Rolnictwo precyzyjne
W obliczu rosnących wyzwań związanych z globalnym zapotrzebowaniem na żywność, zmianami klimatycznymi i ograniczeniami zasobów oraz ich optymalizacją, a także optymalizacją samego procesu produkcji żywności w całym łańcuchu wartości, rolnictwo precyzyjne staje się coraz bardziej istotnym narzędziem dla współczesnych rolników. To innowacyjny model produkcji rolnej, który oparty jest na wykorzystaniu nowoczesnych technologii, rejestracji i analizy danych z czujników, sensorów oraz innych urządzeń i precyzyjnego stosowania środków ochrony roślin, nawozów i wody, oraz innych zasobów wykorzystywanych w produkcji rolniczej.
Ideą rolnictwa precyzyjnego jest obniżenie jednostkowych kosztów produkcji, obniżenia lub zniwelowania całkowicie skażenia chemicznego gleby, poprawa wydajności i komfortu pracy, poprawa plonowania oraz jego jakości, efektywne zarządzanie procesami produkcyjnymi w gospodarstwie.
Zastosowanie technologii w rolnictwie precyzyjnym
Współczesne technologie, takie jak satelitarne systemy pozycjonowania (GPS), czujniki, drony i oprogramowanie analityczne, mają kluczowe znaczenie dla rolnictwa precyzyjnego. Te narzędzia umożliwiają rolnikom zbieranie dokładnych danych na temat zmienności wewnątrzpolowej, takich jak wilgotność gleby, poziom nawodnienia, zdrowotność roślin czy struktura gleby. Dzięki temu rolnicy mogą podejmować bardziej precyzyjne, a przede wszystkim świadome decyzje dotyczące nawożenia, nawadniania, stosowania środków ochrony roślin czy planowania upraw.
Korzyści rolnictwa precyzyjnego
Rolnictwo precyzyjne oferuje wiele korzyści zarówno dla rolników, jak i dla środowiska naturalnego oraz w zakresie mitygacji zmian klimatycznych
Obniżenie jednostkowych kosztów produkcji uzyskuje się poprzez:
- Precyzyjne prowadzenie agregatów (tzw. nakładek) – oszczędzanie paliwa i czasu
- Precyzyjny siew, pozwalający na unikanie problemów z zagęszczonymi międzyrzędziami stykowymi – oszczędzanie materiału siewnego;
- Precyzyjną ochronę roślin – oszczędzanie środków ochrony roślin;
- Precyzyjne (zmienne) nawożenie, uwzględniające zawartość składników pokarmowych w glebie i zawartość azotu w materiale siewnym – oszczędzanie nawozów.
Obniżenie skażenia chemicznego gleby wynika z:
- Precyzyjnego stosowania środków ochrony roślin – wyłączanie sekcyjne na klinowatych polach, odcinanie cieczy roboczej na uwrociach, nie nakładanie cieczy roboczej na kolejnych psach przejazdu;
- Możliwości stosowania zabiegów nocą przy bezwietrznej pogodzie;
- Precyzyjnego nawożenia – dzięki mapowaniu pól, nawożenie dostosowane do zasobności gleb i zawartości azotu w roślinach, nienakładanie nawozu na kolejnych pasach przejazdu.
Poprawa wydajności pracy wynika przede wszystkim z możliwości utrzymania optymalnej szybkości roboczej i nie dublowania przejazdów.
Poprawa komfortu pracy to przede wszystkim ułatwianie prowadzenia agregatów uprawowych, gdzie rola operatora ogranicza się do odpowiedniego zaprogramowania agregatu przed rozpoczęciem pracy i kontrolowania prawidłowości działania podczas pracy.
Efektywne zarządzanie procesami produkcyjnymi w gospodarstwie to głównie możliwość dokładnego planowania prac w gospodarstwie zgodnie z terminami agrotechnicznymi, warunkami pogodowymi i wymogami klimatyczno-środowiskowymi. Nie bez znaczenia jest też potrzeba monitorowania zasobności gleb i roślin w optymalny biznes składników, w tym także zawartości biologicznej oraz możliwość analizowania wyników – wydajności upraw i ich rentowności .
Rolnictwo precyzyjne wymaga od rolników pogłębionej, specjalistycznej wiedzy, przygotowania praktycznego oraz determinacji we wdrażaniu innowacji.
Ośrodki Doradztwa Rolniczego, mając na uwadze cele rolnictwa precyzyjnego oraz związane z nim wyzwania, jak i oczekiwania rolników, są przygotowane do działań doradczych, szkoleniowychi upowszechnionych.