Jak założyć Grupę Operacyjną EPI

Grupy Operacyjne europejskiego partnerstwa innowacyjnego na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa (GO EPI) tworzone są przez podmioty zaangażowane w poszukiwanie i wdrażanie nowych rozwiązań, które odpowiadają na wyzwania stojące przed sektorem rolno-spożywczym, a także dysponujące wiedzą z wzajemnie się uzupełniających dziedzin.
Kto może tworzyć Grupę Operacyjną EPI?
Zgodnie z obecnymi regulacjami umowę partnerstwa zawierającą postanowienia w zakresie współdecydowania, podziału zadań i obowiązków, zapewnia udział co najmniej 2 różnych partnerów z poniższych kategorii:
- rolnicy - obowiązkowy udział rolnika w Grupie Operacyjnej
- właściciele lasów,
- jednostki naukowe (obowiązkowy udział jednostki naukowej w operacji, w której występują koszty badań), funkcjonujące zgodnie z Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
- przedsiębiorcy (udział przedsiębiorcy tylko z kodem PKD adekwatnym do operacji),
- podmioty świadczące usługi doradcze.
Podmioty uznane są za różne, jeżeli nie są one powiązane ze sobą kapitałowo lub osobowo. Przez powiązania osobowe lub kapitałowe rozumie się wzajemne powiązania, pomiędzy co najmniej dwoma dowolnymi podmiotami wchodzącymi w skład Grupy Operacyjnej lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w ich imieniu, polegające na:
- uczestniczeniu jako wspólnik w spółce cywilnej lub osobowej,
- posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji spółki kapitałowej,
- pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta lub pełnomocnika.
Właściciel lasu, przedsiębiorca lub podmiot świadczący usługi doradcze, będący jednocześnie rolnikiem, musi wybrać jedną z kategorii w ramach której będzie realizował zadania Grupy.
W skład Grupy Operacyjnej (GO) mogą wejść inne podmioty niż te wymienione powyżej, o ile posiadają przypisane zadania, adekwatne do profilu swojej działalności i związane z realizacją operacji (projektu). Założeniem tworzenia i funkcjonowania Grup Operacyjnych jest zróżnicowanie podmiotów wchodzących w ich skład, poprzez uzasadniony udział oraz ich faktyczne zaangażowanie w tworzenie i wdrażanie innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Zmiana składu Grupy Operacyjnej jest możliwa, przy czym musi być racjonalnie uzasadniona i wcześniej zgłoszona do ARiMR, w celu sprawdzenia, czy zmiana składu nie ma wpływu na warunki przyznania pomocy. Zmiana składu grupy może mieć wpływ, zarówno na warunki dostępu (określenie beneficjenta), jak i kryteria przyznania pomocy. Zmiana składu grupy jest zatem dopuszczalna, ale w ograniczonym zakresie.
Jak utworzyć Grupę Operacyjną?
Tworzenie Grupy Operacyjnej EPI powinno rozpocząć się od szczegółowej analizy problemu, którego rozwiązania poszukuje grupa, skupiając się przede wszystkim na identyfikacji podmiotów lub osób, których ten problem dotyczy oraz podmiotów lub osób mogących przyczynić się do opracowania rozwiązań wdrażanych w projekcie. Bardzo ważne jest wielopodmiotowe podejście do zagadnienia projektowego, które będzie gwarantowało szeroką wymianę wiedzy oraz doświadczeń w tym zakresie, a więc zaangażowanie zarówno przedstawicieli praktyki, jak i nauki oraz doradztwa.
Przy tworzeniu GO należy pamiętać, że powinna ona posiadać zdolność prawną lub w przypadku, gdy nie posiada zdolności prawnej, działać na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej (np. umowa spółki cywilnej lub umowa konsorcjum).
W dokumencie powołującym Grupę Operacyjną EPI należy obligatoryjnie zawrzeć co najmniej postanowienia dotyczące:
- nazwy i składu GO,
- formy organizacyjnej GO,
- celu utworzenia i zakresu działalności GO,
- sposobu podziału zadań, zaplanowanych w ramach realizacji operacji, między podmioty wchodzące w skład Grupy Operacyjnej oraz zasady ponoszenia odpowiedzialności przez te podmioty z tytułu realizowanych zadań,
- sposobu podejmowania decyzji wewnątrz GO,
- zasad podziału praw nabytych w trakcie realizacji operacji i do dnia upływu 5 lat od dnia otrzymania płatności końcowej między podmioty wchodzące w skład Grupy Operacyjnej,
- zasad reprezentowania podmiotów wchodzących w skład GO.
Grupa Operacyjna ubiegająca się o przyznanie pomocy (składająca wniosek) jest zobowiązana do posiadania numeru identyfikacyjnego, nadanego w trybie ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. W przypadku gdy Grupa Operacyjna nie posiada zdolności prawnej i działa na podstawie zawartej w formie pisemnej umowy, posługuje się numerem identyfikacyjnym nadanym podmiotowi upoważnionemu do reprezentowania wszystkich podmiotów wchodzących w jej skład.
Chcesz utworzyć Grupę Operacyjną EPI, ale potrzebujesz wsparcia?
Jeśli potrzebujesz pomocy i chcesz skonsultować kwestie związane z tworzeniem i funkcjonowanie Grupy Operacyjnej EPI - skontaktuj się z brokerem innowacji działającym w Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego lub w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.