Ponad 50 osób, w tym rolnicy, naukowcy, doradcy, przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem oraz brokerzy innowacji, przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego i reprezentanci organizacji pozarządowych, wzięli udział w konferencji pn. „Krótkie łańcuchy dostaw produktów żywnościowych — szansą dla rozwoju lokalnej żywności”, zorganizowanej 27-28 sierpnia 2024 r. w Warszawie przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.
Konferencję otworzył Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, pan Henryk Skórnicki. Witając uczestników wydarzenia i wprowadzając ich w temat krótkich łańcuchów żywności, wspomniał o roli nauki i praktyki w procesie działalności w zakresie skracania łańcuchów dostaw.
O czym dyskutowano?
Na wstępie, pan prof. Zbigniew Dolatowski z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. W. Dąbrowskiego, omówił temat wpływu żywności na zdrowie człowieka.
Kolejną prelegentką była pani Barbara Sałata z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, która przedstawiła regulacje prawne dotyczące MLO i RHD, ważne dla tych, którzy rozpoczynają lub już prowadzą działalność w tej dziedzinie.
W popołudniowej sesji naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przedstawili kwestie związane z zabezpieczaniem i przechowywaniem żywności. Pani dr inż. Katarzyna Ratusz omówiła tematykę bezpiecznego stosowania dodatków do żywności oraz jaki mają wpływ na jakość żywności przetworzonej, a pan dr hab. inż. Krzysztof Dasiewicz prof. SGGW zaprezentował technologiczne aspekty utrwalania mięsa i jego przetworów.
Pani Monika Mrożek z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu zaprezentowała funkcjonalności Polskiego e-bazarka, podkreślając przydatność w rozwoju sprzedaży w ramach KŁŻ.
Podczas dyskusji uczestnicy zwrócili uwagę na specyfikę działalności w ramach KŁŻ oraz możliwości jej rozwoju poprzez współpracę między rolnikami a odbiorcami ich produktów.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się prezentacją pana dr inż. Aleksandra Bomberskiego z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na temat doświadczeń i zamierzeń działania "Współpraca", w następnej kolejności pan dr inż. Aleksander Bomberski przedstawił przykłady krajowe i zagraniczne KŁŻ.
W dalszej kolejności swoje doświadczenia w zakresie zakładania Grup Operacyjnych zaprezentował pan Łukasz Czech — twórca 28 działających grup operacyjnych, z czego 15 w zakresie KŁŻ. Pan Łukasz zwrócił szczególną uwagę na aspekt biznesowy przedsięwzięć i każdorazowo stosowane podejście ekonomiczne w tym opłacalność produkcji.
Pan Ireneusz Gradka z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu omówił możliwości dofinansowania MLO i KŁŻ w ramach Planu Strategicznego WPR 2023–2027 i w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności. Prelegent wyjaśnił, kto może uzyskać wsparcie w ramach aktualnych programów unijnych i krajowych.
Konferencję zakończyła dyskusja, po której uczestnicy otrzymali informacje o kontynuacji przedsięwzięcia oraz zaproszenie na szkolenie wyjazdowe do Kielc, zaplanowane na 10–11 września 2024 roku, pod hasłem „Producent rolny w łańcuchu dostaw żywności”.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie — otwórz.
Konferencja zorganizowana w ramach operacji "Innowacyjne rozwiązania organizacyjne dla producentów i konsumentów jako element rozwoju rynków lokalnych i krótkich łańcuchów dostaw", wpisanej do Planu Operacyjnego KSOW na lata 2024-2025.
Źródło: www.cdr.gov.pl