|

Gospodarstwo Tomaszewskich – praktyka spotyka się z nauką

Gospodarstwo demonstracyjne prowadzone przez Państwa Tomaszewskich zajmuje powierzchnię 75 ha i jest przykładem rolnictwa łączącego produkcję roślinną i zwierzęcą. W gospodarstwie uprawiana jest: pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto, buraki cukrowe oraz kukurydza na ziarno  i kiszonkę. Trwałe użytki zielone zajmują powierzchnię 9 ha.


Specjalizacją gospodarstwa jest chów i hodowla bydła mięsnego rasy Limousine, prowadzone w systemie alkierzowym w oborze wolnostanowiskowej na głębokiej ściółce z dostępem do wybiegów oraz wiaty pełniącej funkcję miejsca wypoczynkowego. Takie rozwiązanie pozwoliło na skorzystanie z dopłat do ekoschematu: dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach – zwiększonej co najmniej o 50% powierzchni bytowej w pomieszczeniach lub w budynkach.

Państwo Tomaszewscy inwestują w nowoczesne technologie. W gospodarstwie przeprowadzono modernizację parku maszynowego, dostosowując go do technologii uprawy bezorkowej. Znaczna część nowoczesnego sprzętu została zakupiona przy wsparciu środków unijnych. W 2023 roku wybudowano nowoczesny magazyn na maszyny i płody rolne, co zwiększyło efektywność gospodarstwa.

W roku 2023 gospodarstwo uczestniczyło w projekcie prowadzonym przez konsorcjum, w skład którego weszły Centrum Doradztwa Rolniczego, Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy. 

W ramach projektu Demonstracje z zakresu nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych, w gospodarstwie zainstalowano specjalistyczną wagę do monitorowania masy ciała bydła. Urządzenie, połączone z systemem RFID, pozwala na bieżąco śledzić przyrosty cieląt i zmiany kondycji krów w zależności od okresu laktacji i pory roku. 

Państwo Tomaszewscy podjęli współpracę z Politechniką Warszawską i Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w ramach projektu mającego na celu opracowanie systemu monitorowania upraw na obecność agrofagów i niedoborów składników pokarmowych w uprawach  korzystając zdjęcia wykonane przy użyciu dronów, samolotów oraz satelit.

Więcej informacji, w tym fotogaleria dostępne są na stronie internetowej Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych — otwórz.