|

Gospodarstwo ekologiczne Plotta – tradycja i innowacja

Gospodarstwo rodzinne Danuty, Jacka i Jana Plotta położone we wsi Trzcińsk, w gminie Starogard Gdański (województwo pomorskie) to jeden z przykładów gospodarstwa należącego do Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych. Historia tego rodzinnego gospodarstwa sięga ponad 120 lat. Od 2005 roku prowadzone jest w sposób ekologiczny, a od 2018 część gruntów zarządzana jest przez pana Jana, który wraz z rodzicami rozwija rodzinne gospodarstwo ekologiczne. Obecnie cała posiadłość zajmuje około 140 hektarów.

Okolice Trzcińska na Kociewiu nie obfitują w dobre ziemie. Ze względu na trudne warunki glebowe (gleby piaszczysto-gliniaste, klasy IVb i V), znaczna część gruntów to użytki zielone, które w dużej mierze są dostosowane do potrzeb hodowli zwierząt.

W okresie 2005-2014 w gospodarstwie utrzymywano ekologiczną trzodę chlewną, w nowatorskim systemie wypasowym z przeznaczeniem na eksport. Pojawienie się na terenie Polski, w 2014 roku afrykańskiego pomoru świń (ASF) zakończyło możliwość eksportu czego skutkiem była likwidacja hodowli świń.

W odpowiedzi na te trudności gospodarstwo przekształciło się w hodowlę bydła mięsnego. Około 30% gruntów przeznacza się również na ekologiczne uprawy nasienne, takie jak koniczyna czerwona, pszenica, owies i łubin.

Dbałość o środowisko

Gospodarstwo wyróżnia się wyjątkową dbałością o stan użytków rolnych. Właściciele nie stosują herbicydów, a mimo to pola prezentują się równie dobrze, a czasami nawet lepiej niż uprawy konwencjonalne.  Równocześnie, z dużą starannością pielęgnowane są elementy nieprodukcyjne, takie jak oczka wodne, zadrzewienia, strefy buforowe i miedze, które wspierają bioróżnorodność oraz produkcję ekologiczną. Liczne zadrzewienia i zakrzaczenia stanowią schronienie dla zwierząt, chroniąc je przed upałem, a także dostarczają pożytku owadom zapylającym.

Innowacje i badania naukowe

W gospodarstwie prowadzone są liczne projekty badawcze i demonstracyjne związane z ekologiczną produkcją rolną. Uczestniczyło ono w projektach „Baltic Deal” i „Beras Implementation”.

Gospodarstwo współpracuje również z uczelniami wyższymi, w tym z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy (realizacja projektu grupy operacyjnej „Pradawne ziarno” z działania  „Współpraca”), a także z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, gdzie pod opieką prof. Józefa Tyburskiego prowadzone są badania nad uprawami soi, pszenicy, owsa, łubinu, kukurydzy i rzepaku.

Osiągnięcia i wyróżnienia

Dbałość o jakość i wysoki poziom produkcji ekologicznej zostały dwukrotnie docenione w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w Polsce.

Więcej informacji, w tym fotogaleria i dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych - otwórz.