Nauczyciele, taksówkarze, strażacy. Każdy poznał osoby wykonujące taką pracę. Stanowią jednolitą grupę zawodową, którą z łatwością możemy sobie wyobrazić lub opisać. Czy to samo dotyczy rolników? Powszechnie uznajemy rolnika za osobę pracującą na roli, zajmującą się produkcją roślinną lub zwierzęcą. Jeśli jednak rolnikiem jest zarówno ogrodnik, hodowca, sadownik, pszczelarz, rybak, producent kwiatów, właściciel farmy mlecznej lub upraw szklarniowych, to o kim myślimy, gdy opowiadamy o rolnictwie?
O tym rozmawiamy w drugim odcinku naszego podcastu W rytmie Wsi pt. "Kim jest rolnik?" z profesorem z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiego Sławomirem Kalinowskim, doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, członkiem zespołów redakcyjnych kwartalników Wieś i Rolnictwo oraz Zagadnienia Ekonomiki rolnej, zajmującym się badaniami w zakresie m.in. poziomu życia ludności wiejskiej, uwarunkowaniami inkluzji i ekskluzji społecznej, dochodami i zatrudnieniem na wsi oraz koncepcją smart villages.
W odcinku poruszamy następujące zagadnienia:
- Kim jest polski rolnik?
- Czy polscy konsumenci mają świadomość pracy wykonanej przez tą skomplikowaną i złożoną grupę społeczną?
- Czy rolnicy mówią jednym głosem? A jeśli tak, czyj to głos?
- Czy powinniśmy wspierać polskich rolników? Jakie wsparcie ma do zaoferowania państwo lub organizacje pozarządowe?
- Z jakimi wyzwaniami mierzy się dzisiaj rolnictwo i rolnicy?
- Czy jesteśmy w stanie podać rzeczywistą liczbę rolników w Polsce?
- Czy istnieje wieś bez rolnictwa, czy może jest to nierozerwalny związek?
- Jak będzie wyglądać polskie rolnictwo za 25 lat? Czy istnieją jakieś prognozy, dane, na których możemy się oprzeć w tym wyobrażeniu?
(...) tak do końca niewiadomo, kim jest polski rolnik, bo to bardzo skomplikowana i bardzo złożona grupa społeczna, ekonomiczna. - Sławomir Kalinowski
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
Odcinek 2 Kim jest rolnik? [YouTube]
Odcinek 2 Kin jest rolnik? [Spoify]
Pobierz transkrypcję – odc. 2 Kim jest rolnik?
W rytmie wsi to inspirująca seria podcastów poświęconych tematom związanych z rozwojem polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich, wyprodukowanych przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie. Ciekawe rozmowy z ekspertami (w tym ze świata nauki), rolnikami, przedstawicielami podmiotów zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich, partnerami KSOW jak i mieszkańcami wsi oraz małych miast. Każdy podcast to około 30 minut interesujących historii, analiz i przykładów dobrych praktyk.
Posłuchaj wszystkich odcinków podcastów W rytmie Wsi: