|

Nie trać energii i zyskaj!

Poniżej prezentujemy przedruk artykułu z portalu Edukacja Ekologiczna, który przypomina o praktycznych sposobach efektywnego zarządzania energią. Artykuł dostarcza cennych wskazówek dla mieszkańców, urzędników i właścicieli firm znajdujących się na obszarach wiejskich. 


W efektywnym energetycznie domu nie ucieka energia i oszczędza się prościej. Czy wiesz, że energia używana do zaspokojenia codziennych potrzeb, potrafi też uciekać, nawet gdy z niej nie korzystamy? To tak zwane straty energii, za które też musimy płacić. Podpowiadamy, jak ich uniknąć i co możemy zrobić, by poprawić efektywność energetyczną swojego domu, biura, czy szkoły.

Małymi krokami osiągaj duże efekty

Pasjonatów kulinarnych nie zdziwi fakt, że gotowanie pod pokrywką zatrzymuje utratę ciepła i dzięki temu potrawę przyrządza się szybciej – efektywniej. Nie każdy jednak wie, że jest ono także ekonomiczne, bo tańsze nawet o 30 proc. Natomiast, dzięki odpowiedniemu gotowaniu wody można zaoszczędzić około 175 zł rocznie! Wystarczy nalać jej do czajnika tylko tyle, ile w danej chwili potrzebujemy. Dzięki temu osiągnie temperaturę wrzenia szybciej, a czajnik zużyje mniej energii elektrycznej. Z kolei na płycie indukcyjnej przyrządzanie ciepłych potraw jest tańsze niż na ceramicznej. Na takiej płycie najlepiej używać naczyń o płaskich dnach. Naczynia, które nie przylegają całą powierzchnią dna do płyty zużywają do 50 proc. energii elektrycznej więcej.

Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie wietrzenie pomieszczenia. Wietrząc długo przy lekko uchylonych oknach pozwalasz ciepłu „uciekać” z mieszkania. Najlepiej robić to krótko, ale intensywnie. Otwórz szeroko okna i szybko przewietrz całe mieszkanie. Ograniczyć straty ciepła i energii możesz także pamiętając o zamykaniu drzwi w pokojach. Latem natomiast używaj żaluzji. Dzięki temu unikniesz nagrzewania się pomieszczenia i ograniczysz włączanie klimatyzacji.

Czy słyszałeś o tak zwanych „cichych pożeraczach energii elektrycznej”? Oni nie muszą włamywać się do naszych domów, biur, czy szkół, aby wykradać energię. Dotyczy to głównie sprzętów pracujących w trybie czuwania i podłączonych ładowarek. Jeśli nie chcesz płacić za energię, której nie używasz, powinieneś jak najszybciej namierzyć, co powoduje jej utratę. Pamiętaj też o wyłączaniu światła, gdy wychodzisz z pomieszczeń i telewizora, gdy nie oglądasz. Odłączaj również urządzenia, których nie używasz.

Uszczelnij energetycznie budynek

Efektywność energetyczna to świetny sposób na oszczędzanie. Dzięki niej nie tylko zmniejszymy zapotrzebowanie na energię, ale i ograniczymy jej straty. Najbardziej znanym sposobem na jej poprawienie jest wymiana oświetlenia na led, które może zmniejszyć zużycie energii aż o 86 proc. i pozwolić nam zaoszczędzić 55 złotych rocznie[1].

Nie mniej znanym sposobem jest wymiana urządzeń na energooszczędne. Zakup sprzętu AGD o wyższej klasie energetycznej nie należy do najtańszych, jednak warto się nad nim zastanowić, bo w perspektywie długofalowej zwróci się w rachunkach za prąd. Dla przykładu, praca zmywarki o klasie energetycznej E będzie kosztowała nas prawie 190 zł rocznie. Jeżeli wybierzemy zmywarkę o klasie energetycznej C zaoszczędzimy rocznie ok. 40 zł na rachunku za prąd. Koszt użytkowania pralki o klasie energetycznej C wyniesie prawie 90 zł rocznie. Jeżeli zdecydujemy się na bardziej energooszczędny model, o klasie A, w naszym portfelu zostanie ok. 28 zł rocznie.

Niezależnie od tego, jak nowoczesne urządzenia zastosujemy w naszych domach, to może zdarzyć się, że będziemy zużywać więcej energii niż jest to konieczne. Przykładowo energia cieplna może uciekać przez nieocieplone ściany oraz nieszczelnymi i niewyregulowanymi oknami i drzwiami. Najprościej jest wtedy uszczelnić i naprawić stolarkę okienną i drzwiową, co pozwoli oszczędzić nawet 3-15 proc. energii cieplnej potrzebnej do ogrzania pomieszczeń.

Jednak najbardziej skutecznym sposobem na efektywność energetyczną naszych budynków jest kompleksowa termomodernizacja. Odpowiednie docieplenie ścian i dachu oraz wymiana okien, drzwi wejściowych i garażowych połączone z wymianą źródeł ciepła pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania nawet do ok. 85 proc.!

Jeśli jednak w najbliższym czasie nie masz możliwości podjąć się tej inwestycji, skorzystaj już dziś z naszych rad. Już najprostsze działania mogą pomóc w zmniejszeniu strat energii. Codziennie powtarzane staną się naszymi eko-nawykami i przyniosą duże oszczędności!