|

Równość dla Innowacji w Horyzoncie Europa

Krajowy Punkt Kontaktowy programów badawczych EU zainaugurował nową kampanię „Równość dla Innowacji w Horyzoncie Europa”, której celem jest promowanie równości płci w badaniach i innowacjach.

Kampania ta ma na celu zwiększenie świadomości o znaczeniu równości płci w badaniach i wspieranie zespołów projektowych w implementacji tej perspektywy. Jest to pierwszy tak kompleksowy program działań o tematyce równości płci, który łączy edukację, wsparcie merytoryczne i inspirację w jednym, spójnym formacie.

Cele kampanii

Kampania skupia się na trzech głównych obszarach:

  1. Edukacja i świadomość – poprzez szkolenia i webinaria organizatorzy kampanii chcą pomóc zespołom projektowym zrozumieć, dlaczego i jak uwzględniać perspektywę płci.
  2. Inspiracja i promocja dobrych praktyk – pokazanie jak inni osiągnęli sukces dzięki równości płci w swoich projektach, m.in. poprzez historie ambasadorek i ambasadorów kampanii.
  3. Wsparcie narzędziowe – zapewnienie materiałów takich jak np. przewodnik dla zespołów projektowych, które ułatwią wdrażanie równości płci na każdym etapie realizacji projektu.

Plany kampanii

  • Newsletter GE News – przekazywanie w trybie miesięcznym subskrybentom najważniejszych informacji o działaniach, wydarzeniach i nowych materiałach o tematyce równościowej w całej Europie.
  • Webinaria i warsztaty – m.in. „Jak stworzyć Plan Równości Płci krok po kroku?” oraz „Włączenie perspektywy gender w badaniach – od teorii do praktyki”.
  • Kampania #RównośćDlaInnowacji w mediach społecznościowych – inspirujące historie ambasadorek równości płci oraz infografiki i wywiady pokazujące, jak różnorodność wpływa na sukces projektów w programie Horyzont Europa.
  • Współpraca z instytucjami – nawiązanie dialogu z jednostkami naukowymi i innowacyjnymi, które chcą wdrażać zmiany strukturalne, m.in. poprzez konsultacje i szkolenia zamawiane.

Jednym z kluczowych elementów kampanii będzie przewodnik pn. „Jak uwzględnić wymiar płci w projektach Horyzontu Europa? Przewodnik dla zespołów projektowych”, obejmujący:

  • praktyczne wytyczne dotyczące włączania wymiaru płci w projekty naukowe i innowacyjne na każdym etapie ich tworzenia i realizacji,
  • przykłady dobrych praktyk z projektów finansowanych w ramach Programów Ramowych UE i innych źródeł,
  • wskazówki dotyczące analizy z uwzględnieniem płci w różnych dziedzinach nauki i technologii,
  • narzędzia do analizy płci na etapie przygotowania, realizacji i ewaluacji projektu.

Dołącz do kampanii

Szczegóły dotyczące udziału w kampanii już wkrótce na stronie internetowej Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE – otwórz.


Zachęcamy do udziału w pierwszym wydarzeniu w ramach kampanii pn. „Jak stworzyć Plan Równości Płci krok po kroku?”, które odbędzie się 7 lutego 2025 r. o godz. 10:00. – zarejestruj się.


Źródło: KPK, NCBR