
W ramach projektu pn. „Oryginalna metoda realizacji czynności nadzorczych ula pszczelego przy wykorzystaniu automatycznych środków technicznych polepszających kondycję zdrowotną pszczoły miodnej”, realizowanego w ramach działania M16 "Współpraca" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Zespół z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny przygotował prototyp urządzenia zwalczającego warrozę.
Naukowiec z Zespołu Grupy Badawczej Inżynierii Mechanicznej – Centrum Zrównoważonej Gospodarki pan dr inż. Łukasz Ignasiak zaprezentował System Nadzoru Ula Pszczelego, który zostanie wkrótce wprowadzony do pasieki i zasiedlony przez rodziny pszczele.
Projekt dotyczący systemu nadzoru ula pszczelego obejmuje szereg zagadnień z obszaru mechatroniki, począwszy od projektowania układów mechanicznych wraz z analizami inżynierskimi, poprzez opracowywanie układów automatycznego sterowania. Ul składa się z korpusów. Dwa korpusy główne i jeden korpus pośredni. Na samej górze zlokalizowany jest daszek, a pod nim powałka, która oddziela przestrzeń spod daszka z przestrzenią główną ula. Po zdjęciu powałki w korpusach widoczny jest umieszczony system oczujnikowania: czujniki temperatury i wilgotności. Na samym dnie znajduje się system nadzoru ula pszczelego, który zawiera kamerę na podczerwień, czujnik dwutelnku węgla oraz system nadmuchu ciepłego oraz zimnego powietrza, który ma kondycjonować przestrzeń wewnątrzną ula pszczelego.
Więcej informacji o projekcie udostępnionych jest w bazie polskich Grup Operacyjnych EPI - otwórz
Źródło: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
Wizyta w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny