Baza Grup Operacyjnych EPI

Podłoża ogrodnicze przyjazne środowisku

Opracowanie i optymalizacja ekologicznej technologii produkcji roślin rabatowo - balkonowych, wczesnowiosennych oraz jesiennych pod osłonami w podłożach przyjaznych środowisku, wytworzonych na bazie odpadowych materiałów pochodzenia drzewnego

Głównym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie ekologicznej technologii produkcji doniczkowej roślin rabatowo-balkonowych, wczesnowiosennych oraz jesiennych pod osłonami w podłożach ekologicznych i przyjaznych środowisku. Zostanie on osiągnięty poprzez szereg prac badawczych oraz działań inwestycyjnych umożliwiających ekologizację obecnej technologii uprawy.

Wybrane zostaną formulcje podłoży, dostosowane do wymagań roślin testowych, w których rośliny będą uprawiane początkowo w skali doświadczalnej, a następnie w skali produkcyjnej.

Wyniki badań uzyskane w skali doświadczalnej umożliwią korektę formulacji podłożowych, również w zakresie zastosowania biostymulatora pieczarkowego. W przygotowanych podłożach według zweryfikowanych doświadczalnie procedur będzie prowadzona produkcja roślin rabatowych na skalę towarową.

Rezultatem będą rośliny ozdobne: wczesnowiosenne (bratek), rabatowe i balkonowe (pelargonia i aksamitka) oraz jesienne (chryzantema) uprawiane w wybranym podłożu beztorfowym lub z ograniczona zawartości torfu, zgodnie z opracowaną w projekcie technologią upraw.

  • Tak wyprodukowane rośliny,  będą pochodziły z produkcji w nowatorskim ekologicznym beztorfowym podłożu, zawierającym dodatek biostymulatora w postaci frakcji pieczarek (trzonki i nienormatywne owocniki), która wzbogaci je o dodatkowe substancje organiczne, składniki mineralne oraz inne związki o działaniu biostymulacyjnym, co wyróżni je na tle konkurencji. 

Celem planowanego projektu jest opracowanie i wdrożenie ekologicznej technologii produkcji roślin rabatowo-balkonowych, wczesnowiosennych oraz jesiennych pod osłonami w podłożach ekologicznych i przyjaznych środowisku.

Opracowana w projekcie technologia pozwoli na częściowe zastąpienie torfu wysokiego, stosowanego standardowo w substratach uprawowych w bezglebowej technologii produkcji roślin, odpadowymi komponentami drzewnymi.

Badania w ramach projektu mają na celu opracowanie przyjaznej środowisku technologii produkcji roślin doniczkowych rabatowo-balkonowych z wykorzystaniem podłoży z ograniczoną zawartością torfu lub beztorfowych wzbogaconych biostymulatorem (w postaci wysuszonej i zmielonej, odpadowej frakcji pieczarek: trzonki i nienormatywne owocniki), co pozwoli na zmniejszenie ilości wykorzystywanego torfu do uprawy, przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego.

Działania podejmowane w ramach projektu

  1. Ocena przydatności wybranych podłoży z ograniczoną zawartością torfu oraz beztorfowych (w tym z dodatkiem biostymulatora pieczarkowego) na podstawie zmian właściwości fizykochemicznych monitorowanych w trakcie uprawy roślin rabatowych oraz na podstawie ewaluacji wzrostu i rozwoju roślin w warunkach szklarni doświadczalnej.
  2. Produkcja roślin doniczkowych rabatowo-balkonowych w wybranych podłożach z udziałem biostymulatora pieczarkowego na skalę produkcyjną w gospodarstwie.
  3. Opracowanie przyjaznej środowisku technologii produkcji roślin doniczkowych rabatowo-balkonowych z wykorzystaniem podłoży z ograniczoną zawartością torfu lub beztorfowych wzbogaconych biostymulatorem pieczarkowym.  
  4. Uprawa roślin wczesnowiosennych, jesiennych i rabatowych oraz balkonowych w innowacyjnych podłożach w szklarni towarowej.

Główne korzyści z realizacji projektu

Opracowana w projekcie metodyka do produkcji roślin sezonowych skutkuje nowatorską technologią produkcji, która odznaczać się będzie innowacyjnością.

W ramach projektu powstaną innowacje technologiczne w zakresie technologii upraw roślin sezonowych w podłożach z ograniczoną zawartością torfu oraz beztorfowych z dodatkiem biostymulatora z odpadów pieczarkowych.

Wprowadzone rozwiązanie będzie innowacją na rynku i pozwoli na wdrożenie do bieżącej działalności innowacyjnej i zrównoważonej produkcji ogrodniczej, a w efekcie zaoferowanie produktów o wysokiej jakości, wytworzonych w ekologicznych warunkach.

Opracowana zostanie przyjazna środowisku technologia produkcji roślin w rabatowo-balkonowych  z wykorzystaniem biostymulatora grzybowego (trzonki i nienormatywne owocniki). Zastosowanie suszonego odpadu z produkcji pieczarkarskiej jako środka dostarczającego składniki odżywcze oraz łagodzącego stresy roślin przyczyni się do stymulacji wzrostu i rozwoju uprawianych roślin. Taki dodatek będzie po raz pierwszy wykorzystywany w technologii produkcji roślin w uprawie bezglebowej.       

Streszczenie praktyki

Wprowadzone rozwiązanie będzie innowacją na rynku i pozwoli na wdrożenie zrównoważonej produkcji ogrodniczej do działalności komercyjnej. Opracowana zostanie przyjazna środowisku technologia produkcji roślin rabatowo-balkonowych z wykorzystaniem biostymulatora pieczarkowego.

  • Zastosowanie suszonego odpadu z produkcji pieczarkarskiej jako środka dostarczającego składników odżywczych i łagodzącego stresy roślin przyczyni się do stymulacji wzrostu i rozwoju uprawianych gatunków balkonowo-rabatowych.

Taki biostymulujący dodatek będzie po raz pierwszy wykorzystywany w technologii produkcji roślin w technologii bezglebowej.  

Kluczową innowacją będzie opracowanie technologii uprawy roślin rabatowo-balkonowych, wczesnowiosennych oraz jesiennych w doniczkach wypełnionych podłożami z ograniczoną zawartością torfu lub beztorfowymi z dodatkiem biostymulatora pieczarkowego w technologicznie zaawansowanym systemie uprawy na stołach zalewowych.

Torf w podłożach beztorfowych zastąpiony będzie innymi komponentami organicznymi, m.in. drzewnymi i kokosowymi. Zastąpienie obecnie stosowanych podłoży torfowych formulacjami z ograniczoną zawartością torfu lub beztorfowymi na bazie włókien drzewnych i kokosowych musi spełniać wysokie wymagania roślin uprawianych z wyselekcjonowanych sadzonek.

Uprawy roślin prowadzone będą w zaawansowanym systemie zalewowym.  Mała pracochłonność, pełna automatyzacja, oszczędność wody i nawozów, szybki i wyrównany wzrost roślin, czyste i suche liście oraz ograniczenie zanieczyszczenia środowiska — to główne zalety systemu zalewowego.

Dodatkowe informacje

Wraz z rosnącą świadomością konsumentów dotyczącą procesu produkcji zwiększa się potrzeba otaczania się produktami ekologicznymi, które są jak najbardziej przyjazne środowisku.

Biorąc to pod uwagę, ważnym aspektem projektu jest przygotowanie odpowiedniego komunikatu dla konsumentów oraz właściwej  informacji o pozytywnych i innowacyjnych cechach rezultatu projektu.  Ważne będzie zamieszczenie na opakowaniach produktów informacji dotyczącej ekologicznej technologii produkcji.