|

Akademia Rolnictwa Precyzyjnego

Grupa 25 uczestników, w tym rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich, doradcy rolniczy, uczniowie szkół rolniczych oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, wzięła udział w szkoleniu „Akademia Rolnictwa Precyzyjnego”, zorganizowanym 24-26 kwietnia 2024 r. w ramach SIR przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu.

Szkolenie miało na celu przekazanie uczestnikom wiedzy nt. nowych, innowacyjnych rozwiązań w produkcji rolnej.

Część teoretyczna została realizowana w hotelu Ibis w Bielsku Białej, natomiast część praktyczna w gospodarstwie rolnym Państwa Świerkot BEEF HOUSE w miejscowości Studzionka.


W pierwszym dniu szkolenia zostały zaprezentowane zmiany zachodzące w produkcji rolnej w następstwie upowszechnienia wiedzy i wprowadzania do produkcji rolnej innowacyjnych rozwiązań technicznych. Pan dr inż. Roman Bathelt w ramach wykładu „Ewolucja rolnictwa precyzyjnego – od tradycyjnych praktyk rolniczych do rolnictwa opartego na danych i technologiach cyfrowych” wskazał, jak postęp naukowy, upowszechnienie stosowania nawożenia i ochrony roślin oraz rozwój technologiczny zdynamizowały zmiany zachodzące w rolnictwie. Rezultatem tych zmian jest znaczący wzrost wydajności jednostkowej produkcji, plonowania roślin, a tym samym zaspokojenie potrzeb żywieniowych ludzi. W drugiej części szkolenia panie Monika Kozłowska i Monika Bathelt oraz panowie dr inż. Jerzy Korończok i Artur Domański zaprezentowali innowacyjne rozwiązania w produkcji rolnej wpływające na optymalizację wykonywanych zabiegów polowych, jak m.in. mapowanie pól i na tej podstawie opracowanie map zasobności gleb, wykorzystanie technologii GNSS do przeprowadzenia precyzyjnych prac polowych czy systemy pozyskiwania danych, ich transmisji, analizy i wsparcia procesu podejmowania decyzji. Pan Michał Szmajduch przedstawił rozwój usług rolniczych będących rezultatem zachodzących zmian w technologii produkcji i rozwoju mobilności, pozwalających na ich realizację dla gospodarstw w wybranych krajach Unii Europejskiej, przy zapewnieniu rentowności działalności. Ostatnia część szkolenia poświęcona była przyszłości produkcji rolnej. Panowie Jarosław Adamczak oraz prof. SGGW dr inż. Adam Ekielski zaprezentowali zagadnienia dotyczące wyzwań i korzyści rozwoju maszyn autonomicznych w działalności rolniczej oraz rozwoju sztucznej inteligencji i możliwości jej zastosowania w rolnictwie.


Drugi dzień uczestnicy szkolenia spędzili w gospodarstwie Świerkot BEEF HOUSE. Na początku właścicielka gospodarstwa – pani Paulina Świerkot przedstawiła historię gospodarstwa, działania, jakie zostały podjęte w ostatnich latach w związku z prowadzoną produkcją bydła opasowego, w tym stworzenie bazy paszowej poprzez dostosowanie produkcji roślinnej do potrzeb żywieniowych zwierząt, inwestycje w maszyny do zbioru produkcji roślinnej oraz przygotowania i zadawania pasz czy prowadzeniem sprzedaży mięsa z gospodarstwa.

W dalszej części wizyty w gospodarstwie uczestnicy mieli możliwość zwiedzania budynków inwentarskich, poznania technologii produkcji zwierzęcej, dyskusji z osobami zarządzającymi produkcją. Zaprezentowano także maszyny i urządzenia wykorzystywane w produkcji roślinnej, w tym stosowane rozwiązania techniczne wpływające na poprawę warunków gospodarowania. Zainteresowane osoby, w trakcie przejazdów polowych miały możliwość poznać m.in. technikę prowadzenia równoległego i prowadzenia maszyn rolniczych z wykorzystaniem systemów pozycjonowania.


Trzeci dzień szkolenia obejmował warsztaty z wykorzystaniem oprogramowania do zarządzania gospodarstwem rolnym oraz wykład pana dr inż. Jerzego Korończoka nt.: ,,Wyzwań i możliwości dla rolnictwa precyzyjnego”, w trakcie którego przedstawił zastosowanie rozwiązań cyfrowych w różnych obszarach.


Źródło: CDR w Brwinowie