PROW 2014-2020 Działanie „Współpraca”

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 rolnicy i inne podmioty zainteresowane wdrażaniem innowacji mieli możliwość otrzymania wsparcia finansowego w ramach działania M16 „Współpraca”.
Działanie dotyczyło wspierania, tworzenia i funkcjonowania Grup Operacyjnych na rzecz innowacji (EPI) w rozumieniu art. 56 i 57 Rozporządzenia EFRROW, które w ramach działalności realizowały projekty polegające na opracowywaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich do praktyki.
W ramach działania wspierane było tworzenie i funkcjonowanie Grup Operacyjnych EPI, zrzeszających przede wszystkim rolników, jednostki naukowe, przedsiębiorców, posiadaczy lasów, podmioty doradcze. Uczestnikami Grup EPI mogły być także inne podmioty działające na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich w tym, samorządy, organizacje pozarządowe, związki rolnicze itp.
Wsparcie dotyczyło tworzenia i funkcjonowania grup operacyjnych na rzecz innowacji oraz realizacji przez te grupy projektów, których przedmiotem było: opracowanie i wdrożenie nowego lub znacznie udoskonalonego produktu lub nowych lub znacznie udoskonalonych technologii lub metod organizacji lub marketingu dotyczących produkcji, przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów objętych załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz tworzenie lub rozwój krótkich łańcuchów dostaw w rozumieniu art. 2 ust. 1 akapit drugi lit. m rozporządzenia nr 1305/2013, lub rynków lokalnych, o których mowa w art. 35 ust. 2 lit. d rozporządzenia nr 1305/2013, dotyczących produkcji, przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów objętych załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Realizacja projektu prowadziła do osiągnięcia celów szczegółowych PROW 2014-2020 dla działania Współpraca tj.:
„Wspieranie innowacyjności, współpracy i rozwoju bazy wiedzy na obszarach wiejskich”
„Wzmacnianie powiązań między rolnictwem, produkcją żywności i leśnictwem a badaniami i innowacją, w tym do celów ulepszonego zarządzania środowiskiem i lepszych wyników”
oraz jednego z celów PROW 2014-2020 tj.:
„Poprawa wyników gospodarczych wszystkich gospodarstw oraz ułatwienie restrukturyzacji i modernizacji gospodarstw, szczególnie z myślą o zwiększeniu uczestnictwa w rynku i zorientowania na rynek a także zróżnicowania produkcji rolnej”
„Poprawa konkurencyjności producentów rolnych poprzez lepsze ich zintegrowanie z łańcuchem rolno-spożywczym poprzez systemy jakości, dodawanie wartości do produktów rolnych, promocję na rynkach lokalnych i krótkie cykle dostaw, grupy producentów oraz organizacje międzybranżowe”.
W latach 2017-2022 zostało przeprowadzonych 6 naborów dla Grup Operacyjnych, w tym 4 nabory dedykowane projektom badawczo-wdrożeniowym oraz 2 nabory tematyczne poświęcone tworzeniu Krótkich Łańcuchów Dostaw Żywności (KŁŻ).
Łącznie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 1 112 wniosków o przyznanie pomocy w ramach przedmiotowego działania. Umowy o przyznaniu pomocy na realizację projektów badawczo-wdrożeniowych oraz projektów mających na celu skrócenie łańcucha dostaw żywności zostały zawarte z 433 Grupami Operacyjnymi.
Sprawdź bazę Grup Operacyjnych EPI
Więcej informacji na temat działania M16 „Współpraca” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 udostępnionych jest na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.