Zachęcamy do zapoznania się z wrześniowym wydaniem biuletynu Europejskiej Sieci WPR w zakresie EIP-AGRI – Innowacje i Transfer Wiedzy.
W bieżącym numerze m.in. następujące informacje:
Poprawa rentowności i konkurencyjności produktów ubocznych o wysokiej wartości dodanej z owoców jagodowych — grupa operacyjna „InoBerry” z Litwy przetestowała i promowała model łączący procesy technologiczne i komercjalizacyjne w celu uzyskania produktów ubocznych o wysokiej wartości dodanej z jagód. Model opiera się na technikach zrównoważonego zarządzania oraz współpracy, tworząc powiązania między rolnikami w celu bardziej wydajnej produkcji.
Poprawa jakości mięsa świń i brojlerów kurzych — mEATquality to projekt badawczy realizowany w ramach programu „Horyzont 2020”, który analizuje postawy, postrzeganie i preferencje konsumentów dotyczące zrównoważonej produkcji mięsa w celu zaspokojenia potrzeb obywateli Europy. Projekt dotyczy chowu i zarządzania dwóch intensywnie utrzymywanych gatunków zwierząt gospodarskich: brojlerami i świniami.
Inwestycje w energię odnawialną dla tętniących życiem obszarów wiejskich — energia odnawialna odgrywa kluczową rolę w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych, a jednocześnie pomaga rolnikom, leśnikom i społecznościom wiejskim zmniejszyć zależność od paliw kopalnych. Odkryj kilka przykładów inicjatyw w zakresie energii odnawialnej w Niemczech, Francji i Irlandii w najnowszym wydaniu magazynu Agrinnovation.
Podgrupa ds. Innowacji i Wymiany Wiedzy (SoIKE) VI spotkanie — w czerwcu 2024 r. w Brukseli odbyło się 6. spotkanie podgrupy SoIKE. Członkowie zapoznali się z rocznym programem prac Jednostki Wsparcia EIP-AGRI na lata 2024–2025. Program był wypełniony wieloma możliwościami networkingu i wymiany doświadczeń. Wnioski z dyskusji są już dostępne.
Broszura dotycząca cyrkularnych rozwiązań wodnych — opublikowano nową broszurę Europejskiej Sieci WPR, w której zaprezentowano rozwiązania w zakresie zrównoważonej gospodarki wodnej o obiegu zamkniętym.
Grupa fokusowa „Konkurencyjne i odporne obszary górskie” — do pobrania raport i arkusz informacyjny oparty na wynikach prac grupy fokusowej Europejskiej Sieci WPR pt. „Konkurencyjne i odporne obszary górskie”. Eksperci przyjrzeli się innowacyjnym rozwiązaniom związanym z rolnictwem, leśnictwem i biogospodarką, które mogą zwiększyć konkurencyjność oraz odporność społeczno-gospodarczą i środowiskową obszarów górskich i ich społeczności.
Seminarium Europejskiej Sieci WPR „Umiejętności i kształcenie przez całe życie dla dostawców usług doradczych i szkoleniowych w dziedzinie rolnictwa” — seminarium odbyło się w Wiedniu w Austrii w lutym 2024 r. Prawie 120 uczestników spotkało się, aby wymienić się wiedzą i określić dobre praktyki w zakresie usług szkoleniowych i doradczych wspierających uczenie się przez całe życie w podejściu AKIS.
Badanie innowacji dotyczące leśnictwa w Europie — firmy i organizacje działające w sektorze leśnym i pokrewnym są zaproszone do udziału w badaniu dotyczącym innowacji, którego celem jest przeanalizowanie działań, wyzwań i trendów w zakresie innowacji. Została utworzona ankieta w ramach projektu „Horyzont Europa” EUFORE, która ma na celu przyczynienie się do poprawy łańcuchów wartości opartych na zasobach leśnych w Europie.
Arkusze informacyjne dotyczące innowacji w zakresie biogospodarki opartej na leśnictwie — przejrzyj zestaw arkuszy informacyjnych opracowanych w ramach PROJEKTU BIOREGIONS i skupiających się na rozwoju biogospodarki o obiegu zamkniętym opartej na zasobach leśnych.
Platforma AKISConnect — dwa projekty programu Horizon modernAKIS i ATTRACTISS połączyły siły, aby stworzyć AKISConnect, platformę internetową w ramach EU Mission Soil, celem wspierania współpracy w ramach AKIS. Oferuje ona zasoby szkoleniowe, ułatwia nawiązywanie kontaktów między współpracownikami i umożliwia użytkownikom wspólne wprowadzanie zrównoważonych innowacji w rolnictwie.
EU-FarmBook pomaga zmaksymalizować wpływ Twojego projektu — EU-FarmBook to interaktywna baza danych typu open source przeznaczona dla rolników, leśników i doradców. Zawiera przydatne zasoby, takie jak filmy, instrukcje obsługi i infografiki, dotyczące szerokiej gamy działalności rolniczej. Materiały pochodzą z projektów Horizon i innych projektów wieloaktorowych. Możesz także przesłać praktyczne rezultaty swojego projektu, aby zmaksymalizować jego wpływ.
Wydarzenia dotyczące luki cyfrowej na obszarach wiejskich — Komisja Europejska organizuje 8 października w Brukseli wydarzenie w ramach Tygodnia Regionów UE zatytułowane „Likwidowanie luki cyfrowej poprzez wspieranie infrastruktury cyfrowej na rzecz inteligentnych i zrównoważonych regionów”. Specjalne warsztaty poświęcone będą luce cyfrowej na obszarach wiejskich i zbadaniu jej wpływu na spójność społeczną i ogólny wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej.
Zrównoważone rozwiązania dla innowacyjnych systemów produkcji zwierzęcej — jeśli jesteś rolnikiem, hodowcą zwierząt, decydentem lub w jakikolwiek inny sposób zaangażowanym w pracę przy europejskiej produkcji zwierzęcej, dołącz do pierwszego spotkania zainteresowanych stron projektu STEP UP, które odbędzie się online 2 października. W ramach tego projektu „Horyzont Europa” prowadzone będą działania mające na celu poprawę produkcji zwierzęcej w Europie poprzez uczynienie jej bardziej zrównoważoną.
Pobierz biuletyn:
Biuletyn w oryginalnej wersji językowej (anglojęzyczny)
Biuletyn w wersji polskojęzycznej (tłumaczenie za pomocą Google Translate)