Inkubator pomysłów został utworzony, by pomóc rozwijać i testować innowacje społeczne w Polsce, w szczególności te w obszarze włączenia społecznego. Inkubator poszukuje i wspiera pomysły na nowatorskie usługi, produkty i sposoby działania, które pozwolą osobom wykluczonym być częścią swoich społeczności, odnajdywać się w nich i je współtworzyć. Ideą inkubatora jest zapewnienie innowacjom społecznym lepszych warunków rozwoju oraz upowszechnianie tych z największym potencjałem do zmieniania rzeczywistości.
W ramach projektu „Inkubator pomysłów 3 – wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego” realizowanego przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Klubem Inteligencji Katolickiej oraz Ośrodkiem Ewaluacji, ogłoszono 26 sierpnia 2024 r. kolejny nabór pomysłów na innowacje społeczne.
Poszukiwane są propozycje rozwiązań, które lepiej niż dotychczas pomogą zmierzyć się ze współczesnymi problemami. Autorom innowacyjnych pomysłów, Inkubator pomoże rozwinąć pomysł w innowację społeczną, w tym przekaże granty na testowanie najlepszych rozwiązań.
Jakie innowacje społeczne można zgłosić?
W każdej edycji Inkubatora wspierane są pomysły na nowatorskie usługi, produkty i sposoby działania dotyczące szeroko rozumianego włączenia społecznego. Bieżący nabór skupiony jest w szczególności na rozwiązaniach:
- dla osób mierzących się z problemem samotności,
- budujących wspólnoty włączające migrantów i migrantki.
Kto może wziąć udział w naborze?
Do udziału w naborze zachęcamy:
- osoby fizyczne;
- grupy osób indywidualnych, w tym m.in. grupy sąsiedzkie i grona znajomych;
- różnego rodzaju instytucje, w tym m.in. organizacje społeczne, instytucje publiczne (np. jednostki samorządu terytorialnego, ale także ich jednostki budżetowe takie jak biblioteki, domy kultury czy szkoły), spółdzielnie, koła gospodyń wiejskich, uczelnie wyższe, firmy, kościelne instytucje prawne.
Jak zgłosić pomysł?
Wstępne pomysły na innowacje społeczne należy zgłaszać do 30 września 2024 r. poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny online.
Wybór innowacji
W każdym cyklu inkubacyjnym autorzy, autorki 26 pomysłów będą dopracowywać koncepcje i przygotowywać prototyp rozwiązań. Na podstawie dopracowanych koncepcji zostanie wybranych 13 innowacji, których autorzy otrzymają grant na przetestowanie rozwiązań w praktyce.
Po okresie testowania w każdym cyklu 2 innowacje z największym potencjałem do wdrażania zostaną upowszechnione.
Więcej informacji o naborze dostępnych jest na stronie Inkubatora pomysłów — otwórz.