
Fundacja BOŚ zaprasza do udziału w siódmej edycji projektu "Tradycyjny Sad", promującego tradycyjne odmiany drzew owocowych oraz edukację ekologiczną. W tym roku uczestnicy mają możliwość decydowania o gatunkach drzew, które zostaną posadzone w ich minisadach. Do wyboru są jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie oraz wiśnie – wszystkie z nich to tradycyjne odmiany, które od lat cieszą się uznaniem.
Aby wziąć udział w projekcie, wystarczy uzupełnić krótki formularz rejestracyjny. Rejestracja zespołów potrwa do 29 lutego 2024 roku, a na raport z realizacji zadań z pierwszego etapu projektu organizatorzy będą czekali do 6 marca 2024 roku. Projekt adresowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski.
Geneza
Przez wieki Polska była potęgą sadowniczą opartą o drzewa dawnych odmian. Głównie jabłonie były wszechobecnym elementem krajobrazu i stanowiły podstawę zaopatrzenia rodzinnych gospodarstw. Stare odmiany funkcjonowały we wszystkich regionach Polski i były doskonale przystosowane do panujących tam warunków. W ostatnich 50 latach wyginęło 80% zasobów starych drzew owocowych. Powstały nowe „przemysłowe” odmiany, które zostały przystosowane do zwiększonej produktywności (wcześniej i silniej owocujące, o zwiększonej gęstości sadzenia ze względu na małe rozmiary). Jednak ceną za sukces wydajności z hektara jest konieczność stałej opieki nad tymi drzewami, a głównie ochrony chemicznej, bo drzewa muszą być pryskane nawet 30 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. W dobie zwiększającej się świadomości skażenia środowiska, społeczeństwo coraz wyraźniej zgłasza zainteresowanie produktami uprawianymi bez nadmiernej chemizacji. Stąd konieczność powrotu do dawnych odmian, które przez dziesięciolecia radziły sobie świetnie w rodzimych warunkach.
Cele
Działania prowadzone w ramach niniejszego projektu pozwolą upowszechnić wiedzę na temat tradycyjnych odmian i pomogą przywrócić je na dawne, właściwe sobie miejsce. Celem jest szeroko pojęta edukacja – nie tylko na temat tradycyjnych odmian, ale również ekologicznego sposobu pielęgnacji drzew, który ogranicza negatywny wpływ upraw na środowisko. Projekt ma za zadanie zwiększenie zasobów genetycznych drzew owocowych starych odmian oraz zwiększenie różnorodności biologicznej w Polsce.
Sposób realizacji
Do konkursu mogą zgłaszać się szkolne zespoły konkursowe (maks. 10 uczniów), które pracować będą pod opieką nauczyciela. Komunikacja z zespołami będzie się odbywała poprzez platformę internetową, gdzie zamieszczone są wszelkie informacje dotyczące organizacji konkursu: opis zadań do wykonania, regulamin, terminarz, formularze raportów, szeroka baza wiedzy wspierającej realizację zadań konkursowych, itp.
Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę projektu, będącą źródłem powyższych informacji: