Baza Grup Operacyjnych EPI

ChromoBull

Opracowanie dodatkowego kryterium oceny aparatu genetycznego bydła pod względem wybranych wad chromosomowych w celu zoptymalizowania wyników produkcji

U bydła najczęściej diagnozowaną aberracją jest translokacja robertsonowska. Może ona być dziedziczona po rodzicach lub powstawać de novo. Jej występowanie ma bezpośredni wpływ na obniżenie płodności i wydłużenie okresu międzywycieleniowego co wiąże się ze stratami finansowymi.

Dotychczas prace cytogenetyczne nad nosicielstwem tej translokacji prowadzono w oparciu o płytki metafazowe uzyskane z krwi obwodowej. Metoda ta wymaga zaangażowania lekarza weterynarii i natychmiastowej obróbki materiału.

W projekcie analiza prawidłowości kariotypu zostanie wykonana na plemnikach, bez limitu czasu i miejsca (możliwość pracy na nasieniu mrożonym i martwym) oraz na limfocytach krwi pochodzącej od krów mlecznych co stanowi innowacyjność niniejszego projektu.


Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie dodatkowego kryterium kontroli aparatu genetycznego bydła w nasieniu buhajów oraz w krwi jałówek i krów mlecznych, co umożliwi eliminację osobników będącymi nosicielami translokacji, co umożliwi optymalizację wyników produkcji bydła. 

Działania podejmowane w ramach projektu

Realizacja projektu odbędzie się w ścisłej współpracy pomiędzy konsorcjantami. Krew i nasienie od wytypowanych osobników zostaną przeanalizowane pod względem nosicielstwa aberracji chromosomowych za pomocą technik cytogenetyki molekularnej, a wyniki zostaną wykorzystane do eliminacji nosicieli z hodowli. 

Główne korzyści z realizacji projektu

Zastosowanie rezultatów projektu w hodowli bydła pozwoli na eliminację nosicieli translokacji oraz polepszenie parametrów płodności, co może wpłynąć na wymierny, pozytywny efekt finansowy.

  • Rolnicy chcący wdrożyć wyniki projektu będą mogli skorzystać z bazy buhajów wolnych od zaburzeń podczas wyboru nasienia i ograniczyć w ten sposób straty związane z koniecznością wykonania kolejnych zabiegów inseminacji, wydłużeniem okresu międzywycieleniowego oraz obniżoną wydajnością u krów. 

Streszczenie praktyki

  • Translokacje u bydła to zaburzenia, które mogą negatywnie wpływać na płodność. Ich występowanie zmusza hodowców do ponawiania zabiegów inseminacji, może się wiązać z przedłużającym się okresem międzywycieleniowym, stratą zarodków i niską wydajnością mleczną. Przekłada się to na straty finansowe i stres związany z brakiem wytłumaczenia niepowodzeń.
  • Wybór do inseminacji buhajów, które będą zdrowe pod względem aberracji chromosomowych, ograniczy konieczność ponawiania kosztownych procedur.
  • Zwiększenie świadomości wśród hodowców może ograniczyć stres w przypadku niepowodzenia zacielenia, gdyż będą oni znali możliwe wytłumaczenie tej sytuacji, przepadanie problematycznego osobnika i uzyskanie informacji koniecznej do dalszej pracy.

Dodatkowe informacje

Ścisła współpraca z rolnikiem oraz MCB ułatwi dostęp do materiału badawczego. Dodatkowo, w ramach projektu zostanie stworzona baza buhajów o prawidłowym kariotypie, wolnych od translokacji. Baza ta będzie aktualizowana o kolejne badania i udostępniona rolnikom, którzy będą chcieli wdrożyć opracowane rezultaty projektu. Baza będzie sukcesywnie powiększana o kolejne przebadane zwierzęta.  Realizacja projektu przyczyni się do zwiększania poziomu świadomości wśród hodowców bydła, co może otworzyć nowe możliwości współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym i praktykami.