|

Ubóstwo energetyczne — jak z nim walczyć?

Podczas gdy temat ubóstwa energetycznego jest powszechnie znany i omawiany, nadal istnieje kilka luk w wiedzy i praktyce, zwłaszcza jeśli chodzi o obszary wiejskie. Istnieje wiele dowodów sugerujących, że obszary wiejskie Europy pozostają w tyle w wysiłkach na rzecz osiągnięcia sprawiedliwej transformacji energetycznej, pomimo faktu, że ich mieszkańcy są znacznie bardziej narażeni na ubóstwo, wykluczenie społeczne i wspomniane — ubóstwo energetyczne. 

Chcących skutecznie przeciwdziałać powyższym problemom, niezależna organizacja badawcza — Instytut Europejskiej Polityki Energetycznej i Klimatycznej, zaprasza na webinar podczas którego  zaprezentowane zostaną najnowsze wyniki związane z tematem zrównoważonego rozwoju na obszarach wiejskich, uzyskane w ramach trzech finansowanych przez KE projektów: RENOVERTY, RURALITIES i Rural Bio UP. Wyjaśnienia zostaną połączone z praktycznymi przykładami i doświadczeniami ze studiów przypadku. Spotkanie online Odnowa obszarów wiejskich: Wzmocnione społeczności i zrównoważona energia wobec zmieniającego się klimatu prowadzone będzie w języku angielskim, 1 marca 2024 roku.

Weź udział!

Harmonogram

  • 10:00 Przywitanie i wprowadzenie,
    • dr Kristina Eisfeld, Climate Alliance.
  • 10:10 Wyrównywanie szans, budowanie przyszłości dla wszystkich: Aktualizacja założeń ubóstwa energetycznego i efektywności energetycznej na obszarach wiejskich za pomocą RENOVERTY,
    • Dimitris Papantonis, laboratorium Technoekonomiki Systemów Energetycznych (TEESlab), Centrum Badawcze Uniwersytetu w Pireusie (UPRC) i Stefan Bouzarovski, IEECP.
  • 10:30 Angażowanie, łączenie i wzmacnianie pozycji podmiotów wiejskich - podejście wielopodmiotowe w projekcie RURALITIES,
    • Gabor Mester, PEDAL Consulting.
  • 11:00 Przykłady rozwoju obszarów wiejskich na Łotwie w ramach projektu RuralBioUp,
    • Kristaps Makovskis, LSFRI Silava.
  • 11:30 Dyskusja i wnioski
  • 12:00 ZAKOŃCZENIE

Krótki opis projektów

  • Finansowany przez Komisję Europejską program LIFE RENOVERTY ukierunkowany jest na wspieranie modernizacji budynków pod kątem efektywności energetycznej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej, ustanawiając ramy metodologiczne i praktyczne dla opracowania Map Drogowych Efektywności Energetycznej Obszarów Wiejskich (REER).

    Podczas tego wydarzenia zaprezentowane zostaną wyniki pierwszego publicznego raportu. Dokument ten zawiera kluczowe spostrzeżenia na temat specyfiki ubóstwa energetycznego i efektywności energetycznej na obszarach wiejskich, uzyskane na podstawie szczegółowego przeglądu ponad 100 źródeł literatury naukowej i programowej w połączeniu z ogólnoeuropejską ankietą przeprowadzoną po raz pierwszy wśród ponad 120 ekspertów i zainteresowanych stron. Szczegółowe informacje zawarte w raporcie obejmują analizę ogólnej charakterystyki ekonomicznej i społecznej obszarów wiejskich, unikalnych cech, które zwiększają podatność na ubóstwo energetyczne, aktualnego stanu polityk w zakresie efektywności energetycznej na obszarach wiejskich, a także barier i rozwiązań dla ich skutecznego projektowania i wdrażania, z uwzględnieniem poglądów i potrzeb zainteresowanych stron. Analiza ta służy jako podstawa dla kolejnych działań projektu.
     
  • RURALITIES Głównym celem projektu jest stworzenie ośrodków edukacyjnych (centrów eksperckich i szkoleniowych) znanych jako RURALITIES, które wykorzystują innowacyjne metody i kompleksową sieć laboratoriów wspierających podmioty wiejskie. Zastosowane w projekcie wielopunktowe podejście obejmuje różne podmioty, dyscypliny, systemy i sektory. W trakcie projektu przeszkolonych zostanie ponad 1 000 moderatorów, którzy będą koordynować działania z władzami lokalnymi i regionalnymi oraz wspierać innowacje na obszarach wiejskich. 
     
  • Rural Bio UP, finansowany przez program Horyzont Europa, zobowiązuje się do kształtowania zrównoważonej i sprawiedliwej przyszłości dla wszystkich, poprzez ułatwienie przejścia na sprawiedliwą i uczciwą biogospodarkę na obszarach wiejskich. Działając w sześciu krajach UE, projekt ustanawia 9 regionalnych centrów, służących jako dynamiczne ośrodki wielopodmiotowe. Centra te są strategicznie zlokalizowane w Owernii-Rodan-Alpy (Francja), Regionie Centru (Rumunia), Charles Spa (Czechy), Irlandii, Łotwie, Lombardii (Włochy), Marche (Włochy), Kraju Loary i Bretanii (Francja) oraz Apulii (Włochy). Misją tych regionalnych ośrodków jest zilustrowanie innowacyjnego podejścia projektu i umożliwienie jego powielenia w innych regionach UE i krajobrazach wiejskich. RuralBioUp ma być katalizatorem pozytywnych zmian, wspierającym zrównoważony rozwój i sprawiedliwość w sektorze biogospodarki.

Źródło: strona wydarzenia [tłum. własne]