Skuteczny transfer wiedzy i innowacji za pośrednictwem narzędzi internetowych

"Skuteczny transfer wiedzy i innowacji za pośrednictwem narzędzi internetowych" - to temat szkolenia zorganizowanego  8-9 oraz 15-16 listopada 2023 r. przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu w ramach SIR. Wydarzenie odbyło się stacjonarnie w Hotelu Mercure w Poznaniu.


W szkoleniu udział wzięły dwie grupy składające się z pracowników działów wydawnictw i promocji, osób zajmujących się opracowaniem i redagowaniem stron internetowych oraz informatycy z ośrodków doradztwa rolniczego i instytutów naukowo-badawczych. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę z zakresu funkcjonalności oraz nowoczesności stron internetowych jednostek naukowych, jednostek doradztwa rolniczego oraz instytucji publikujących informacje dotyczące najnowszych wyników badań i rozwiązań dedykowanych rolnictwu. Dowiedzieli się także, jak zwiększyć efektywność i atrakcyjność prezentowanych materiałów informacyjnych i promocyjnych, publikowanych na własnych stronach internetowych oraz za pomocą mediów społecznościowych, zapoznając się jednocześnie z nowymi programami graficznymi, ułatwiającymi pracę nie tylko w pojedynkę ale i w grupie.

Wykładowca – pan Rafał Jara, posiadający ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologicznej – przybliżył uczestnikom również temat, jak samemu stworzyć stronę internetową i w jaki sposób przystosować ją, by ułatwić użytkownikowi jej odbiór. Ciekawostką było pokazanie działania sztucznej inteligencji, np. przy tworzeniu obrazów.

Równie ważnym etapem szkolenia było omówienie analizy stron internetowych jednostek doradztwa rolniczego. Strony internetowe ośrodków doradztwa rolniczego oraz instytutów naukowo-badawczych zostały poddane analizie, po której uczestnicy otrzymali informacje, jak strona internetowa instytucji prezentuje się zarówno ze strony technicznej (odbiór na komputerach stacjonarnych / komórkach / tabletach) oraz ze strony doświadczenia użytkownika zewnętrznego. Istotnym aspektem było również omówienie kwestii dostosowania strony dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Materiały szkoleniowe zostały przekazane uczestnikom w formie elektronicznej.


Szkolenie odbiło się pozytywnym echem, a sami uczestnicy byli bardzo aktywni i wykazali duże zainteresowanie tematem funkcjonalności swoich stron internetowych. Wyrażono także chęć udziału w kolejnych tego typu szkoleniach.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu, dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w szkoleniu i zaprasza na kolejne organizowane wydarzenia.