|

modernAKIS - kolejny krok w rozwoju europejskich sieci doradczych

Trzecie Walne Zgromadzenie (General Assembly) projektu modernAKIS realizowanego w ramach programu Horyzont Europa, odbyło się w Madrycie 22-23 kwietnia 2024 r. 

Spotkanie poświęcone było tematyce wsparcia i integracji doradców w systemach AKIS (Agricultural Knowledge and Innovation System), omówieniu projektów Horyzont Europa wspierających powstawanie tematycznych sieci doradczych oraz prezentacji doświadczeń z wdrażania systemów AKIS w wybranych krajach UE przez Jednostki Koordynujące AKIS (AKIS Coordination Bodies).

W spotkaniu uczestniczyli partnerzy konsorcjum, a Polskę reprezentowali przedstawiciele:

  • Działu Innowacji w Rolnictwie CDR w Brwinowie – pan Aleksander Bomberski i pan Leszek Żukowski
  •  oraz przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pani Ewa Grodzka – Naczelniczka w Departamencie Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy.

Gospodarzem spotkania  było hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności (MAPA), Austriacka Izba Rolnicza (LKO) oraz Departament Rolnictwa Komisji Europejskiej (reprezentowany przez panią Inge van Oost).

W ramach spotkania, oprócz wykładów, przeprowadzono warsztaty i dyskusje w grupach dotyczące: różnych sposobów integracji i efektywnego uczestnictwa doradców rolniczych w systemach AKIS oraz cech osobowościowych i kwalifikacji zawodowych, w tym umiejętności miękkich, jakimi powinien charakteryzować się doradca działający w systemie AKIS.

Spotkanie było doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowych działań projektu modernAKIS oraz wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów z przedstawicielami bliźniaczych instytucji z krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Kilka słów o modernAKIS

modernAKIS modernizacja rolnictwa poprzez wydajniejsze i skuteczniejsze systemy wiedzy i innowacji w rolnictwie (AKIS) - to projekt realizowany przez partnerów z 36 krajów Unii Europejskiej, który ma na celu zwiększenie zdolności uczestników systemu/ aktorów AKIS do wykorzystania niezbędnych zasobów indywidualnych, organizacyjnych i systemowych do transformacji w kierunku stworzenia bardziej spójnych, skutecznych i wydajnych systemów AKIS oraz przejście na bardziej zrównoważone zarządzanie i wykorzystywanie zasobów naturalnych w rolnictwie i leśnictwie.

Wizją projektu jest to, że podejście AKIS stanie się niezbędnym i skutecznym narzędziem dla wszystkich podmiotów funkcjonujących w systemach rolno-spożywczych państw członkowskich UE służce opracowaniu zrównoważonych, odpornych na zmiany klimatu i wielofunkcyjnych form rolnictwa i wykorzystania dostępnych zasobów.

Dowiedz się więcej

Osoby zainteresowane tematem modernizacji rolnictwa poprzez stosowanie bardziej wydajnych i skutecznych systemów wiedzy i innowacji w rolnictwie (AKIS), zapraszamy do rejestracji na platformie wiedzy AKISConnect


Źródło: CDR w Brwinowie