Baza Grup Operacyjnych EPI

Odżywcze koktajle na miarę Twoich potrzeb

Opracowanie receptur i procesu produkcji naturalnych koktajli warzywno-owocowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb konsumentów

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia warzywa i owoce powinny w naszej diecie pojawiać się kilka razy dziennie. To wysokie zapotrzebowanie wynika przede wszystkim z ich wartości odżywczej i z zawartości substancji aktywnych, które wykazują charakter prozdrowotny.

  • Liczne badania naukowe dowodzą, że spożywanie warzyw i owoców wywiera korzystny wpływ na zdrowie człowieka, stanowiąc doskonałą profilaktykę, a nawet wspomagając leczenie różnych chorób, takich jak miażdżyca, choroby układu krążenia, cukrzyca czy nowotwory.
  • Niestety praktyka pokazuje, że większa grupa społeczeństwa rzadko wypełnia to zalecenie. W ostatnich latach zmienił się model spożywania posiłków. Konsument znacznie częściej sięga po produkty wygodne, gotowe do spożycia i łatwe do konsumpcji w miejscu pracy czy w drodze.

Pomysł stworzenia nowatorskiej linii butelkowanych koktajli warzywno-owocowych, w której sam klient będzie wpływał na smak jest doskonałą propozycją dla osób zabieganych, a dbających o zdrowie. Jest to także rozwiązanie dla osób nieprzyzwyczajonych do spożywania warzyw w czystej postaci np. dzieci.

  • Priorytetem koktajli będzie wysoka jakość prozdrowotna. Badania naukowe dowodzą, że zamrażanie szokowe oraz liofilizacja stanowią najlepsze rozwiązania w zakresie przetwarzania żywności wysokojakościowej.

Głównym celem operacji będzie opracowanie receptur i procesu produkcji naturalnych koktajli warzywno-owocowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb konsumentów. Cel zostanie zrealizowany poprzez przeprowadzenie prac badawczych oraz realizację niezbędnych inwestycji.

Celami szczegółowymi będą:

  1. Innowacyjny produkt — powstanie co najmniej 8 produktów (receptur), - koktajli warzywno owocowych, które pozwolą konsumentowi skomponować swój własny koktajl zgodnie z preferencjami smakowymi za pomocą opracowanej w ramach projektu platformy IT.
  2. Innowacja technologiczna — polegająca na stworzeniu pilotażowej linii do produkcji innowacyjnych produktów.

Działania podejmowane w ramach projektu

Kluczowe działania:

  1. Przygotowanie środowiska badawczego dla opracowania innowacyjnego serwisu internetowego.
  2. Inwestycje w infrastrukturę umożliwiającą realizację projektu.
  3. Wytypowanie najlepszych gatunków roślin do tworzenia koktajli warzywno-owocowych.
  4. Określenie najkorzystniejszego sposobu zabezpieczania materiału roślinnego
  5. Tworzenie receptur koktajli spersonalizowanych- opracowanie co najmniej 8 koktajli o różnym zakresie działania, przewidzianym dla różnych grup odbiorców.
  6. Przechowywanie koktajli i ewaluacja procesów wytwórczych — dobranie metod utrwalania produktu oraz ocena jakości, oraz ewaluacja procesów wytwórczych.

Główne korzyści z realizacji projektu

  1. Otrzymanie co najmniej 8 produktów (receptur koktajli warzywno-owocowych), charakteryzujących się wysoką jakością prozdrowotną.
  2. Otrzymanie inteligentnej platformy umożliwiającej spersonalizowaną sprzedaż koktajli. Możliwość dostosowania koktajli do własnych potrzeb.
  3. Skrócenie łańcucha dostaw oraz transparentność w zakresie składu produktów i pochodzenia poszczególnych elementów.

Streszczenie praktyki

Głównym celem operacji będzie opracowanie receptur i procesu produkcji naturalnych koktajli warzywno-owocowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb konsumentów, a następnie wdrożenie rezultatów projektu w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.

Cel zostanie zrealizowany poprzez przeprowadzenie prac badawczych oraz realizację niezbędnych inwestycji infrastrukturalnych w celu stworzenia linii do badania produktu i technologii produkcji, oraz serwisu internetowego umożliwiającego dostosowanie koktajli do osobistych potrzeb.

Szczegółowymi rezultatami projektu będzie:

  1. co najmniej 8 produktów (receptur), składających się m.in. z następujących warzyw i owoców: jarmuż, cukinia, szpinak, burak liściowy, pietruszka, jabłka, gruszki. Receptury będą autorskie i będą rezultatem szerokiego rozeznania przeglądu literatury dotyczącej wartości odżywczej i leczniczej warzyw, owoców i dodatków funkcjonalnych. Pod uwagę będzie brana nie tylko wartość odżywcza poszczególnych produktów, ale także ich potencjał antyoksydacyjny.
    • Cały proces wytwarzania koktajlu będzie tak przebiegał, by ograniczyć straty składników prozdrowotnych.

Zaplanowane min. 8 produktów będzie wpisywało się w następujące grupy:

  • Warzywa homogenizowane
  • Owoce homogenizowane
  • Soki owocowe jednoskładnikowe i wieloskładnikowe
  • Soki warzywne jednoskładnikowe i wieloskładnikowe
  • Warzywa suszone
  • Owoce suszone

2. innowacja technologiczna — polegająca na stworzeniu pilotażowej linii do produkcji innowacyjnych produktów.