|

Innovation Awards 2024 - poznajmy laureatów!

7 maja 2024 r. w Estoril (Portugalia), miała miejsce uroczysta ceremonia wręczenia nagród w konkursie dla wyróżniających się grup operacyjnych, które opracowały innowacyjne praktyki, rozwiązania, produkty i technologie.

W każdej z sześciu kategorii nominowanych było pięć kandydatur, a dodatkowo — wszystkich trzydziestu nominowanych rywalizowało o miano faworyta publiczności.

Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

  • w kategorii Zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi zwyciężył projekt Colorado Beetle Catcher z Holandii, który skupia się na zrównoważonych metodach mechanicznego zwalczania szkodników;
  • w obszarze Modeli biznesowych w łańcuchach dostaw żywności nagrodzono projekt z Niemiec, dotyczący uprawy, zbioru i przetwarzania słomy oraz nasion konopi.
  • Parsutt z Włoch, oferujący szynkę parmeńską produkowaną w duchu zrównoważonego rozwoju, został wyróżniony w kategorii Dobrostan zwierząt i hodowla;
  • Hiszpański projekt SUBALMA, który zwiększa wydajność i zrównoważony rozwój poprzez innowacyjne wykorzystanie nanobąbelków w podziemnych systemach nawadniania kropelkowego, z wykorzystaniem odpadów z olejarni jako nawozu, zwyciężył w kategorii Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja;
  • Farm Forest Alliance (Irlandia) zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważona gospodarka leśna;
  • a projekt Rolnictwo precyzyjne w Brandenburgii (Niemcy) zwyciężył w kategorii Cyfryzacja.

Siódma nagroda, czyli nagroda publiczności, została przyznana SHEEP-UP z Włoch. Projekt skupia się na promowaniu bioróżnorodności, zrównoważonego rozwoju oraz wysokiej jakości produkcji. W głosowaniu online, które trwało od 15 kwietnia do 3 maja, uczestniczyło ponad 11 000 osób, wybierając swój ulubiony projekt spośród 30 nominowanych.

W konkursie brali udział również polacy — Zamojska farma. Celem ich projektu było opracowanie skróconego łańcucha dostaw, który umożliwiłby bezpośrednią dystrybucję oraz sprzedaż ziemniaków.