retencja Krajobrazowa — przepis na dobry klimat dla rolnictwa — prezentacja
- Dr Magdalena Michalska-Kacymirow — Zdrowe Wybory: jak unikać pestycydów i mikroplastiku w codziennym życiu? — prezentacja
- Monika Deja — Dzicy zapylacze w naszym ogrodzie — prezentacja
Udział w warsztatach był nie tylko źródłem wiedzy, ale również inspiracją do działania. Uczestniczki wymieniały się pomysłami, zadawały pytania i zdobyły praktyczne umiejętności, które z pewnością wykorzystają w codziennym życiu oraz pracy w kołach gospodyń wiejskich. Prezentacje z warsztatów do pobrania:
- Agnieszka Mysiak-Wrzeszcz — Dogadajmy się! Czy konflikt może być szansą? — Prezentacja
- Katarzyna Urbańska i Paulina Długosz — O zdrowiu psychicznym — ważne informacje, źródła wsparcia i wymiana doświadczeń — Prezentacja
- Piotr Ciemny — Zero waste? Czy less waste? Gotowanie z głową, porady i wskazówki — Prezentacja
- Sylwia Panek — W zdrowym domu — o chemii wokół nas — Prezentacja
- Klaudia Sidorowicz — Ogród probiotyczny — Zamieniajmy trawniki w warzywniki — Prezentacja
Informacje o wykładach, warsztatach i osobach je prowadzących znajdują się w poniżej:
Przedstawicielki KGW wzięły również udział w XI edycji konkursu kulinarnego „Skarby Zaklęte w Szkle”. Biorące udział w konkursie produkty oraz wiele innych smakołyków uczestniczki prezentowały na mini-stoiskach, ozdobionych i udekorowanych rękodziełem.
Uczestniczki mogły zgłaszać produkty w trzech kategoriach:
- Domowe przetwory z owoców (w tym jagód, borówek, jeżyn, żurawiny itp.)
- Domowe przetwory z warzyw (w tym grzybów leśnych)
- Domowe przetwory mięsne i rybne
Komisja konkursowa oceniała potrawy pod względem wyglądu, estetyki, walorów smakowych i zapachowych, cech wyróżniających produkt oraz wykorzystania lokalnych surowców.
Wyniki konkursu „Skarby zaklęte w szkle”
- Kategoria Domowe przetwory z owoców (w tym jagody, borówki, jeżyny, żurawiny itp.)
1. KGW „Marysieńki” w Szerzynach — „Dzika Pokusa”
2. KGW w Purdzie — „Jagodnik MiodoMięta”
3. KGW „Pomlewianki” — „Konfitura z orzecha włoskiego z dodatkiem pigwy”
Wyróżnienie: KGW „Istebnianki” — „Mus gruszkowo-jarzębinowy”
- Kategoria Domowe przetwory z warzyw (w tym grzyby leśne)
1. KGW Marynowy — „Pasta z czarnego czosnku”
2. KGW w Bielicy — „Tradycyjny ogórek kiszony”
3. KGW Żeroniczki — „Egzotyczna bania”
Wyróżnienie: KGW Bukowo — „Pasztet z cukinii z grzybami leśnymi”
- Kategoria Domowe przetwory mięsne i rybne
1. KGW Marynowy — „Tuszonka mięsna”
2. KGW Stradunianki — „Pasztet z ryby”
3. KGW w Borkach Wielkich — „Pasztet z kaczki”
Wyróżnienie: KGW Stary Barkoczyn —„Węgorz babci Salomei”
„Spotkanie Kobiet Wiejskich: Kobiety to dobry klimat” 2024 nie tylko dało możliwość zdobycia wiedzy, ale także stworzyło przestrzeń pełną ciepła, wsparcia i motywacji. Uczestniczki wróciły z nowymi pomysłami, energią do działania i świadomością, że mogą realnie wpływać na otaczający je świat – dbając o środowisko, swoje zdrowie oraz lokalną społeczność.
Podsumowując całe wydarzenie, można przytoczyć słowa moderatorki:
„BO JAK NIE MY? TO KTO!”
WKRÓTCE FILM Z WYDARZENIA
„Spotkanie Kobiet Wiejskich: Kobiety to dobry klimat” odbyło się w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i zostało zrealizowane w partnerstwie trzech podmiotów: Pomorska Izba Rolnicza, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Warszawie.