
W czasach, kiedy zmiany klimatyczne, degradacja środowiska i utrata bioróżnorodności stają się realnym zagrożeniem, Unia Europejska podjęła nową inicjatywę znaną jako „Misja Glebowa”, której celem jest zwrócenie uwagi na problem degradacji gleby i znalezienie skutecznych rozwiązań, które pomogą zapewnić zdrową i zieloną przyszłość.
Jak przeczytamy u źródła: "Życie na ziemi zależy od zdrowych gruntów. Gleby są żywą tkanką naszej planety. Ich zdrowie jest niezbędne do produkcji żywności, a także zapewnienia czystej wody, świeżego powietrza, bezpieczeństwa klimatycznego i zachowania różnorodności biologicznej krajobrazów." Niemniej jednak, mimo ogromnej roli jaką gleba pełni dla naszej planety, wciąż nie przykładamy należytej wagi do jej zdrowia. Unijne dane pokazują, że aż 60% gruntów na terenie Unii jest w złym stanie.
Misja Gleba wyznacza sobie osiem szczegółowych celów, które składają się na jej główną misję. Są to:
- Ograniczenie pustynnienia
- Ochrona i zwiększanie zasobów węgla organicznego w glebie
- Zatrzymanie zasklepiania gleb i zwiększenie ponownego wykorzystania gleb miejskich
- Zmniejszenie zanieczyszczenia gleby i wspomaganie procesu rekultywacji
- Zapobieganie erozji
- Poprawa struktury gleby w celu zwiększenia jej różnorodności biologicznej
- Zmniejszenie globalnej degradacji gleb w UE
- Zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat gleby
Jednym z kluczowych aspektów Misji Gleba jest także zaproszenie do podpisania Manifestu Misji Gleba, który jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. "Manifest można podpisać jako przedstawiciel podmiotu prawnego (takiego jak gmina, region, prywatna lub publiczna firma lub organizacja, instytucja edukacyjna lub badawcza, stowarzyszenie). Możesz również podpisać się jako osoba fizyczna, aby zostać "Przyjacielem Misji Gleba"" — czytamy na stronie UE.
[Wojciechowski o Misji Gleba - linked button]
Misja Gleba to nie tylko hasło. To konkretne działania, wymiana informacji, wydarzenia i biuletyny informacyjne. To możliwość nawiązywania kontaktów, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz przyczyniania się do ochrony naszych gruntów. Każdy, kto podpisze Manifest, stanie się częścią społeczności, która dba o przyszłość europejskich i światowych gleb.
Zachęcamy do wsparcia Misji Gleba i podpisania Manifestu. Wszystko zaczyna się od naszej świadomości i gotowości do działania.
Źródło: The EU Mission Soil launches its Manifesto [tłum. własne]