
Zachęcamy do zapoznania się z majowym wydaniem biuletynu Europejskiej Sieci WPR w zakresie EIP-AGRI – Innowacje i transfer wiedzy.
W bieżącym numerze znajdziesz między innymi:
Łączenie lokalnych rozwiązań z potencjałem rynkowym w leśnej biogospodarce – wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na zasoby odnawialne, leśna biogospodarka oferuje odpowiedzi na wyzwania klimatyczne oraz potencjał do wzrostu gospodarczego. Projekty programu Horyzont Europa: BioRural i MainstreamBIO wspierają ten kierunek poprzez rozwój innowacyjnych rozwiązań opartych na biotechnologiach oraz wzmacnianie pozycji drobnych producentów i społeczności wiejskich.
Nowe możliwości dla rolników w projektach Horyzont Europa – program prac Horyzontu Europa na 2025 rok, obejmujący obszary żywności, biogospodarki, zasobów naturalnych, rolnictwa i środowiska (Klaster 6), został właśnie ogłoszony. Daje on szansę rolnikom i leśnikom na pozyskanie finansowania dla projektów innowacyjnych. Program wspiera wdrażanie praktycznych rozwiązań dla rzeczywistych wyzwań w rolnictwie i leśnictwie.
Broszura Europejskiej Sieci WPR o naborach Horyzont Europa 2025 – Europejska Sieć WPR opublikowała nową broszurę zawierającą przegląd możliwości finansowania w ramach programu Horyzont Europa 2025 dla rolnictwa, leśnictwa i obszarów wiejskich. Dokument zawiera wskazówki dotyczące poruszania się po programie Klastra 6, Misji Gleba oraz wspólnego przedsięwzięcia Circular Bio-based Europe.
Nowy numer magazynu Agrinnovation: Robotyka, AI i cyfrowe rolnictwo – ukazała się 11. edycja magazynu Agrinnovation. Zawiera ona przegląd innowacyjnych technologii – robotyki, sztucznej inteligencji i cyfrowych rozwiązań – zmieniających rolnictwo, leśnictwo i obszary wiejskie, poprawiając zrównoważenie, efektywność zasobów i wydajność.
Sprawozdanie z wydarzenia brokerskiego Europejskiej Sieci WPR – w Pradze odbyło się wydarzenie brokerskie „Partnerstwo dla innowacji z realnym wpływem w rolnictwie i na obszarach wiejskich”. Obejmowało ono sesje networkingowe i matchmakingowe, wspierające nabory Horyzontu Europa 2025 w ramach Klastra 6 oraz współpracę z Grupami Operacyjnymi EIP-AGRI. Dostępne są już sprawozdanie, zdjęcia i dokumenty z wydarzenia.
Nagroda EIP-AGRI za modele biznesowe w łańcuchach dostaw żywności – nagrodę Innowacji EIP-AGRI w kategorii „Modele biznesowe w łańcuchach dostaw żywności” otrzymała niemiecka Grupa Operacyjna tworząca nowe łańcuchy wartości dla konopi przemysłowych. Projekt promuje współpracę rolników i dywersyfikację dochodów poprzez produkcję nasion i słomy konopnej. Wszystkie nominowane projekty przedstawiono w broszurze Europejskiej Sieci WPR.
Nowa ulotka: Finansowanie innowacji od pomysłu do realizacji – UE wspiera rolników, leśników, doradców i przedsiębiorców wiejskich w przekształcaniu pomysłów w działania. Nowa ulotka Sieci CAP UE prezentuje kluczowe programy wspierające innowacje w rolnictwie i leśnictwie – od badań i wymiany wiedzy po rozwój kompetencji, przedsiębiorczość i inwestycje.
Sprawozdanie z konferencji EIP-AGRI Grupy Operacyjne – w maju 2024 r. w Estoril (Portugalia) odbyła się konferencja „EIP-AGRI Grupy Operacyjne: Innowacje w praktyce”. Wydarzenie prezentowało osiągnięcia, wspierało nawiązywanie kontaktów, przyszłe projekty grup oraz współpracę transnarodową w zakresie innowacji rolniczych. Pełne sprawozdanie jest już dostępne online.
Światowy Dzień Środowiska – 5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska. Tematem przewodnim jest ograniczanie zanieczyszczeń plastikowych. Grupa Fokusowa EIP-AGRI opracowała raport i ulotkę dotyczącą redukcji śladu plastiku w rolnictwie. Na stronie Europejskiej Sieci WPR znajduje się ponad 130 innowacyjnych projektów dotyczących plastiku oraz inspirujący film z wyzwania EIP-AGRI.
30 nowych projektów obiegu zamkniętego i biogospodarki – w ramach naboru CBE JU 2024 wybrano 30 nowych projektów z łącznym finansowaniem 200 mln euro na rzecz zrównoważonej biogospodarki w Europie. Więcej informacji o wybranych projektach i innowacjach w biogospodarce dostępnych jest online.
Streszczenia praktyczne wspierające rolnictwo ekologiczne – projekt OrganicTargets4EU, koordynowany przez IFOAM Organics Europe, opublikował zestaw praktycznych streszczeń działań wspierających innowacje w rolnictwie ekologicznym i akwakulturze. Inicjatywa wspiera cel UE osiągnięcia 25% powierzchni rolniczej w systemie ekologicznym do 2030 r.
Przywracanie zdrowia gleby z narzędziami TUdi – projekt TUdi (Transformacja niezrównoważonego gospodarowania glebą w kluczowych systemach rolniczych) opracowuje praktyczne narzędzia wspierające regenerację gleby w UE i Chinach. Powstały m.in. narzędzia wsparcia decyzji do oceny degradacji i planowania zrównoważonego zarządzania.
Roczna ankieta 2025 – podziel się swoją opinią! – Europejska Sieć WPR zaprasza wszystkich interesariuszy do udziału w dorocznej ankiecie 2025 i podzielenia się opiniami na temat działań komunikacyjnych. Informacje zwrotne pomogą w dalszym doskonaleniu działań wspierających społeczność interesariuszy.
Konferencja 2025: Wzmocnienie roli doradców i edukatorów w WPR – ruszyła rejestracja na konferencję IALB / EUFRAS / SEASN, która odbędzie się w dniach 24–26 czerwca 2025 r. w Brukseli. Tematem przewodnim będzie „Wzmocnienie roli doradców i edukatorów w ramach Wspólnej Polityki Rolnej”. Zapoznaj się z programem i dołącz do dyskusji o przyszłości doradztwa wiejskiego.
Otwarte nabory Horyzontu 2025 – dostępne są już nowe możliwości finansowania w obszarach żywności, biogospodarki, zasobów naturalnych, rolnictwa i środowiska. Weź udział w Dniach Informacyjnych Klastra 6 programu Horyzont Europa w dniach 20–21 maja 2025 r., aby poznać szczegóły programu prac na 2025 rok.
Nabór CBE JU 2025: 172 mln euro na projekty biogospodarki cyrkularnej – otwarty został nabór CBE JU 2025 z budżetem 172 mln euro na 13 tematów wspierających cyrkularne i zrównoważone sektory biogospodarki w Europie. Do dofinansowania przewidziano m.in. działania dotyczące wykorzystania niewykorzystanej biomasy leśnej oraz biodegradowalnych systemów dostarczania nawozów ograniczających zanieczyszczenie mikroplastikiem i wspierających zdrowie gleby. Termin składania wniosków 18 września 2025 r. do godz. 17:00 (CEST).
Pobierz biuletyn:
Biuletyn oryginalnej wersji językowej (anglojęzycznej)
Biuletyn w wersji polskojęzycznej (tłumaczenia za pomocą Google Translate)