Innowacje w rolnictwie oraz efektywne wykorzystanie lokalnych zasobów odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu wysokiej rentowności produkcji rolniczej, a także wspierają działania mające na celu ochronę i odtwarzanie środowiska naturalnego.
- Co jest potrzebne, aby rozpocząć wdrażanie innowacji w swoim gospodarstwie?
- Czy innowacje, współpraca i lokalność mogą stanowić atrybuty sukcesu w rolnictwie?
- Jak przekształcić pasję rolniczą w karierę zawodową oraz jak w oparciu o stale podnoszoną wiedzę i kompetencje uwierzyć we własne możliwości?
O tym rozmawiamy w trzecim odcinku podcastu W rytmie Wsi pn. "Innowacje, współpraca i lokalność" z panią Lidią Moroń-Morawską – pszczelarką, rolniczką i innowatorką, współautorką Wielkiej encyklopedii pszczelarstwa oraz zdobywczynię wielu nagród i wyróżnień w konkursach rolniczych.
W odcinku poruszamy następujące zagadnienia:
- Czy warto podjąć wyzwanie i rozpocząć pracę w branży rolniczej?
- Co jest konieczne w obecnych czasach, aby prowadzić i rozwijać innowacyjne, rentowne gospodarstwo rolne?
- W jaki sposób należy budować, promować i upowszechniać łańcuchy dostaw żywności oparte o lokalnych rolników?
- W jaki sposób powinniśmy przeprowadzić transformację produkcji rolniczej na model zrównoważony, aby osiągnąć korzyści środowiskowe oraz zwiększyć dochodowość produkcji?
- Czy warto prowadzić aktywną współpracę zagraniczną? Jak rozpocząć taką współpracę i czy łatwo jest wykonać ten krok?
- Plany na przyszłość.
Uważam, że w moim przypadku rolnictwo jest to praca marzeń, która pozwala naprawdę bardzo się rozwijać, daje możliwości poszerzania perspektyw (...) – Lidia Moroń-Morawska
Zachęcamy do wysłuchania rozmowy i poznania historii pełnej pasji, wiedzy i inspiracji!
Odcinek 3 Innowacje, współpraca i lokalność [YouTube]
Odcinek 3 Innowacje, współpraca i lokalność [Spoify]
Pobierz transkrypcję – odcinek 3 Innowacje, współpraca i lokalność
W rytmie wsi to inspirująca seria podcastów poświęconych tematom związanych z rozwojem polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich, wyprodukowanych przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie. Ciekawe rozmowy z ekspertami (w tym ze świata nauki), rolnikami, przedstawicielami podmiotów zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich, partnerami KSOW jak i mieszkańcami wsi oraz małych miast. Każdy podcast to około 30 minut interesujących historii, analiz i przykładów dobrych praktyk.
Posłuchaj wszystkich odcinków podcastów W rytmie wsi: