
W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci nastąpiły dynamiczne zmiany w całej polskiej gospodarce, także w produkcji żywności i rolnictwie. Trend ten znacznie się wzmocnił po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i otrzymanemu wsparciu w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Jednocześnie ostatnie lata pokazują, że kobiety zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę w tym sektorze i wcale nie jest to spowodowane zmianami prawnymi.
Wzrost liczby kobiet pracujących w rolnictwie i produkcji żywności jest zjawiskiem globalnym, a ich wkład w podnoszenie konkurencyjności czy sprostanie nowym wyzwaniom związanych ze zrównoważonym rozwojem jest nie tylko znaczący, ale także profesjonalny i innowacyjny. Kobiety w rolnictwie nie tylko podejmują się tradycyjnych rolniczych obowiązków, takich jak uprawa roślin czy hodowla zwierząt, ale także aktywnie uczestniczą w podejmowaniu decyzji strategicznych dotyczących rozwoju gospodarstwa. Wzrosła liczba kobiet, które śmiało sięgają po funkcje zarządcze i kierownicze w rolnictwie.
W dzisiejszym dynamicznym środowisku rolniczym kobiety są także inicjatorkami innowacyjnych rozwiązań. Wdrażają nowoczesne technologie, realizują inspirujące projekty, stosują zrównoważone praktyki, a także angażują się w życie lokalnej społeczności oraz rozwój agroturystyki i produkcji żywności. Ich obecność wprowadza nową jakość i perspektywę do rozwoju rolnictwa, stając się ważnym czynnikiem przekształcającym tę dziedzinę.
Dzisiaj, w Dniu Kobiet, w sposób szczególny chcemy podkreślić istotną rolę kobiet w rolnictwie, które nie tylko przyczyniają się do utrzymania równowagi ekonomicznej i środowiskowej prowadzonych działalności, ale także są źródłem i inicjatorkami wielu ciekawych i efektywnych innowacji oraz przedsiębiorczości na wsi.
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą broszurą "Kobiece oblicze rolnictwa”, opracowaną przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie.
W broszurze wskazano przykłady inspirujących historii i ścieżek rozwoju kobiet, które przekształcają swoje pasje, wiedzę i kompetencje w wartościowe przedsięwzięcia rolnicze. To opowieści o determinacji, odwadze i sukcesach, które warto poznać. To również klucz do zrozumienia, jak często niewykorzystany potencjał tkwi po kobiecej stronie polskiej wsi:
- Katarzyna Maziec - Zagroda Edukacyjna Warmińska Pszczoła
- Agata Króliczak - SER-ce Jadzi
- Daria Latała - jeDynie Gospodarstwo rolne edukacja i ekologia
- Elżbieta, Aleksandra i Marta Buła - Gospodarstwo ogrodnicze Szczepanówka Elżbieta Buła
- Lidia Moroń-Morawska - Ekomiody i Pasieka Morawskich
- Maria Zdebska - MAGI s.c. "Pierożki Babci Władzi"