Kobiety tworzą innowacje
„Innowacja jest kobietą”
– tymi słowami rozpoczęła konferencję jej moderatorka pani Maria Sikorska.
Moderatorką konferencji będzie Maria Sikorska.
Maria Sikorska — dziennikarka, autorka i prowadząca telewizyjnego lifestylowego programu "Z klimatem i z pasją", który jest emitowany na antenach Polsatu. Ekspertka od sielskich klimatów. Pokazuje mieszkańców wsi nie przez pryzmat hektarów czy klasy ziemi, ale ich pasji, osobistych historii i pomysłów na życie. Od kilkunastu lat zawodowo związana z branżą rolno-spożywczą, tematyką ogrodniczą, zielonymi zmianami, ochroną środowiska. Założycielka i prezeska Stowarzyszenia Liderki Innowacji, które wspiera i promuje kobiety aktywnie działające na terenach wiejskich oraz wdrażające innowacje. Laureatka wielu nagród branżowych. Ostatnio otrzymała statuetkę SUPEREKOTON za promowanie rolnictwa i ogrodnictwa zrównoważonego. Prywatnie spełniła swoje marzenia i znalazła swoje szczęście z dala od miejskiego zgiełku — na wsi. |
Oficjalnego otwarcia konferencji dokonała ona wspólnie z Dyrektorem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie panem Pawłem Krzeczunowiczem, podkreślając bardzo duży potencjał kobiet do opracowania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań będących odpowiedzią na bieżące i przyszłe potrzeby polskiego rolnictwa i całego sektora rolno-spożywczego, a także rozwoju obszarów wiejskich. Otwierający konferencję wskazali, że wykorzystanie tego potencjału jest wręcz koniecznością, aby wzmocnić konkurencyjność oraz podnieść jakość życia, a także rozwijać różne formy przedsiębiorczości na terenach wiejskich.
Konferencja „Kobiety tworzą innowacje” zorganizowana w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem Liderki Innowacji, odbyła się 3-5 września 2024 r. w Łodzi.
Wydarzenie zgromadziło 150 uczestniczek, w tym mieszkanek wsi zainteresowanych wdrażaniem innowacji (w szczególności rolniczek), kobiet wdrażających innowacje, przedstawicielek jednostek naukowo-badawczych, uczelni i jednostek doradztwa rolniczego oraz kobiet aktywnie działających w sektorze agrobiznesu.
Uczestniczki wymieniały się doświadczeniami, inspirując się wzajemnie przykładami innowacyjnych rozwiązań wdrażanych na obszarach wiejskich, a także nawiązywały kontakty, które w niedalekiej przyszłości mogą przełożyć się na kolejne projekty, pilotaże czy wizyty terenowe mające na celu transfer innowacyjnych rozwiązań do polskiego rolnictwa i na tereny wiejskie.
Podczas konferencji odbyło się wiele interesujących i tematycznych prelekcji z udziałem ekspertów oraz samych kobiet wdrażających innowacyjne rozwiązania i aktywnie działających na rzecz rolnictwa i polskiej wsi. Pozwoliły one na podniesienie wiedzy oraz zidentyfikowanie wyzwań stojących przed produkcją żywności i samymi terenami wiejskimi w zakresie ich dynamicznego i wielokierunkowego rozwoju.
Ważnym elementem były również sesje networkingowe, takie jak blok tematyczny World’s cafe, gdzie w mniejszych grupach dyskutowano m.in. o wyzwaniach, z którymi kobiety spotykają się w obszarze innowacji oraz barierach systemowych, które ograniczają kobiety w opracowywaniu i wdrażaniu innowacji w tych dziedzinach. Podczas sesji wystawienniczo-posterowej, zaprezentwano dokonania i sukcesy uczestniczek wydarzenia.
W trakcie wydarzenia odbyła się również debata na temat równości płci w rolnictwie, dostępności zawodowej oraz wzmocnienia roli i znaczenia kobiet w kształtowaniu przyszłości rolnictwa, w której udział wzięli:
- Aleksander Bomberski,
- Maria Sikorska,
- Hanna Chodkowska,
- Agnieszka Baxter-Wierzbicka.
Program wydarzenia
11:00 – 13:00 Rejestracja uczestników, serwis kawowy, udostępnienie sali wystawienniczej dla wystawczyń
13:00 – 13:15 Otwarcie konferencji – Paweł Krzeczunowicz – Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Warszawie, Maria Sikorska — Prezeska Stowarzyszenia Liderki Innowacji
13:15 – 13:45 Kobiety w rolnictwie - jak skutecznie budować markę osobistą — Agnieszka Sendor
13:45 – 14:25 Na imię jej odwaga — o łamaniu stereotypów przez rolniczki i podbijaniu rynku rolnego – Agnieszka Tołłoczko
14:25 – 15:10 Kobiety w Horyzont 2020 i Horyzont Europa – Adrianna Pawlik NCBiR
15:10 – 16:00 Obiad
16:00 – 16:40 Kobiety w biznesie Agro - Jak z badań naukowych przejść do biznesu – Anna Ogar
16:40 – 18:40 Kobiety dla innowacji – wyzwania i przeszkody – dyskusja
19:20 – 20:20 Kolacja
08:00 – 09:00 Śniadanie
09:00 – 09:45 Smak międzynarodowego sukcesu - innowacje produktowe i skuteczne wdrażanie produktów na rynek na przykładzie polskich odmian maliny i jeżyny — Agnieszka Orzeł
09:45 – 10:30 Sztuczna inteligencja i nowe technologie w rolnictwie i ogrodnictwie – Jacek Skudlarski
10:30 – 11:15 Adaptacja rolnictwa do zmian klimatu – Bogdan Chojnicki
11:15 – 11:30 Przerwa kawowa
11:30 – 12:30 Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 w pigułce – główne kierunki uwzględnione w finansowaniu w nowej perspektywie finansowej, w tym szczególnie inicjatywy wspierające wdrażanie innowacji w rolnictwie — Bogdan Pomianek, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
12:30 – 13:00 Kobiety tworzą innowacje we współpracy z Agroekoton — Mirosław Korzeniowski
13:00 – 13:30 Kobiety w społecznym życiu wsi, z sołtyski wprost na starostę — Alicja Rymszewicz
13:30 – 14:30 Obiad
14:30 – 15:00 Debata - "Równość płci w rolnictwie: Wzmocnienie roli kobiet w kształtowaniu przyszłości rolnictwa".
15:00 – 15:30 Gospodarstwa opiekuńcze – Ryszard Kamiński
15:30 – 16:30 „Rola kobiet w Grupach Operacyjnych EPI” - Jakub Bilski – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
16:30 – 18:30 Przegląd posterów/stoisk wystawienniczych połączony z sesją networkingową.
19:30 Gala rozdania nagród połączona z kolacją uroczystą.
08:00 – 09:00 Śniadanie
09:00 – 09:40 Rolniczka w gospodarstwie biodynamicznym — Monika Liberacka
09:40 – 10:40 Power speach – kobiece relacje — Dorota Peretiatkowicz i Katarzyna Krzywicka-Zdunek
10:40 – 11:30 Przerwa kawowa i czas na wymeldowanie się z pokoi hotelowych
11:30 – 12:15 Inspirujące historie sukcesu kobiet w rolnictwie cz.1 – Magdalena Lewandowska, serowarka
12:15 – 12:45 Inspirujące historie sukcesu kobiet w rolnictwie cz. 2 – Katarzyna Maziec, pszczelarka
12:45 – 13:00 Podsumowanie konferencji
13:00– 14:00 Obiad
Wykłady
- Agnieszka Sendor
- Kobiety w rolnictwie — jak skutecznie budować markę osobistą? Pobierz prezentację.
- Agnieszka Tołłoczko
- Na imię jej odwaga — o łamaniu stereotypów przez rolniczki i podbijaniu rynku rolnego. Pobierz prezentację.
- Adrianna Pawlik, NCBiR
- Kobiety w Horyzont 2020 i Horyzont Europa. Pobierz prezentację.
- Anna Ogar
- Kobiety w Biznesie Agro — jak z badań naukowych przejść do biznesu. Pobierz prezentację.
- dr Agnieszka Orzeł
- Smak międzynarodowego sukcesu — innowacje produktowe i skuteczne wdrażanie produktów na rynek na przykładzie polskich odmian maliny i jeżyny. Pobierz prezentację.
- Jacek Skudlarski
- Sztuczna inteligencja i nowe technologie w rolnictwie i ogrodnictwie. Pobierz prezentację.
- prof. Bogdan Chojnicki
- Adaptacja rolnictwa do zmian klimatu. Pobierz prezentację.
- Bogdan Pomianek , MRiRW
- Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2022-2023 w pigułce — główne kierunki uwzględnione w finansowaniu w nowej perspektywie finansowej, w tym szczególnie inicjatywy wspierające wdrażane innowacji w rolnictwie. Pobierz prezentację. Pobierz załącznik.
- dr Mirosław Korzeniowski
- Ogrodnictwo zrównoważone w praktyce. Pobierz prezentację.
- Alicja Rymszewicz
- Kobiety w społecznym życiu wsi, z sołtyski wprost na starostę. Pobierz prezentację.
- Kobiety w społecznym życiu wsi, z sołtyski wprost na starostę. Pobierz prezentację.
- Jakub Bilski, ARiMR.
- Rola kobiet w Grupach Operacyjnych EPI. Pobierz prezentację.
- Monika Liberacka
- Rolniczka w gospodarstwie biodynamicznym. Pobierz prezentację.
- Ryszard Kamiński
- Gospodarstwa opiekuńcze. Pobierz prezentację.
- Dorota Peretiatkowicz, dr Katarzyna Krzywicka-Zdunek
- Power speach — kobiece relacje. Pobierz prezentację.
- Magdalena Lewandowska
- Inspirujące historie sukcesu kobiet w rolnictwie cz. 1 - serowarstwo. Pobierz prezentację.
- Katarzyna Maziec
- Inspirujące historie sukcesu kobiet w rolnictwie cz. 2 - pszczelarstwo. Pobierz prezentację.
- Inspirujące historie sukcesu kobiet w rolnictwie cz. 2 - pszczelarstwo. Pobierz prezentację.
Rozdanie nagród w konkursie
W drugim dniu spotkania odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie „Kobiety tworzą innowacje”. Komisja konkursowa nagrodziła kobiety w trzech kategoriach konkursowych, a samo ogłoszenie wyników stanowiło dla nich element docenienia ich dotychczasowych starań i wysiłków włożonych na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.
Poznaj zwyciężczynie [pobierz prezentację]
Lista rankingowa konkursu — otwórz.
Podsumowanie
Kobiety odgrywają kluczowe znaczenie na terenach wiejskich, ale także w samym rolnictwie, gdzie są one zaangażowane w szeroki zakres działań, od pracy na gospodarstwach, ich prowadzenie, aż po wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w agrobiznesie. Kobiety stanowią istotny filar w rozwoju rolnictwa, przyczyniając się nie tylko do rozwoju produkcji rolnej, ale również do efektywnego zarządzania gospodarstwami, edukacji, ochrony środowiska oraz promowania zrównoważonych praktyk.
Potencjał kobiet w rolnictwie często pozostaje niedoceniony, mimo że ich zaangażowanie i innowacyjność ma ogromny wpływ na poprawę efektywności ekonomicznej gospodarstw, modernizację rolnictwa oraz wprowadzanie nowych technologii czy usług. Wnoszą one do tego sektora unikalne spojrzenie, wrażliwość na potrzeby lokalnych społeczności i zrównoważony rozwój. Kobiety coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania, promują ekologiczną produkcję, rozwijają lokalne rynki produktów rolnych oraz angażują się w działania społeczne i edukacyjne.
Kontakt
Masz pytania odnośnie konferencji? Skontaktuj się z nami pod adresem poczty e-mail: sir@cdr.gov.pl
ANKIETA
Zachęcamy do udziału w ankiecie — zaproponuj zakres tematyczny wydarzenia o charakterze szkoleniowym, które uważasz za potrzebne.
Archiwum: zaproszenie na konferencję.