Baza Grup Operacyjnych EPI

Control Potato

Kontrola ziemniaka w bezpieczny i naturalny sposób

Cel główny operacji to:

  • wytworzenie innowacji technologicznych z zastosowaniem olejków eterycznych – miętowego lub pomarańczowego w procesie zamgławiania w połączeniu z dodatkowymi próbami badawczymi opartymi na dodatkowym zaprawianiu ziemniaków nanocząsteczkami, biopreparatami, wodą utlenioną oraz mieszaninami mineralno ziołowymi, w celu ograniczenia niekontrolowanego kiełkowania ziemniaków oraz ich wpływu na choroby podczas przechowywania, a także wytworzenie innowacji technologicznej w zakresie desykacji ziemniaka octem.  

Cel główny ma przełożyć się na poprawienie wyników gospodarczych i poziomu innowacyjności  producentów ziemniaków, zwiększenie ochrony środowiska i łagodzenia zmian klimatu.

Celami szczegółowymi są:

  • ulepszenie innowacji technologicznej, wykorzystanie regulatorów wzrostu na bazie olejków eterycznych – miętowego lub pomarańczowego oraz dodatkowym zastosowaniem zapraw w wytypowanych próbach badawczych, w których skład wchodzić będą nanocząsteczki, biopreparaty, woda utleniona oraz mieszanki mineralno ziołowe w procesie przechowywania ziemniaków do ograniczenia niekontrolowanego kiełkowania, oraz wpływu chorób.

Innowacja opiera się na wytworzeniu dokładnie opisanych i przebadanych technologii.


Potrzeba realizacji operacji jest uzasadniona wynikami badań naukowych w rozumieniu art. 4 Ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Badania naukowe jednoznacznie sugerują potrzebę zarówno redukcji zużywanych fungicydów jak i ich pozostałości w zbieranych płodach rolnych i glebie. Warto wspomnieć, że najnowsza strategia Unii Europejskiej, Europejski Zielony Ład, w znacznym stopniu kładzie nacisk na redukcję zasobów zużywanych środków ochrony roślin, ekologizację produkcji oraz ograniczenie wpływu na środowisko naturalne. Wykorzystywanie nowych metod redukcji zużycia środków ochrony roślin jest nie tylko sugerowane przez wyniki badań naukowych, ale również przez strategie państw i organizacji publicznych, które na tych badaniach bazują. 

  • Prawidłowa technologia przechowywania powinna dążyć do utrzymania niskich strat przechowalniczych, które zależą głównie od temperatury ziemniaków, wilgotności powietrza w przechowalni i intensywności wentylacji. Jednym z głównych problemów przy przechowywaniu ziemniaków jest kiełkowanie. W celu ograniczenia strat konieczne jest wykorzystanie różnego rodzaju rozwiązań i preparatów mających na celu zahamowanie procesu kiełkowania.

Planowana operacja bardzo mocno wpisuje się w założenia Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie rozwiązań konkurencyjnych, niskoemisyjnych oraz przyjaznych dla klimatu i odpornych na jego zmianę poprzez skupianiu się na wytworzeniu innowacji związanych z wytworzeniem i usprawnieniem innowacji technologicznych skupionych wokół optymalizacji podstawowych zasobów zużywanych w rolnictwie – środków ochrony roślin.

  • Redukcja zużycia środków ochrony roślin ma wiele pozytywnych skutków, zarówno dla rolnika jak i dla końcowego klienta. Europejski klient może preferować produkty wyprodukowane przy mniejszym zużyciu środków ochrony roślin.
  • Jednocześnie rolnik lub hodowca może osiągnąć ten sam poziom plonowania przy niższym zużyciu substancji efektywnej oraz ograniczeniu zabiegów agrotechnicznych. Przy ekologicznej produkcji ziemniaka rezygnuje się ze stosowania syntetycznych środków produkcji, co umożliwia ochronę środowiska i produkcję zdrowej żywności.
  • Zastosowanie ekologicznych inhibitorów kiełkowania ziemniaka wpłynie na ograniczenie negatywnego wpływu stosowania środków w produkcji rolnej na środowisko. Zamgławianie substancjami spełniającymi standardy rolnictwa ekologicznego może okazać się niezwykle potrzebne w nadchodzącej perspektywie Europejskiego Zielonego Ładu, gdzie w ramach polityki Od Pola do Stołu może nastąpić gwałtowny, bardzo duży wzrost powierzchni upraw ekologicznych, a co za tym idzie wzrost zapotrzebowania na ekologiczne środki regulujące wzrost i rozwój roślin.

Działania podejmowane w ramach projektu

Zakładana operacja zostanie zrealizowana w 5 etapach. W ramach etapów każdy z członków konsorcjum będzie prowadził szereg działań prowadzących do wytworzenia innowacji na skutek działań badawczo-rozwojowych.

  • W ramach realizacji operacji przeprowadzone zostaną prace agrotechniczne, oraz opracowane metodyki zamgławiania i zaprawiania ziemniaków.
  • Przeprowadzone zostaną odpowiednie badania gleby, które następnie zostaną poddane analizie.
  • Jednym z zadań będzie także nadzór nad wykonywanymi czynnościami, między innymi nad  zamgławianiem i zaprawianiem, a także nad wysadzeniem sadzeniaków.
  • Do czynności realizowanych w ramach projektu będzie należało także zakup odpowiednich sprzętów i wykonywanie prac agrotechnicznych niezbędnych do stworzenia innowacyjności.
  • Prowadzenie spotkań konsorcjalnych i nadzorowanie współpracy ma służyć weryfikacji poszczególnych zadań w celu terminowego zrealizowania projektu.

Główne korzyści z realizacji projektu

Rezultatem operacji ma być wdrożenie ulepszonej innowacji w zakresie technologii. Jest to innowacja w zakresie ulepszonej innowacji technologicznej polegającej na włączeniu olejków eterycznych połączonej w dodatkowych próbach badawczych z zaprawianiem nanocząsteczkami, biopreparatami, wodą utlenioną oraz mineralno ziołowymi mieszaninami do procesu przechowywania ziemniaków, oraz badanie wpływu desykacji octem na jakość bulw po zakończeniu procesu przechowywania.

Główną korzyścią operacji jest możliwość wykorzystania procesu zamgławiania ziemniaków regulatorami wzrostu opartych na bazie  olejków eterycznych – miętowego lub pomarańczowego z i ograniczenie niekontrolowanego kiełkowania ziemniaków w połączeniu z zaprawianiem nanocząsteczkami, biopreparatami, wodą utlenioną oraz mineralno ziołowymi mieszaninami, zdesykowanych przed zbiorem octem.

Zakłada się, że kompozycja może wykazać wzmocnioną aktywność przeciw kiełkowaniu oraz można przewidywać niskie dawki noszenia. Dodatkowym efektem, dzięki zneutralizowaniu wymiany gazowej pomiędzy ziemniakiem a otaczającym powietrzem, może być ograniczenie transpiracji. Oczekiwanym efektem zastosowania mieszanki przy produkcji ziemniaków jest mniejsze zużycie środków ochrony roślin oraz ograniczenie rozwoju chorób ziemniaków.

Streszczenie praktyki

Możliwość wykorzystania procesu zamgławiania ziemniaków regulatorami wzrostu opartych na bazie olejków eterycznych – miętowego lub pomarańczowego z i ograniczenie niekontrolowanego kiełkowania ziemniaków w połączeniu z zaprawianiem nanocząsteczkami, biopreparatami, wodą utlenioną oraz mineralno ziołowymi mieszaninami, zdesykowanych przed zbiorem octem.

  • Zakłada się, że kompozycja może wykazać wzmocnioną aktywność przeciw kiełkowaniu oraz można przewidywać niskie dawki noszenia.
  • Dodatkowym efektem, dzięki zneutralizowaniu wymiany gazowej pomiędzy ziemniakiem a otaczającym powietrzem, może być ograniczenie transpiracji.
  • Oczekiwanym efektem zastosowania mieszanki przy produkcji ziemniaków jest mniejsze zużycie środków ochrony roślin oraz ograniczenie rozwoju chorób ziemniaków.

Dodatkowe informacje

Potencjalny obszar oddziaływania rezultatu operacji wykracza poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

  • Zastosowanie regulatorów wzrostu na bazie olejków eterycznych – miętowego lub pomarańczowego w celu zwiększenia skuteczności przechowywania ziemniaków z dodatkowym zastosowaniem zapraw nanocząsteczkami, biopreparatami, wodą utlenioną oraz mieszaninami mineralno ziołowymi nie wymaga dużych efektów skali i może zostać wykorzystanie nie tylko w ogromnych gospodarstwach i firmach nasiennych, ale również w mniejszych, rodzinnych gospodarstwach rolnych.
  • Połączenie tej innowacji wraz z wytworzeniem odpowiednich innowacji  organizacyjnych może zagwarantować obszar oddziaływania rezultatu operacji w gospodarstwach zajmujących się produkcją ziemniaków na terenie całej Unii Europejskiej.
  • Dobra praktyka, jaką jest wykorzystanie innowacyjnych technologii ograniczających niekontrolowane kiełkowanie ziemniaków, może z łatwością zostać zduplikowana na podstawie informacji zdobytych przez Internet.
  • Co więcej, sama praktyka może rozprzestrzenić się wraz ze sprzedażą produktu, w którego produkcji wykorzystano ten innowacyjny sposób. Ogół tych faktów sprawia, że rezultaty operacji mogą oddziaływać poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności na terenie wspólnego rynku Unii Europejskiej.