Baza Grup Operacyjnych EPI

Nasiona Ławrenowicz

Innowacje w polskim nasiennictwie

Celem operacji jest wytworzenie ulepszonej innowacji organizacyjnej i ulepszonych innowacji produktowych w rolnictwie opartych na wykorzystaniu biokomponentów, polimerów i nanocząsteczek w zakresie technologii zaprawiania oraz materiału siewnego.

  • Grupa docelową innowacji są przede wszystkim rolnicy oraz producenci kwalifikowanego materiału siewnego.
  • Innowacje mogą zostać zaadoptowane na masową skalę przez duże podmioty związane z hodowlą roślin oraz nasiennictwem.
  • Jest to również szansa na spopularyzowanie korzystania z kwalifikowanego materiału siewnego w naszym kraju, ponieważ polscy rolnicy wciąż korzystają w zbyt małym stopniu z kwalifikatu nasiennego w porównaniu do producentów w innych krajach.

Potrzeba realizacji operacji jest uzasadniona wynikami badań naukowych w rozumieniu art. 4. Ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Badania naukowe jednoznacznie sugerują potrzebę zarówno redukcji zużywanych fungicydów jak i ich pozostałości w zbieranych płodach rolnych i glebie. Temat powstawania odporności na fungicydy oraz redukcji skali tego zjawiska również jest bardzo często podejmowany poprzez tematy badań naukowych. Co więcej, badania naukowe wyraźnie sugerują, że odpowiednie stosowanie fungicydów może znacznie ograniczyć straty podczas magazynowania zebranych płodów rolnych, ze względu na znacznie niższą presję chorób w tym zakresie.

Warto wspomnieć, że najnowsza strategia Unii Europejskiej, Europejski Zielony Ład, w znacznym stopniu kładzie nacisk na redukcję zasobów zużywanych środków ochrony roślin, ekologizację produkcji oraz ograniczenie wpływu na środowisko naturalne. Wykorzystywanie nowych metod redukcji zużycia środków ochrony roślin jest nie tylko sugerowane przez wyniki badań naukowych, ale również przez strategie państw i organizacji publicznych, które na tych badaniach bazują.

Działania podejmowane w ramach projektu

W ramach planowanej operacji wymagane będą prace rozwojowe, które według definicji przywołanej ustawy są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

W tym przypadku, dzięki połączeniu aktualnych technologii zostaną utworzone nowe rozwiązania dotyczące lepszego skutecznego zaprawiania roślin obniżonymi dawkami fungicydów przy wykorzystaniu wiedzy z zakresu ekonomiki i organizacji produkcji, biochemii, fizjologii roślin oraz informatyki.

Efektem prac rozwojowych będzie stworzenie szeregu innowacji pozwalających na wprowadzenie do obrotu handlowego materiału siewnego o nowych cechach.

Główne korzyści z realizacji projektu

Wytworzenie ulepszonych innowacji produktowych, związanych z zaprawianiem nasion z użyciem polimerów, nanocząsteczek oraz biokomponentów: kurkumy, oraz suszu z papryczek chilli w celu ograniczenia wykorzystania środków ochrony roślin w procesie zaprawiania i produkcji płodów rolnych.


Cel główny ma przełożyć się na poprawienie wyników gospodarczych i poziomu innowacyjności producentów nasion. Dzięki ulepszonej innowacji organizacyjnej możliwe będzie zamawianie i kreowanie całego procesu zaprawiania online za pomocą strony internetowej, dzięki czemu użytkownik w łatwy sposób będzie mógł sprecyzować jaką odmianę chce kupić i w jakiej ilości. Dzięki tej platformie użytkownik mógłby wykreować własną charakterystykę materiału siewnego.

Streszczenie praktyki

Celem projektu jest wytworzenie możliwości zamawiania i kreowania całego procesu zaprawiania w formie online z poziomu strony internetowej. Jest to ulepszenie istniejących rozwiązań i metod dzięki digitalizacji popularnych procesów. Użytkownik, w wygodny, intuicyjny sposób może sprecyzować jaką odmianę chce kupić, w jakiej ilości oraz jaki rodzaj zaprawy wraz z uwagami. To ulepszenie może być szczególnie istotne w przypadku roślin ozimych, kiedy ze względu na natłok pracy polowej szczególnie trudno jest znaleźć czas na ustalenie telefonicznie zamówienia lub odwiedzenie punktu nasiennego.

  • Innowacyjność tej innowacji organizacyjnej polega na tym, że nie ma żadnej platformy internetowej pozwalającej na wykreowanie własnej konfiguracji materiału siewnego. Użytkownik mógłby za pomocą innowacyjnej platformy wykreować własną charakterystykę materiału siewnego - wybrać gatunek, odmianę, zaprawę adiuwant czy jeden z kilku innowacyjnych dodatków będących przedmiotem operacji - całość tych informacji wraz z odpowiednim informacjami o cenie, wielkości zamówienia oraz warunkach dostawy byłaby wysyłana automatycznie do Gospodarstwa Rolnego Krzysztof Ławrenowicz.
  • Gospodarstwa nasienne, ze względu na krótkookresowy, bardzo duży popyt powszechnie mają problem z obsługą zapytań ofertowych ze strony klientów, ponieważ zapytania tego typu odbywają się telefonicznie. Dzięki innowacji organizacyjnej, innowacje produktowe oraz innowacje technologiczne będa mogły być zamawiane do wykorzystania jeszcze przed zbiorem zboża przeznaczonego na materiał siewny. W wyniku tego typu innowacji sam proces produkcji materiału oraz sama innowacja technologiczna będzie mogła być zamówiona przez klienta w dowolnym etapie roku. Innowacja ta powinna zostać zweryfikowana za pomocą umieszczenia tej innowacji na stronie internetowej.
  • W ramach operacji zostanie utworzony również krótki łańcuch dostaw przy udziale dziesięciu rolników z województwa pomorskiego. W ramach krótkiego łańcucha dostaw zostaną wyeliminowani pośrednicy a innowacje produkcyjne i organizacyjne pozwolą na rozwój rolników w obszarze sprzedaży. Nie bez znaczenia są planowane inwestycje, dzięki którym wspólna sprzedaż detaliczna będzie możliwa. Zakupiona infrastruktura pozwoli na wspólną sprzedaż różnorodnego asortymentu, pomimo tego, że gospodarstwa w ramach operacji dotychczas działały oddzielnie. Doświadczenia rolników pomogą rozwijać  rozwiązania cyfrowe, zaś rozwiązania w zakresie innowacji produktowych pozwolą na wzmocnienie pozycji marketingowej oraz ekspansji terytorialnej rolników przy jednoczesnym dostarczeniu istotnego materiału badawczego dla środowiska naukowego uczestniczącego w projekcie.

Dodatkowe informacje

Pozytywnym aspektem wdrążonej innowacji jest pomoc w zapewnieniu stabilnych i zrównoważonych dostaw żywności, jak również dbanie o środowisko i zmiany klimatyczne. Planowana operacja w dużym stopniu wpisuje się w założenia Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie rozwiązań konkurencyjnych, niskoemisyjnych oraz przyjaznych dla klimatu i odpornych na jego zmianę poprzez skupianie się na wytworzeniu innowacji związanych z wytworzeniem i usprawnieniem innowacji technologicznych skupionych wokół optymalizacji podstawowych zasobów zużywanych w rolnictwie – środków ochrony roślin.

Redukcja zużycia środków ochrony roślin ma wiele pozytywnych skutków, zarówno dla rolnika jak i dla końcowego klienta. Planowana operacja ma wpływ na zapewnienie stabilnych i zrównoważonych dostaw żywności poprzez innowacje związane  z łagodzeniem skutków zmian klimatycznych i zwiększenie poziomu ochrony środowiska. Dzięki planowanym rozwiązaniom w łatwiejszy sposób będzie można zapewnić ten sam pozom dostaw żywności przy mniejszym zużyciu środków ochrony roślin na jednostkę otrzymywanego plonu.