
Gospodarstwo Państwa Bogumiły i Alfreda Smolczyńskich, położone jest w Rozwarowie na terenie gminy Kamień Pomorski w województwie zachodniopomorskim, specjalizuje się w uprawie trzciny wykorzystywanej na pokrycia dachowe. Jest usytuowane na obszarze Natura 2000 Bagna Rozwarowskie, na Równinie Gryfickiej, obejmującej podmokłe doliny rzek Grzybnicy i Wołczenicy. W centralnej części Bagien Rozwarowskich występują liczne trzcinowiska, które są wykorzystywane gospodarczo do pozyskiwania trzciny.
Państwo Smolczyńscy rozpoczęli działalność w latach 80 i do dziś gospodarują na powierzchni około 620 ha UR własnych oraz częściowo dzierżawionych od Wolińskiego Parku Narodowego. Na powierzchnię składa się 85 ha gruntów ornych i 535 ha trwałych użytków zielonych. Specjalizują się w uprawie trzciny oraz produkcji traw na całej powierzchni gruntów ornych. W gospodarstwie prowadzona jest także hodowla bydła, które wypasa się na pobliskich wyspach.
Proces Uprawy i Zbioru Trzciny
Cykl uprawy trzciny trwa około czterech miesięcy, po czym następuje zbiór, rozpoczynający się w grudniu i trwający do marca. Zbiory są prowadzone po przymrozkach, kiedy trzcina uzyskuje właściwy poziom wilgotności i przybiera pożądany słomkowy kolor. Specjalistyczne maszyny, przystosowane do grząskich terenów, pozwalają na zbiórkę trzciny. Pan Alfred samodzielnie skonstruował pierwszą maszynę do cięcia trzciny. Gospodarstwo korzystało z działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich: Modernizacja gospodarstw i Natura 2000. Park maszynowy został doposażony w maszyny, ciągniki, kosiarki, zgrabiarki, prasę i inny sprzęt.
Działania na Rzecz Ochrony Przyrody i Bioróżnorodności
Gospodarstwo Smolczyńskich realizuje działania rolno środowiskowo-klimatyczne, pakietów 4.6, 4.8 i 4.9.realizuje od początku wprowadzenia działań PRŚK. Ochrona przyrody i bioróżnorodność w gospodarstwie jest priorytetem. Aż 400 ha gospodarstwa leży w obszarze Natura 2000. Znajduje się tutaj obszar uznawany za ostoję ptaków o randze europejskiej. Odnotowano tu 23 gatunki ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 8 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.
Jedną z największych osobliwości jest wodniczka – zagrożony globalnie gatunek ptaka, który znalazł tu swoje siedlisko dzięki projektowi LIFE-Nature. Szacuje się, że na terenach należących do Smolczyńskich żyje około 2500 osobników tego ptaka, co przyciąga ornitologów z całego świata.
Więcej informacji, w tym fotogaleria i dane kontaktowe gospodarstwa dostępne są na stronie internetowej Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych - otwórz.