Integrowana Produkcja Roślin
Integrowana produkcja roślin (IP) jest nowoczesnym krajowym system jakości żywności, wykorzystującym w sposób zrównoważony postęp techniczny i biologiczny w uprawie, ochronie roślin i nawożeniu oraz zwracającym szczególną uwagę na ochronę środowiska i zdrowie ludzi.
Uczestnictwo w systemie IP pozwala na otrzymanie zdrowej żywności pochodzenia roślinnego, w której nie zanotowano przekroczeń dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin, metali ciężkich, azotanów i innych pierwiastków oraz substancji szkodliwych. Potwierdzeniem wysokiej jakości plonów pochodzących z IP jest certyfikat i prawo do korzystania w obrocie handlowym z zastrzeżonego znaku IP.
Aby otrzymać certyfikat należy przede wszystkim:
- ukończyć szkolenie, które jest ważne 5 lat (a następnie odbyć szkolenie uzupełniające)
- prowadzić produkcję w oparciu o ochronę roślin wg szczegółowych metodyk zatwierdzonych przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa;
- prawidłowo dokumentować prowadzenie działań zawiązanych z Integrowaną produkcją roślin.
W metodykach Integrowanej Produkcji znajduje się lista obligatoryjnych czynności i zabiegów w systemie dla poszczególnych gatunków upraw, obejmująca: ochronę środowiska, prawidłowy płodozmian, analizę gleby, stosowanie kwalifikowanego i zaprawionego materiału siewnego. Ważna jest również lustracja upraw w zakresie występowania chorób oraz szkodników z wykorzystaniem różnego rodzaju pułapek feromonowych, żółtych lub białych tablic lepowych, żółtych naczyń itp. Wszystkie te działania muszą być odnotowane w notatniku IP.
Więcej informacji o integrowanej produkcji roślin udostępnionych jest na stronie internetowej MRiRW