|

Europejski konkurs dla Grup Operacyjnych ogłoszony!

Europejska Sieć WPR ogłosiła konkurs dla Grup Operacyjnych pn. "Innovation Awards for Operational Groups 2024", którego  celem jest wyróżnienie i nagrodzenie grup operacyjnych (GO) na rzecz innowacji z Europy, które opracowały innowacyjne praktyki, rozwiązania, produkty i technologie, przyczyniając się w ten sposób do zrównoważonego i produktywnego rozwoju rolnictwa i leśnictwa. Konkurs jest również uhonorowaniem grup operacyjnych kierowanych przez praktyków, którzy zajęli się potrzebami rolników i leśników oraz opracowali rozwiązania, które mogą być stosowane, powielane i wdrażane przez innych.

Konkurs skierowany jest do:

  • GO, które zakończyły swoją działalność, co oznacza, że projekt został zakończony i ma konkretne wyniki, które mogą być nową lub ulepszoną praktyką, rozwiązaniem, produktem lub procesem, które mogą być stosowane przez użytkowników końcowych, powielane, wdrażane w innych środowiskach, lub
  • GO, które są na końcowym etapie wdrażania (projekt zakończy się najpóźniej 4 miesiące po terminie zamknięcia przekazywania zgłoszeń (tj. 8 lutego 2024 r.) i ma już konkretne wyniki / innowacyjne rozwiązania do zaprezentowania.

W ramach konkursu ogłoszonych zostało sześć kategorii tematycznych, a w każdej z nich pięć GO zostanie wybranych jako nominowane. Spośród tych nominowanych jeden zwycięzca w każdej kategorii otrzyma nagrodę. Siódma nagroda zostanie przyznana według głosowania publiczności. Nagrody są okazją dla grup operacyjnych do promocji swoich projektów w całej Unii Europejskiej. Zwycięzcy i nominowani będą mogli zaprezentować swoje projekty podczas międzynarodowej konferencji Europejskiej Sieci WPR pn. "Grupy operacyjne EIP-AGRI: Innowacje w praktyce”, która odbędzie się Estoril w Portugalii  6 maja - 8 maja 2024 r .

Opis kategorii konkursu

Nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach. Zgłaszające się GO mogą ubiegać się tylko o jedną z sześciu kategorii konkursowych.

  • Kategoria 1: Zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi w rolnictwie -  GO mające zastosowanie w tej kategorii pracują na przykład nad zarządzaniem glebą i jej funkcjonalnością, w tym kwestiami związanymi z zarządzaniem żyznością gleby, żywieniem upraw, zanieczyszczeniem gleby i bioremediacją, bioróżnorodnością gleby, zagęszczeniem gleby i kontrolą erozji gleby. Kategoria ta obejmuje również gospodarkę wodną, taką jak wydajne i opłacalne nawadnianie lub zarządzanie systemami rolniczymi w celu ochrony wód gruntowych. Tematy obejmują ponowne wykorzystanie wody poprzez uzdatnianie lub oczyszczanie lub zarządzanie zasobami wodnymi w różnych dyscyplinach oraz w skali przestrzennej i administracyjnej. Kwestie związane z zanieczyszczeniem powietrza są również uwzględnione w tej kategorii.
  • Kategoria 2: Modele biznesowe w łańcuchach dostaw żywność - kategoria ta koncentruje się w szczególności na krótkich łańcuchach dostaw żywności, inicjatywach marketingowych i konsumpcyjnych, które mogą potencjalnie poprawić dochody gospodarstw rolnych, promować zrównoważone systemy rolnicze i przyczyniać się do lokalnego rozwoju gospodarczego. W Europie istnieje wiele różnych form krótkich łańcuchów dostaw żywności, ale ubiegające się GO muszą wykazać wspólną cechę polegającą na zmniejszeniu liczby pośredników między rolnikiem lub producentem żywności a konsumentem.
  • Kategoria 3: Dobrostan i hodowla zwierząt - kategoria ta obejmuje GO, które pracują nad takimi tematami, jak: praktyki bezklatkowe (np. dla kur niosek, macior i cieląt); monitorowanie i poprawa dobrostanu zwierząt poprzez wskaźniki oparte na zwierzętach i zasobach; wykorzystanie precyzyjnego chowu zwierząt gospodarskich oraz innowacyjnych narzędzi i systemów w celu poprawy dobrostanu zwierząt i zrównoważonego rozwoju gospodarstw hodowlanych; badanie nowych możliwości handlowych i wartości dodanej produktów o wysokim dobrostanie poprzez kampanie informacyjne, systemy certyfikacji i etykietowania oraz marketing.
  • Kategoria 4: Łagodzenie i adaptacja do zmian klimatycznych - projekty GO w tej kategorii mogą być bezpośrednio związane z klimatem i zmianami klimatycznymi (w tym łagodzeniem i adaptacją), ale  również mogą koncentrować się na kwestiach mających znaczenie dla tematu, takich jak projekty związane z zarządzaniem energią. W szczególności, ubiegające się GO pracują nad metodami łagodzenia zmian klimatu, w tym praktykami zarządzania, które sprzyjają sekwestracji węgla w glebie, niskoemisyjnymi systemami produkcji roślinnej i zwierzęcej, a także systemami, które mogą zarówno zmniejszać emisje, jak i promować dalsze korzyści dla środowiska (np. rolnictwo mieszane, agroleśnictwo, agroekologia i rolnictwo ekologiczne), efektywne gospodarowanie zasobami w zakresie zużycia energii i wody, nawozów i ochrony roślin, a także metody i narzędzia do oceny emisji do środowiska i sekwestracji węgla na poziomie gospodarstwa. Z perspektywy adaptacji do zmian klimatu, podejścia obejmują praktyki mające na celu przeciwdziałanie skutkom ekstremalnych zjawisk pogodowych, niedoboru wody (np. ściółkowanie w celu zachowania wody i składników odżywczych w glebie), a także lepsze radzenie sobie z nowymi pojawiającymi się szkodnikami i chorobami, promowanie praktyk zarządzania glebą, które zapobiegają utracie materii organicznej w wyniku erozji oraz zachowanie różnorodności biologicznej i / lub cech krajobrazu.
  • Kategoria 5: Zrównoważona gospodarka leśna - GO aplikujące w tej kategorii powinny pracować nad innowacyjnymi praktykami i środkami, w tym nad leśnictwem przyjaznym dla klimatu, zarządzaniem szkodnikami i chorobami, zwalczaniem degradacji lasów i przywracaniem przyrody, poprawą świadczenia usług ekosystemów leśnych, a także nowymi technologiami i narzędziami cyfrowymi na rzecz zintegrowanego podejścia do gospodarki leśnej. Mogą one również koncentrować się na technikach gospodarki leśnej przyczyniających się do biogospodarki o obiegu zamkniętym i przyjaznego dla środowiska wykorzystania zasobów (np. poprzez składowanie dwutlenku węgla), tworzenia nowych łańcuchów wartości i zastępowania materiałów nieodnawialnych.
  • Kategoria 6: Cyfryzacja - innowacyjne podejścia dla GO w tej kategorii obejmują rolnictwo precyzyjne, robotykę, narzędzia wspomagania decyzji i marketing cyfrowy. Ponadto strategie cyfryzacji, poprzez rozwój platform i narzędzi cyfrowych, mają kluczowe znaczenie dla zwiększenia przepływu wiedzy między podmiotami w AKIS.  GO w tej przekrojowej kategorii mogą zatem pracować nad rozwojem i testowaniem podejść do cyfryzacji w szerokim zakresie tematów, w tym tych objętych pozostałymi pięcioma kategoriami. Wnioskodawcy mogą również skupić się na rozwoju umiejętności cyfrowych, edukacji i szkoleniach.

Nagroda "publiczności" zostanie przyznana na podstawie publicznego głosowania.

Aplikacje i przebieg konkursu

Zgłoszenia konkursowe powinny być koordynowane przez partnerów projektu Grupy Operacyjnej, tak aby na dany projekt,  złożony został jeden wniosek.

Przebieg konkursu  jest dwuetapowy.

Etap 1: dla wszystkich kandydatów - złożenie formularza zgłoszeniowego, na podstawie którego dokonany zostanie wybór nominowanych. 

Termin przekazywania zgłoszeń konkursowych do 8 lutego 2024 r.

UWAGA! Formularz zgłoszeniowy dostępny jest w wersji online. Formularz należy uzupełnić po angielsku.

Zgłoś projekt Twojej Grupy Operacyjnej [kliknij tutaj, aby otworzyć formularz]  

Warunkiem zakwalifikowania wniosku do konkursu jest spełnienie wymogu kwlaifikowalności tj:

  • GO zakończyła swoją działalność  (projekt został zakończony i ma konkretne wyniki, które mogą być nową lub ulepszoną praktyką, rozwiązaniem, produktem lub procesem, które mogą być stosowane przez użytkowników końcowych, powielane, wdrażane w innych środowiskach), lub
  • GO jest na końcowym etapie wdrażania (projekt zakończy się najpóźniej 4 miesiące po terminie zamknięcia aplikacji) i ma już konkretne wyniki / innowacyjne rozwiązania do zaprezentowania.

Wnioskodawcy zostaną poinformowani o kwalifikowalności 15 lutego 2024 r. 

Kryteria oceny wniosków

Kryterium 1: GO muszą wykazać innowacyjny charakter opracowanej praktyki, rozwiązania, produktu lub procesu związanego z wyzwaniem podjętym w ich projekcie. GO muszą również wykazać, że projekt odpowiada na potrzeby rolników i leśników,  w tym również, że rozwiązanie zostało opracowane wspólnie z praktykami i może być stosowane, powielane i wdrażane przez użytkowników końcowych. GO powinny również podekreślić, w jaki sposób połączyły uzupełniającą się wiedzę specjalistyczną w swoich partnerstwach w celu współtworzenia ostatecznego rozwiązania.

Kryterium 2: GO muszą wykazać, w jaki sposób rozpowszechniły swoje wyniki poza projektem, w tym udowodnić, że dotarły do praktyków, zwłaszcza rolników i leśników.

Kryterium 3: GO powinny wykazać, jak radzą sobie w co najmniej jednym (lub więcej) z następujących aspektów:

  • Możliwość przenoszenia: Wyniki GO można przenieść do innego kontekstu (gospodarstwa, regionu itp.) i z powodzeniem wdrożyć.
  • Skalowalność: Wyniki GO można z powodzeniem wdrożyć na większą skalę.
  • Tworzenie wartości rynkowej: Wyniki projektów GO stworzyły nowe możliwości rynkowe dla uczestników GO, na przykład poprzez poprawę jakości, dywersyfikację/różnicowanie produktów, dostosowanie do zmieniających się wymagań rynku, innowacje w zakresie pakowania, logistyki i przetwarzania.

Wybrane GO zostaną poinformowane o nominacji do 8 marca 2024 r.

HARMONOGRAM etapu 1

  • 18 grudnia 2023 r. – Otwarcie naboru
  • 8 lutego 2024 r. – Termin składania wniosków
  • 15 lutego 2024 r. – Wnioskodawcy zostaną poinformowani o zakwalifikowaniu wniosku do konkursu
  • 8 marca 2024 – Ogłoszenie nominacji

Etap 2: tylko dla nominowanych projektów GO - przesyłanie filmów, na podstawie których zostanie dokonany ostateczny wybór zwycięzców.

30 nominowanych GO zostanie poproszonych o przesłanie do 1 kwietnia 2024 r. filmów prezentujących ich projekty. Filmy te przyczynią się do wyboru zwycięzców w każdej kategorii. Zostanie również uruchomione publiczne głosowanie w celu przyznania "nagrody publiczności" spośród 30 nominowanych. Zostanie ono otwarte 15 kwietnia 2024 r. i potrwa do 3 maja 2024 r.

Nominowani w konkursie zostaną automatycznie zaproszeni do udziału w konferencji Europejskiej Sieci WPR  "Grupy operacyjne EIP-AGRI: Innowacje w praktyce", która odbędzie się w Estoril w Portugalii  6 maja - 8 maja 2024 r . , podczas której odbędzie się ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom.

HARMONOGRAM Etapu 2

  • 8 marca 2024 r. – Rozpoczyna się przesyłanie filmów wideo przez nominowanych
  • 1 kwietnia 2024 r. – Zakończenie przesyłania filmów wideo przez nominowanych
  • 15 kwietnia 2024 r. – "Nagroda publiczności" – rozpoczęcie głosowania publiczności
  • 3 maja 2024 r. – zakończenie głosowania publiczności
  • 7 maja 2024 r. — Ogłoszenie nominowanych i zwycięzców podczas ceremonii wręczenia nagród w Estoril w Portugalii

Nagrody

Nominowane projekty GO otrzymają możliwość zwiększenia swojej rozpoznawalności w Europie poprzez udział w konkursie. Otrzymają również dostęp do pełnego programu konferencji, który obejmuje możliwości nawiązywania kontaktów. Ponadto zgłoszone filmy wideo zostaną zaprezentowane podczas konferencji i upowszechnione w ramach głosowania publiczności.  Wszystkie nominowane GO będą miały szansę zaprezentować swoje innowacyjne projekty podczas części wystawienniczej konferencji, gdzie będą mogły również swobodnie nawiązywać kontakty i wymieniać się doświadczeniami.

Zwycięzcy uzyskają uznanie dla opracowanej przez nich innowacji w postaci nagrody. Podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się pierwszego dnia konferencji, nominowani otrzymają wyróżnienia, a zwycięzcy w każdej kategorii zostaną uhonorowani dyplomem i symboliczną nagrodą. Wszystkie projekty GO zyskają również znaczącą rozpoznawalność w Europie dzięki kanałom komunikacyjnym Europejskiej Sieci WPR.

Więcej informacji

Więcej informacji udostępnionych jest w wtycznych konkursu oraz na stronie konkursu.

Wytyczne w oryginalnej wersji językowej [angielski] - pobierz

Wytyczne w wersji polskiej - [tłumaczenie za pomocą DeepL] - pobierz

Otwórz stronę Europejskiej Sieci WPR dotyczącą konkursu 

W przypadku pytań dotyczących konkursu Organizator prosi o kontakt pod adresem e-mail: award.innovation@eucapnetwork.eu


UWAGA!

Jeśli potrzebujesz wsparcia lub masz wątpliwości związane z konkursem,  zachęcamy do kontaktu z brokerem innowacji działającym na Twoim terenie, który udzieli Ci niezbędnych wskazówek.

Dane teleadresowe do brokerów innowacji znajdziesz na naszym portalu z zakładce Grupy Operacyjne EPI - Brokerzy innowacji (lista rozwijana w prawym bocznym menu) - otwórz