Zachęcamy do zapoznania się z grudniowym wydaniem biuletynu Europejskiej Sieci WPR w zakresie EIP-AGRI – Innowacje i Transfer Wiedzy.
W bieżącym numerze m.in. następujące informacje:
Agroekologiczne strategie ochrony upraw warzywnych przed szkodnikami – włoska grupa operacyjna EPI Ortoambiente opracowała agroekologiczne strategie ochrony uprawa warzywnych przed szkodnikami. Dzięki wdrożeniu funkcjonalnej bioróżnorodności na poziomie gospodarstwa, na przykład poprzez sadzenie pasów kwiatowych i upraw pułapkowych, kontrolowano szkodniki owadzie, utrzymując jednocześnie wysoki poziom zrównoważenia środowiskowego.
Sieć doradców specjalizujących się w krótkich łańcuchach dostaw żywności – krótkie łańcuchy dostaw żywności mogą przynieść korzyści zarówno producentom, jak i konsumentom, pomagając w kwestiach zrównoważonego rozwoju, przejrzystości, identyfikowalności, jakości żywności i bezpieczeństwa. W ramach projektu EU4Advice Living Lab na Węgrzech testowane są sposoby łączenia drobnych rolników i producentów z przeszkolonymi doradcami, którzy będą ich wspierać w uczynieniu praktyk krótkich łańcuchów dostaw bardziej zrównoważonymi ekonomicznie, społecznie i środowiskowo.
Hodowla trzody chlewnej o wysokim standardzie zrównoważonego rozwoju – dowiedz się o zwycięzcy nagrody EIP-AGRI Innovation Awards 2024 dla grup operacyjnych w kategorii „Dobrostan zwierząt i hodowla”. W ramach włoskiego projektu Parsutt – Standard zrównoważonego rozwoju Parma ham stworzono protokół zrównoważonego rozwoju dla hodowli trzody chlewnej oparty na dobrostanie zwierząt i bezpieczeństwie biologicznym, uwzględniający parametry związane z warunkami bytowymi (rozmiar, brak klatek, warunki itp.).
Broszura na temat grup operacyjnych: Innowacje w praktyce – nowa broszura Europejskiej Sieci WPR przedstawia przykłady 30 grup operacyjnych nominowanych do nagrody EIP-AGRI Innovation Award 2024 r. Konkurs zorganizowano, aby wyróżnić wybitne grupy operacyjne i uczcić różnorodność innowacyjnych projektów oraz ich osiągnięć. Dowiedz się więcej o kategoriach, nominowanych i zwycięzcach.
Sprawozdanie z warsztatów Europejskiej Sieci WPR „Promowanie rolnictwa przyjaznego zapylaczom” – zgodnie ze Strategią UE na rzecz różnorodności biologicznej, Inicjatywą UE na rzecz owadów zapylających i Prawem o odbudowie przyrody w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, Europejska Sieć WPR zorganizowała w czerwcu 2024 r. warsztaty, których celem było wsparcie zrównoważonego rolnictwa poprzez dzielenie się innowacyjnymi praktykami i systemami rolniczymi przyjaznymi owadom zapylającym. Dostępny jest już raport z ww. warsztatów.
Rozwiązywanie problemów obszarów wiejskich za pośrednictwem projektów wielopodmiotowych Horyzont Europa – Horryzont Europe to największe źródło finansowania publicznego UE na badania naukowe i innowacje. Projekty wielopodmiotowe Horyzont Europa, w tym sieci tematyczne i doradcze, koncentrują się na współtworzeniu innowacyjnych rozwiązań, które można wdrożyć w praktyce. Zapoznaj się z dwoma przykładami inspirujących projektów: BRANCHES i STRATUS, które zajmują się wyzwaniami stojącymi przed rolnikami, leśnikami, doradcami i społecznościami wiejskimi.
Dodaj streszczenia praktyk programu Horyzont Europa do bazy danych projektów EIP-AGRI – jeśli bierzesz udział w projekcie w ramach Horyzont Europa możesz dodać streszczenie praktyk do witryny Europejskiej Sieci WPR. Nowy formularz internetowy jest już dostępny. Formularz umożliwia utworzenie profilu projektu i przesłanie streszczeń praktyk zgodnie ze wspólnym formatem EIP-AGRI. Dostępny jest przewodnik użytkownika.
Pobierz biuletyn:
Biuletyn oryginalnej wersji językowej (anglojęzycznej)
Biuletyn w wersji polskojęzycznej (tłumaczenia za pomocą Google Translate)