Zmiany klimatyczne to nie tylko przedmiot dyskusji w kręgach naukowych, lecz zjawisko, którego skutki są coraz bardziej odczuwalne w różnych sektorach gospodarki, w tym szczególnie w rolnictwie. Jednym z najbardziej dotkliwych efektów zmian klimatycznych są gwałtowne powodzie, które obecnie występują w południowo-zachodnich regionach Polski. Intensywne i nagłe opady deszczu prowadzą do szybkiego wzrostu poziomu wód w rzekach, co skutkuje ich wylaniem. W konsekwencji dochodzi do poważnych strat, zarówno w infrastrukturze, jak i w rolnictwie, które stanowi istotną gałąź lokalnej gospodarki.
Powodzie niszczą pola uprawne, co prowadzi do zniszczenia plonów i pogorszenia sytuacji ekonomicznej rolników. Zniszczone zostają także urządzenia melioracyjne oraz inne elementy infrastruktury rolniczej, co dodatkowo utrudnia działalność rolniczą w przyszłości. Przedłużające się skutki kataklizmu mogą prowadzić do utraty źródeł dochodu dla rolników i obniżenia krajowej produkcji rolnej, co w dłuższej perspektywie może wpływać na bezpieczeństwo żywnościowe.
Na stronie rządowej gov.pl uruchomiono specjalną podstronę internetową, która jest platformą pomocy dedykowaną powodzianom.
Odwiedź stronę [Pomoc dla powodzian]
Jest to miejsce, gdzie każdy z nas może dowiedzieć się o aktualnej sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej, jak wspierać osoby poszkodowane, a także uzyskać informacje o dostępnych formach wsparcia m.in. również dla rolników, których uprawy i gospodarstwa zostały zniszczone przez powódź.
Wsparcie finansowe dla powodzian
Wsparcie dla rolników
Producenci rolni poszkodowani przez powódź mogą ubiegać się o:
1. Ulgi w podatku rolnym (w przypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej wójt może przyznać podatnikowi ulgę w podatku rolnym przez zaniechanie jego ustalenia albo poboru w całości lub w części),
2. Pomoc w opłatach składek Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolników (KRUS):
- odroczenie płatności,
- rozłożenie na raty lub
- umorzenie składek,
3. Pomoc w opłatach na rzecz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR):
- odroczenie,
- rozłożenie na raty płatności z tytułu sprzedaży lub dzierżawy,
- umorzenie czynszu z tytułu dzierżawy.
Rolnicy dotknięci powodzią zachowują prawa do płatności
Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi , rolnicy z obszarów objętych klęską żywiołową zachowują prawo do otrzymania płatności bezpośrednich oraz obszarowych w ramach II filaru WPR.
W związku z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej w południowo-zachodniej części kraju MRiRW przygotowało rozporządzenie, w którym uznaje te obszary za objęte działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności. Zgodnie z przepisami rozporządzenia rolnicy z tych obszarów są zwolnieni z obowiązku złożenia do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pisemnego oświadczenia o wystąpieniu siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności.
Kogo dotyczy rozporządzenie?
Prawo do otrzymania płatności zachowują rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności bezpośrednich, w tym:
- ekoschematów obszarowych;
- płatności dotyczących dobrostanu zwierząt;
- przejściowego wsparcia krajowego;
- płatności ONW;
- płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych;
- płatności ekologicznych i zalesieniowych;
- za realizację norm i wymogów warunkowości.
Wobec tych rolników nie będą stosowane kary za niespełnienie wymogów dotyczących przyznawania płatności, jak również za niespełnienie norm warunkowości.
Sprawdź pozostałe formy wsparcia dla rolników dotkniętych powodzią
Ważne informacje dla rolników – aktualizacja 23 września (SPRAWDŹ)
Koordynacja pomocy dla rolników
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu pełni funkcję koordynatora pomocy popowodziowej dla rolników i mieszkańców terenów wiejskich Dolnego Śląska.
Doradcy i instytucje rolnicze zbierają informacje na temat zniszczeń, szkód i rodzajów pomocy potrzebnej producentom rolnym w regionie. Przekazują informacje do tworzonej bazy potrzeb rolników poszkodowanych przez powódź. Dotyczy to nie tylko zniszczonych budynków mieszkalnych i gospodarczych, zalanych pól i upraw, ale przede wszystkim gospodarstw utrzymujących zwierzęta (którym potrzebne są pasze, ściółka, pompy czy agregaty prądotwórcze).
Zadaniem Ośrodka jest także dokumentowanie przekazywanej pomocy. Jest to działanie uzupełniające aktywność Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Jeśli istnieje zagrożenie dla ludzi i hodowli zwierząt na terenie powiatów województwa opolskiego — Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie prosi o taką informację.
Jak możemy pomóc?
Każdy z nas może zrobić coś, aby wesprzeć tych, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku powodzi. Powodzie dotykają nas wszystkich, a wspólne działania to szansa na szybszy powrót do normalności dla poszkodowanych.