
W dniu 29 kwietnia 2025 roku odbyło się II posiedzenie Grupy Tematycznej do spraw podejścia LEADER (GTL). Obrady otworzył Przewodniczący GTL, pan Piotr Sadłocha – Prezes Zarządu Polskiej Sieci LGD – Federacji Regionalnych Sieci LGD.
Platforma ePUE i Centralny System Obsługi Beneficjenta
W pierwszej części spotkania przedstawiciele Departamentu Działań Delegowanych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawili doświadczenia z wykorzystania platform ePUE oraz Centralnego Systemu Obsługi Beneficjenta (CSOB) w procesach naborów prowadzonych przez lokalne grupy działania (LGD). Pani Jolanta Perkowska, Zastępca Dyrektora Departamentu, zaprezentowała dane dotyczące liczby ogłoszonych naborów na realizację Lokalnych Strategii Rozwoju (LSR), liczby złożonych wniosków oraz wnioskowanej kwoty pomocy – z wyodrębnieniem na poszczególne województwa i LGD. Do dnia posiedzenia zarejestrowano 197 naborów (we wszystkich województwach z wyjątkiem kujawsko-pomorskiego), w ramach których złożono 1568 wniosków na łączną kwotę blisko 280 mln zł.
Pani Dyrektor omówiła również harmonogram testów odbiorczych oraz planowaną dostępność funkcjonalności systemowych (ePUE i CSOB) na środowisku produkcyjnym, m.in. w odniesieniu do umów i aneksów w ramach komponentu „Wdrażanie LSR” oraz wniosków o płatność dla komponentu „Zarządzanie LSR”. Prace testowe rozpoczęły się w kwietniu 2025 r. i zakończą się odpowiednio w lipcu i listopadzie 2025 r.
W kolejnej części prezentacji przedstawiono system informatyczny dedykowany realizacji projektów grantowych. Gotowość merytoryczna oraz techniczna systemów ePUE i CSOB do obsługi pierwszych naborów planowana jest na 23 czerwca 2025 r. Testy systemu we współpracy z samorządami województw zaplanowano na maj br. Obecnie przygotowywane są: regulamin naboru, instrukcje wypełniania wniosku oraz dokumenty szkoleniowe dla pracowników samorządów województw, które zostaną udostępnione na platformie e-learningowej.
Pan Łukasz Józefowicz, Naczelnik Wydziału Wsparcia Systemu, zaprezentował makietę formularza wniosku o przyznanie pomocy dla projektów grantowych, zachęcając uczestników do zgłaszania ewentualnych błędów. Wskazał również na znaczenie poprawnego numerowania naborów oraz omówił najczęściej występujące błędy w CSOB. Podczas dyskusji lokalne grupy działania zgłosiły m.in. potrzebę umożliwienia wyboru więcej niż jednego rodzaju grantobiorcy oraz problem z brakiem informacji o załącznikach dodawanych przez beneficjentów po złożeniu wniosku. Przedstawiciele ARiMR zadeklarowali wprowadzenie stosownych rozwiązań.
Wytyczne szczegółowe dotyczące interwencji LEADER
W drugiej części posiedzenia pani Beata Rodak, Naczelnik Wydziału Aktywizacji Obszarów Wiejskich w Departamencie Wspólnej Polityki Rolnej MRiRW, przedstawiła propozycje zmian w Wytycznych szczegółowych dotyczących interwencji I.13.1 – LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS). Zmiany mają charakter porządkujący i doprecyzowujący, a ich projekt będzie jeszcze konsultowany przed ostatecznym przyjęciem.
W trakcie dyskusji przedstawiciele LGD zaproponowali połączenie dwóch obszarów wsparcia: „Poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej” oraz „Poprawa dostępu do usług dla lokalnych społeczności”, wskazując na wzajemne przenikanie się zakresów oraz potrzebę umożliwienia zakupu wyposażenia np. do świetlic. Pan Grzegorz Wirtek, Zastępca Dyrektora Departamentu WPR MRiRW, potwierdził zasadność zgłoszonych uwag i potrzebę dalszych konsultacji z uwzględnieniem możliwości systemowych. Pani Beata Rodak przypomniała, że pierwotnym założeniem zakresu „dostęp do usług” było wspieranie innowacyjnych działań, takich jak transport na żądanie. Pan Piotr Sadłocha zaproponował rozszerzenie zakresu „małej infrastruktury” o możliwość zakupu środków trwałych.
Międzynarodowe projekty współpracy
W punkcie dotyczącym międzynarodowych projektów współpracy, Prezes Polskiej Sieci LGD odniósł się do informacji z marcowego posiedzenia Podgrupy LEADER i Rozwoju Terytorialnego Europejskiej Sieci WPR. Zapytał, dlaczego polskie LGD nie mogą być beneficjentami projektów współpracy, jak ma to miejsce w innych krajach UE. Pani Beata Rodak wyjaśniła, że obecne przepisy nie przewidują zmian w planie strategicznym WPR w tym zakresie. LGD mogą pełnić rolę animatorów i inicjatorów projektów partnerskich. Ustalono, że Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich nadal będzie wspierać kojarzenie partnerów do współpracy i przekazywać informacje o projektach z innych krajów do polskich LGD.
Sprawy różne
Pan Andrzej Hałasiewicz, Koordynator grupy ds. smart wsi, zapytał o rozwój inicjatywy smart village w ramach LEADER. Pani Jolanta Perkowska poinformowała, że 23 czerwca 2025 r. planowane jest uruchomienie systemu informatycznego obsługującego projekty grantowe dla smart village, natomiast wdrażanie koncepcji inteligentnych wsi w ramach interwencji „Infrastruktura na obszarach wiejskich” planowane jest na styczeń/luty 2026 r.
Posiedzenie zakończył Przewodniczący GTL, Pan Piotr Sadłocha.
Prezentacje do pobrania:
- Pierwsze doświadczenia z wykorzystania ePUE i CSOB w naborach LGD i Wdrażanie projektów grantowych z wykorzystaniem systemów informatycznych – pobierz.
- Centralny System Obsługi Beneficjenta dla ARiMR – pobierz.
- Omówienie planowanych zmian w Wytycznych szczegółowych dotyczących interwencji I.13.1 – komponent Wdrażanie LSR – pobierz.