|

Współpraca producentów rolnych

Blisko 400 osób, w tym rolnicy, doradcy rolniczy, przedstawiciele grup producenckich, mieszkańcy obszarów wiejskich, przedstawiciele nauki, brokerzy innowacji, przedstawiciele KOWR, ARiMR, Izb Rolniczych oraz organizacji samorządowych i pozarządowych, wzięło udział w konferencji  pn. "Współpraca producentów rolnych sposobem na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich", zorganizowanej 10 kwietnia 2024 r. przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu.

Konferencja obejmowała obrady plenarne oraz dyskusje na tematy dotyczące współpracy rolników i korzyści z niej wynikających.


Konferencję otworzyli: pan Ireneusz Drozdowski - Dyrektor CDR w Brwinowie oraz pan Jarosław Maciejewski - Wicewojewoda Wielkopolski, którzy podkreślili, że współpraca i współdziałanie rolników oraz mieszkańców obszarów wiejskich służy budowie kapitału społecznego, przekłada się na wzrost pozycji konkurencyjnej rolników w łańcuchu wartości dodanej oraz wzmacnia potencjał realizowanych przedsięwzięć.

W pierwszej kolejności swoją prelekcję wygłosiła pani Anny Gołdys – brokerka innowacji w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na temat zasad oraz warunków formalnych przyznawania wsparcia finansowego dla działań realizowanych w ramach interwencji „Współpraca Grup Operacyjnych EPI” PS WPR 2023-2027.

Zagadnienia dotyczące współpracy rolników oraz doświadczenia działania wspólnie w ramach Zakątka Produktów Tradycyjnych przedstawiła pani Małgorzata Prządek. Prelegentka wskazała, że głównym celem współpracy producentów są:

  • poprawa konkurencyjności producentów rolnych poprzez lepsze ich zintegrowanie z łańcuchem rolno-spożywczym,
  • poprawa jakości oferowanych produktów czy promocja na rynkach lokalnych i skracanie łańcucha dostaw.

Widocznym rezultatem jest natomiast wzrost wolumenu produkcji i zróżnicowanie oferty produktowej, w tym wprowadzenie produktów ekologicznych, wymiana wiedzy, doświadczeń członków grupy, mająca na celu poprawę warunków produkcyjnych i handlowych.  

Pan Janusz Wojtczak w trakcie wykładu „Wieprzowina Coebbe (KOBE) innowacja w ramach działania „Współpraca”, zaprezentował przedsięwzięcia realizowane we własnym gospodarstwie rolnym, ukierunkowanym na produkcję trzody chlewnej. W ostatnich latach w gospodarstwie zrealizowano m.in. inwestycje wpływające na poprawę efektywności gospodarowania z uwzględnieniem zagadnień ochrony środowiska. Zastosowano rozwiązania jak m.in. biogazownia rolnicza, która jest źródłem energii dla gospodarstwa i substratu do produkcji roślinnej, a jednocześnie znacznie ogranicza emisje z produkcji rolniczej. Drugim elementem wykorzystującym ciepło z biogazowani jest zespolony agregat wody lodowej konwertujący ciepło na chłód, co wpływa na poprawę dobrostanu zwierząt poprzez zapewnienie stabilnej temperatury ich odchowu. Kolejnym działaniem realizowanym w gospodarstwie jest produkcja wieprzowiny Coebbe, charakteryzująca się wysoką jakością mięsa dzięki żywieniu zwierząt paszą wzbogaconą w kwasy omega-3 i kwercetynę z cebuli odpadowej.

Kolejny wykład zaprezentowany został przez panią Jadwigę Rozalczyk dotyczył współpracy realizowanej w ramach grupy producentów rolnych „Schabik”. Przykład grupy pokazuje, że współpraca nawet niewielkiej liczby producentów trzody chlewnej (7-8 gospodarstw) może przynieść wymierne efekty m.in. w postaci wzrostu wolumenu produkcji, wdrożenia elektronicznego systemu zarzadzania produkcją członków i grupy czy rozwoju współpracy wewnątrz i z podmiotami zewnętrznymi, co pośrednio przekłada się na lepsze warunki handlowe, w tym wzrost ceny za sprzedawane produkty.

Druga część konferencji rozpoczęła się wykładem na temat innowacyjnych rozwiązań w organizacji sprzedaży trzody chlewnej pt.: „Sprzedaż trzody chlewnej – w grupie korzystniej”, który przedstawił pan Wojciech Styburski prezes firmy Agrointegracja Sp. z o.o. Pan Wojciech wskazał na początku swojej prezentacji problemy, z jakimi najczęściej borykają się rolnicy przy sprzedaży trzody chlewnej wynikającymi m.in. ze słabej pozycji na rynku, z braku współpracy i lojalności partnerów. Według prelegenta rozwiązaniem tych problemów ma być pionierskie podejście do organizacji sprzedaży trzody chlewnej na określonych, stabilnych i przejrzystych zasadach.

Kolejną ważną kwestią poruszoną w trakcie konferencji był temat dotyczący „wejścia” produktów od rolnika na półkę sklepową, który został wygłoszony przez kupców pana Łukasza Mosiniaka i pana Marcusa Janickiego z DIA Group. Właściciele firmy przedstawili, jak wygląda ich praca od tzw. „kuchni”, podkreślając jednocześnie, czego szukają sieci sklepowe i jak należy profesjonalnie podejść do takiej współpracy.

Kolejnym punktem konferencji była rozmowa na temat „Paczka od rolnika – jak wspólnie sprzedawać produkty”, którą przeprowadziła Pani Karolina Kolańska – brokerka innowacji z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Panem Janem Czają przedstawicielem Stowarzyszenia Grupa Odrolnika. Pan Jan Czaja podkreślił, że jest to projekt oddolnie założony wyłącznie przez rolników, bez udziału pośredników, w skład którego wchodzą małe i średnie gospodarstwa obrazujące polską wieś. Pan Jan zaznaczył, że ta właśnie forma współpracy z wielu względów niesie obustronne korzyści zarówno z punktu widzenia producenta, jak i konsumenta. Jest szansą na poprawę sytuacji finansowej w szczególności w tych małych gospodarstwach, a z drugiej strony otwiera możliwość zakupu świeżych, zdrowych, ekologicznych i identyfikowalnych produktów od lokalnych rolników w korzystnej cenie.

Pani Karolina przeprowadziła drugą rozmowę z przedstawicielami Agencji Promocji Rozwoju, Panem Grzegorzem Fajkisem i Panem Januszem Frączakiem, prezentujących markę „Specjały znad Odry”. Panowie przedstawili praktyczne aspekty dotyczące sposobu skracania łańcuchów dostaw, współpracy producentów, organizacji produkcji i dostaw do klienta finalnego oraz możliwości finansowania tego typu projektów z środków UE.

Ostatni z serii wykładów pt.: „Innowacje produktowe oraz procesowe w ramach „Dużej Współpracy” – Kisz Misz, został wygłoszony przez przedstawicieli firmy Runoland Sp. z o.o. panią Jolantę Leśniewską i pana Bogusława Leśniewskiego producentów ekologicznych i tradycyjnych produktów owocowo-warzywnych. Prelegenci zaprezentowali historię powstania firmy, szeroką gamę produktów, wskazywali na możliwości i kierunki dalszego rozwoju w oparciu o innowacyjne i ekologiczne produkty, podkreślając przy tym wielokrotnie lojalną współpracę z producentami rolnymi, dostarczającymi surowce do przetwórstwa.

Uczestnicy konferencji wymieniali liczne przykłady owocnej współpracy, ale także wspominali o napotykanych trudnościach, jakie przechodzili i sukcesach, jakie osiągnęli. Podkreślali jak istotną funkcję pełnią opiekunowie i liderzy. Ponadto, zwrócili uwagę na to, jak ważne jest doradztwo i wsparcie, m.in. ze strony ośrodków doradztwa rolniczego.

Pobierz mteriały konferencyjne


Konferencja została zrealizowana w ramach działań Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Źródło: CDR w Brwinowie