Sztuczna inteligencja w rolnictwie — warsztaty online

Krajowe Sieci Obszarów Wiejskich Estonii, Finlandii, Łotwy, Polski i Szwecji organizują warsztaty "Network to innovate - Sztuczna inteligencja w rolnictwie", które służą nawiązywaniu kontaktów i wymianie wiedzy na temat projektów z krajów nordycko-bałtyckich oraz różnych źródeł/środków finansowania.

Wydarzenie odbędzie się 12 marca, a udział w nim jest bezpłatny. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.

Strona wydarzenia


Podczas warsztatów, organizatorzy przedstawią przykłady projektów z regionu nordycko-bałtyckiego, które pokazują potencjał stosowania sztucznej inteligencji w rolnictwie. Wśród wyróżnionych projektów znajdą się:

  • Niezależna zautomatyzowana platforma iGarden na rzecz zrównoważonego rozwoju w branży szkółkarskiej.
    • Platforma Latvijas iDārzs (łotewski i-Garden) została zaprojektowana dla usprawnienia monitorowania i konserwacji roślin oraz automatyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych w sektorze rolnym.
  • AI-Robot do zwalczania chwastów i zwiększania plonów w rolnictwie.
    • Firma Ekobot z Västerås w Szwecji stworzyła robota wykorzystującego nowoczesne kamery pomiarowe i sztuczną inteligencję do efektywnego odchwaszczania pól uprawnych przy jednoczesnym zbieraniem danych o uprawach. Robot może zwiększyć plony o nawet 20%, zastępując chemiczne metody zwalczania chwastów mechanicznym pieleniem.
  • Nowoczesne ule służące poprawie zdrowia rodzin pszczelich
    • Apis Pro Futuro (EIP OG z Polski) zajmuje się produkcją wysokiej jakości miodu w nowoczesnych ulach służących poprawie zdrowia rodzin pszczelich. Celem firmy jest opracowanie systemu zdalnego monitorowania IoT, zaawansowanej technologii produkcji miodu oraz opatentowanej ramki ułatwiającej ekstrakcję miodu.