
Zapraszamy do wysłuchania szóstego odcinka naszego podcastu W rytmie wsi, w którym rozmawiamy o wysokim dobrostanie zwierząt – temacie, które zyskuje coraz większe znaczenie zarówno wśród samych rolników, jak i świadomych konsumentów.
Naszym gościem jest pan Łukasz Karmowski, hodowca bydła z Radzicza, prowadzący 500-hektarowe rodzinne gospodarstwo. Jego filozofia opiera się na zapewnieniu zwierzętom komfortu i spokoju, co bezpośrednio przekłada się na wysoką jakość produkowanego mięsa, zdrowie zwierząt oraz rentowność gospodarstwa.
W odcinku poruszamy następujące zagadnienia:
- Historia gospodarstwa i co je wyróżnia w podejściu do chowu bydła?
- Czym jest dobrostan zwierząt i jakie ma przełożenie na codzienną pracę ze zwierzętami?
- Certyfikacja zgodnie ze standardami Krajowego Systemu Jakości Żywności QMP – jak dobrostan zwierząt i spełnienie wymagań QMP przekłada się na jakość mięsa, które trafia na rynek?
- Jakie działania podejmowane są w gospodarstwie, aby monitorować i poprawiać zdrowie stada?
- Niskoemisyjna produkcja, zakładająca redukcję emisji gazów cieplarnianych i dążenie do neutralności środowiskowej – czy odbiorcy żywca wołowego wymagają już działań prośrodowiskowych?
- Ekoschemat Dobrostan zwierząt – jakie korzyści dla gospodarstwa przyniosło skorzystanie z tego wsparcia?
- Czy wzrosła świadomość konsumentów w zakresie jak warunki życia zwierząt przekładają się na jakość mięsa?
- Co powinno być kluczowe w edukacji hodowców, aby jeszcze skuteczniej wspierać dobrostan zwierząt i tym samym poprawić jakość mięsa?
- Lokalna marka produkcji mięsa i jej bezpośrednia sprzedaży do konsumentów – czy to łatwe działanie?
- Przyszłość polskiego rolnictwa – czy będzie w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty o wysokiej jakości i odpowiedzialnej produkcji?
Zachęcamy do wysłuchania rozmowy!
Odcinek 6 Wysoki dobrostan zwierząt (YouTube)
Odcinek 6 Wysoki dobrostan zwierząt (Spotify)
Pobierz transkrypcję – Odcinek 6 Wysoki dobrostan zwierząt
W rytmie wsi to inspirująca seria podcastów poświęconych tematom związanych z rozwojem polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich, wyprodukowanych przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie. Ciekawe rozmowy z ekspertami (w tym ze świata nauki), rolnikami, przedstawicielami podmiotów zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich, partnerami KSOW jak i mieszkańcami wsi oraz małych miast. Każdy podcast to około 30 minut interesujących historii, analiz i przykładów dobrych praktyk.
Posłuchaj wszystkich odcinków podcastów W rytmie wsi: