Gospodarstwa demonstracyjne należące do Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych, to miejsca, gdzie rolnicy i producenci rolni mogą zdobywać praktyczną wiedzę i podnosić swoje kompetencje w zakresie różnych obszarów produkcji rolniczej, ale także przechowywania, oraz przetwarzania surowców rolnych. W tych gospodarstwach można obserwować stosowane obecnie rozwiązania w cyklu produkcyjnych i zrozumieć oraz przeanalizować wymierne korzyści z nich płynące. Rolnicy mogą bezpośrednio „dotknąć” procesu produkcji, porównać go ze swoimi metodami, oraz dowiedzieć się o nowych, efektywniejszych rozwiązaniach, które mogą podnosić konkurencyjność ich gospodarstw.
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie opracowało materiał filmowy pn. „Promocja dobrych praktyk Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych”, w którym zaprezentowano inspirujące przykłady gospodarstw demonstracyjnych z województwa kujawsko-pomorskiego, które wykorzystują nowoczesne technologie i metody, celem prowadzenia gospodarstwa w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska.
Inspirujące przykłady gospodarstw demonstracyjnych
Gospodarstwo Pana Barczaka i jego syna Artura w Rojewie
Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie pszenicy, kukurydzy, buraków cukrowych oraz fasoli szparagowej. Wyposażone jest w nowoczesne maszyny i silosy do przechowywania ziarna. W gospodarstwie stosuje się zarówno system orkowy, jak i bezorkowy. Zastosowano również inteligentną studzienkę melioracyjną, która steruje przepływem wody z pola i na pole. Można tu także zobaczyć proces przygotowania kwalifikowanego materiału siewnego oraz małą retencję w praktyce.
Gospodarstwo Tarnickich
To rodzinne gospodarstwo prowadzi produkcję roślinną i utrzymuje trzodę chlewną. Właściciele stosują zasady integrowanej produkcji roślin. W gospodarstwie wykorzystywane są nowoczesne maszyny do rolnictwa precyzyjnego, takie jak beczkowóz do dystrybucji gnojowicy, rozsiewacz nawozów czy opryskiwacz z systemami GPS. Najważniejszy dla właścicieli jest etap zabezpieczenia ziarna oraz zasiedlanie gleby pożytecznymi mikroorganizmami, które wzmacniają rośliny i pozwalają zwiększać odporność upraw.
Gospodarstwo w Kruszynie
Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej oraz hodowli świń w cyklu zamkniętym. Uprawia się tam zboża, rzepak, buraki i cebulę siewną. Wyposażone jest w nowoczesny park maszynowy oraz magazyn. Gospodarstwo współpracuje z organizacjami promującymi nowoczesne technologie prowadzenia upraw. Rolnik przekonuje, że stosowanie nowoczesnych technologii to sposób na dbanie o glebę i podnoszenia opłacalności produkcji.
Gospodarstwo Bartłomieja Piskorskiego
Po przejęciu rodzinnego gospodarstwa, rolnik postawił na ekologię, nowoczesne maszyny i skracanie łańcucha dostaw żywności. Gospodaruje bez wykorzystania chemii syntetycznej i samodzielnie przetwarza surowce w ekologiczną żywność. Gospodarstwo wyposażone jest w inteligentny park maszynowy, stosuje innowacyjne metody odchwaszczania. Uprawia się tam len, czarnuszkę, pszenicę orkisz, płaskurkę, soję, łubin oraz groch. Rolnik stara się, aby wszystko, co zbierze z pola, zostało przetworzone w gospodarstwie. Przy gospodarstwie powstała niewielka przetwórnia, w której właściciel planuje produkować olej z lnu, czarnuszki, lnianki, ostropestu i wielu innych nasion roślin oleistych.
Gospodarstwo Iwony i Przemysława Kawulów
W gospodarstwie zajmującycm się hodowlą i chowem krów mlecznych, właściciele postawili na automatyzację i robotyzację prac. Wyposażyli oborę w roboty udojowe, automatyczne podgarniacze do paszy oraz roboty sprzątające. W nowoczesnej oborze krowy mają dużo światła, przestrzeni, wielokrotny dój oraz wygodne legowiska, co podniosło wydajność i zdrowotność stada. Budynek jest wyposażony w kurtyny sterowane stacją pogodową oraz legowiska z materacami wodnymi.
Budowanie sieci gospodarstw demonstracyjnych daje motywację do organizowania spotkań i współpracy, umożliwiając wymianę wiedzy i doświadczeń.
W każdym województwie są gospodarstwa warte odwiedzenia, aby uczyć się i rozwijać swoje metody pracy, w celu prowadzenia nowocześniejszego, efektywniejszego i bardziej opłacalnego gospodarstwa.
Obejrzyj materiał filmowy
Promocja dobrych praktyk Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych