Baza Grup Operacyjnych EPI

FeedImproved

Stworzenie ulepszonej innowacji produktowej w zakresie produkcji i stosowania surowców roślinnych o aktywności proteolitycznej i enzymatycznej w żywieniu zwierząt

Cel główny operacji to ulepszenie innowacji:  ulepszona innowacja w zakresie innowacji produktowych w zakresie stosowania składników roślinnych o aktywności proteolitycznej i dużej zawartości olejków eterycznych przy żywieniu zwierząt oraz stosowania ich w mieszankach paszowych.

  • Cel główny ma przełożyć się na poprawienie wyników gospodarczych i poziomu innowacyjności producentów rolnych, zwiększenie ochrony środowiska i łagodzenia zmian klimatu.

Cele szczegółowe to wytworzenie: Innowacja produktowa polegająca na zbadaniu skuteczności stosowania do paszy jako dodatku liofilizatu kiełków o aktywności enzymów proteolitycznych (poddanego fermentacji) w żywieniu trzody chlewnej,  jego wpływu na zwiększenie strawności białek zawartych w paszy i przyrost masy mięśniowej, poprawy mikrobioty jelitowej, zredukowania wydalanego przez zwierzęta azotu i metanu w typowych dla polskich warunkach organizacyjnych, co może znacznie zwiększyć popularność wykorzystania enzymów pochodzenia roślinnego w żywieniu zwierząt.

  • Ulepszenie będzie wynikało z optymalizacji wytwarzanej mieszanki paszowej oraz zbadania skuteczności ekonomicznej wykorzystania w niej liofilizatu kiełków o aktywności proteolitycznej. Na tej podstawie nastąpi wytworzenie mieszanek paszowych wraz z zastosowaniem liofilizatu kiełków jako źródła enzymów proteolitycznych, co może bardzo korzystnie wpłynąć na  ich przyswajalność białka paszowego i przynieść oczywiste zyski ekonomiczne oraz pozytywny wpływ na środowisko. 

W wyniku badań zostaną opracowane istotne udoskonalenia w stosowaniu liofilizowanych i fermentowanych kiełków o aktywności proteolitycznej przy żywieniu zwierząt oraz stosowaniu ich w mieszankach paszowych. Co ma znaczący wpływ na rozkład białka sprzyjając zwiększeniu jego przyswajalności, co może dawać pozytywne rezultaty zwłaszcza w żywieniu prosiąt, ale także zwierząt starszych.

  • Planowana operacja bardzo mocno wpisuje się w założenia Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie rozwiązań konkurencyjnych, niskoemisyjnych oraz przyjaznych dla klimatu i odpornych na jego zmianę poprzez skupianie się na wytworzeniu innowacji związanych ze stosowaniem enzymów przy żywieniu zwierząt, oraz stosowaniem ich w mieszankach paszowych.
  • Zastosowanie do produkcji mieszanek paszowych dodatku w postaci produktu roślinnego o aktywności proteolitycznej może bardzo korzystnie wpłynąć na ich przyswajalność i przynieść korzyści ekonomiczne.
  • Wyniki badań mogą przyczynić się do znacznego wzrostu konkurencyjności i rentowności gospodarstw rolnych poprzez lepsze wykorzystanie białka w paszach, za czym idzie redukowanie kosztów jego zakupu, co przy obecnych cenach pasz białkowych stanowi wysoki procent kosztów poniesionych w produkcji zwierzęcej.
  • Ograniczenie wykorzystania zasobów jest jednym z głównych wyzwań stojących przed europejskimi producentami żywności.
  • Dostępność do wyników badań pozwoli na wypromowanie stosowania enzymów wspomagających trawienie białka, co spowoduje ograniczenie składników wysokobiałkowych w mieszankach dla zwierząt, co za tym idzie możliwość w ograniczeniu stosowania importowanej soi w żywieniu, która generuje wysokie koszty produkcji.

Działania podejmowane w ramach projektu

Zakładana operacja zostanie zrealizowana w 5 etapach. W ramach etapów każdy z członków konsorcjum będzie prowadził szereg działań prowadzących do wytworzenia innowacji na skutek działań badawczo-rozwojowych.

  • W ramach projektu zostanie przeprowadzony szereg zadań niezbędnych do zrealizowania projektu przede wszystkim konsultacje w zakresie technologii produkcji dodatku paszowego, metodologii prowadzenia badań, produkcji trzody chlewnej i produkcji mieszanek paszowych.
  • Dodatkowo przeprowadzony zostanie szereg badań i analiz statystycznych pozwalających na uzyskanie wiarygodnych efektów badań.
  • Równocześnie nastąpi zakup środków niezbędnych do przeprowadzenia operacji jak również prowadzona będzie produkcja rolna w ramach układu badawczego.
  • Nadzór nad przebiegiem prac i prowadzenie spotkań konsorcjalnych będzie miało na celu weryfikację osiąganych efektów i realizację następnych założeń.

Główne korzyści z realizacji projektu

Rezultatem operacji ma być wdrożenie ulepszonych innowacji w zakresie produktu.

Są to innowacje w zakresie:

  • zbadanie poziomu skuteczności stosowania liofilizowanych kiełków o aktywności proteolitycznej, surowców o wysokiej aktywności proteolitycznej oraz o dużej zawartości olejków eterycznych, co pozwoli na ustalenie dawki adekwatnej do ich zastosowania w mieszankach paszowych bądź jako dodatek do nich, przy uwzględnieniu przesłanek ekonomicznych.
  • Wyniki badań mogą przyczynić się do znacznego wzrostu konkurencyjności i rentowności gospodarstw rolnych poprzez lepsze wykorzystanie białka w paszach, za czym idzie redukowanie kosztów jego zakupu, co przy obecnych cenach pasz białkowych stanowi wysoki procent kosztów poniesionych w produkcji zwierzęcej. Zbadanie wpływu stosowanych enzymów na strukturę i skład gnojowicy, co może zwiększyć efektywność nawożenia oraz przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego, oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
  • Przyczyni się to do innowacji produktowej - wytworzenie mieszanek paszowych wraz z zastosowaniem liofilizowanych i fermentowanych kiełków o aktywności proteolitycznej, co może bardzo korzystnie wpłynąć na przyswajalność białka i przynieść oczywiste zyski ekonomiczne oraz pozytywny wpływ na środowisko.

Główną korzyścią wynikającą z realizacji operacji będzie udoskonalenie w stosowaniu enzymów w żywieniu zwierząt oraz możliwość wykorzystania liofilizowanych i fermentowanych kiełków o aktywności proteolitycznej w mieszankach paszowych, co może przynieść korzyści ekonomiczne i środowiskowe. 

Streszczenie praktyki

W ramach planowanej operacji planuje się ulepszenie istniejącego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rozwiązania w zakresie stosowania materiałów paszowych w żywieniu zwierząt monogastrycznych, ze szczególnym uwzględnieniem trzody chlewnej.

  • Od dodatków paszowych oczekuje się przede wszystkim poprawy cech materiałów paszowych, mieszanek paszowych lub środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, zaspokojenia potrzeb żywieniowych zwierząt lub poprawienia cech użytkowych zwierząt w wyniku wpływu na mikrobiotę żołądkowo-jelitową lub na strawność paszy, wprowadzenia składników pokarmowych umożliwiających osiągnięcie szczególnych celów żywieniowych lub zaspokojenia szczególnych potrzeb żywieniowych w danym okresie, zapobiegania szkodliwemu wpływowi odchodów zwierzęcych na środowisko lub zmniejszenie tego wpływu.
  • Planowana operacja zakłada stosowanie dodatku paszowego opartego o surowce roślinne z dużą aktywnością proteolityczną i enzymatyczną. Istnieją silne przesłanki sugerujące, że tego typu dodatki paszowe pozytywnie wpływają na przyrosty dzienne masy ciała, wykorzystanie paszy, ale także strawność suchej masy, energii brutto, białka, skrobi, polisacharydów nieskrobiowych i fitynianów. Zanotowano także ograniczenie wydalania P z kałem [Omogbenigun i in, 2004]. Badania w tym zakresie skupiają się głównie na fizjologii trawienia, jednak wciąż jest zbyt mało opracowań w zakresie skutków ekonomicznych stosowania tego typu dodatków paszowych.
  • Ulepszenie innowacji polegającej na zbadaniu skuteczności stosowania surowców pochodzenia roślinnego o wysokiej aktywności proteolitycznej i enzymatycznej w żywieniu trzody chlewnej, ich wpływu na zwiększenie strawności białek zawartych w paszy, poprawy mikrobioty jelitowej, zredukowania wydalanego przez zwierzęta azotu i metanu w typowych dla polskich warunkach organizacyjnych, co może znacznie zwiększyć popularność wykorzystania enzymów pochodzenia roślinnego w żywieniu zwierząt. Innowacje dotyczące produktów paszowych w ramach planowanej operacji zostaną znacznie ulepszone. Ulepszenie będzie wynikało z optymalizacji wytwarzanej mieszanki paszowej oraz zbadania skuteczności ekonomicznej wykorzystania w niej surowców roślinnych  o wysokiej aktywności proteolitycznej i enzymatycznej.
  • Gospodarstwa w Polsce często borykają się z problemami natury ekonomicznej, zaś skutki planowanej operacji mogą w znacznym stopniu zredukować czynnik generujący wysokie koszty produkcji, jakim jest zakup pasz wysokobiałkowych. Zbadanie wpływu stosowanego dodatku paszowego na strukturę i skład gnojowicy, co może zwiększyć efektywność nawożenia oraz przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego, oraz ograniczeniu gazów cieplarnianych do atmosfery. Efekt otrzymywany przy zastosowaniu dodatku o aktywności enzymatycznej zależy od szeregu czynników, takich jak skład dawki, czy wiek zwierzęcia.
  • Celem przedsięwzięcia jest zbadanie poszczególnych czynników i wypracowanie najlepszych rozwiązań zapewniających najlepsze rezultaty prozdrowotne oraz zyski ekonomiczne w żywieniu.
     

Dodatkowe informacje

Ulepszanie innowacji w zakresie dodatków paszowych są niezbędne nie tylko w Polsce, ale również na terenie całej Unii Europejskiej.

  • Innowacje w zakresie żywienia zwierząt, są łatwe do powielania, o ile się sprawdzają i bazują na realnych wynikach badań oraz niosą za sobą realne korzyści ekonomiczne dla producentów zwierząt. Możliwość zredukowania ilości podawanej paszy, może również ograniczyć wydalanie nadmiernej ilości substratów z odchodami co będzie miało przełożenie na ograniczenie emisji metanu do atmosfery [Hegarty 1999].
  • W obliczu rosnących cen pasz białkowych oraz wysokiego stopnia importu tych pasz, ważne jest, aby ich wykorzystanie było możliwie jak najlepsze, istniała realna szansa na ich ograniczenie co przełoży się na zwiększenie opłacalności produkcji. Większość zapotrzebowania na pasze białkowe w UE jest zaspokajana przez import z krajów poza UE, stosowanie enzymów w żywieniu zwierząt monogastrycznych może przełożyć się na ograniczenie importu i uzależnienia od krajów z poza UE.
  • Cele te przyczyniają się do realizowania założeń wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej, mówiących o wspieraniu rolników i poprawie wydajności przez zapewnienie stabilnych dostaw żywności po przystępnych cenach, zaś ograniczenie wydalania przez zwierzęta metanu i fosforu przysłuży się wsparciu zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.
  • Dzięki umieszczeniu informacji na stronie internetowej nie ma przeszkód, aby naukowcy, producenci czy rolnicy z innych krajów mogli poznać rezultaty badań i również zainteresować się powstałymi rozwiązaniami.