Baza Grup Operacyjnych EPI

Roztoczańskie Konopie

Innowacyjne rozwiązania techniczne siewnika w technologii uprawy konopi w siewie bezorkowym służące poprawie plonowania i jakości nasion oraz ochronie gleb, wód i klimatu

Zmiana przepisów prawnych w Polsce i na świecie umożliwia hodowlę konopi na dużą skalę. Jednocześnie wzrasta zapotrzebowanie rynku na produkty powstałe z użyciem konopi.

  • Szczególnie duże zapotrzebowanie wykazuje przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny, spożywczy, a także budowlany. Bardzo popularne stały się konopie w dietetyce.
  • Wzrost zapotrzebowania na konopie oznacza, że coraz większe obszary będą przeznaczone pod uprawę. Zintensyfikowały się prace badawcze związane z plonowaniem i jakością upraw oraz modernizacją i budową nowych maszyn rolniczych do ich uprawy.
  • Pożądane jest stworzenie agregatu uprawowo-siewnego w technologii strip-till ze zmiennym dawkowaniem nasion i nawozów, umożliwiającego wysiew nasion przy różnych rozstawach rzędów oraz wykorzystującego mapowanie pola (systemy GPS). 

Przeprowadzone będą prace rozwojowe dotyczące budowy prototypu maszyny o określonych parametrach, uwzględniającego nowe rozwiązania nie notowane dotychczas na terenie Polski.

Rozwiązania te będą dotyczyły:

  • zastosowania i poprawy efektywności redlicy wprowadzającej nasiona do gleby,
  • regulacji głębokości siewu nasion i możliwości dostosowywania jej do warunków glebowych,
  • możliwości stosowania nawożenia mineralnego i jednocześnie siewu nasion.

Ważnym etapem tych prac będzie również ocena przydatności zaproponowanego agregatu do zróżnicowanych warunków glebowych.  Uprawa konopi jest korzystna pod wieloma względami. Nie wymaga nawożenia ani stosowania środków ochrony roślin, a ich głęboki na dwa i pół metra system korzeniowy odżywia ziemię. Dlatego chętnie są uprawiane przez rolników w celu odbudowania witalności gleby. Kwiaty zawierające nasiona są przetwarzane w produkty prozdrowotne, a susz z liści w herbatę. Słoma, której ogromne ilości pozostają po zbiorach, może być wykorzystana jako nawóz czy przetworzona w celulozę papierniczą, a nawet w beton konopny (hempcrete).

Działania podejmowane w ramach projektu

  1. Projekt agregatu uprawowo-siewnego (wykonanie schematu ideowego, wykonanie dokumentacji technicznej). Opracowanie algorytmów sterowania, dobór sterownika, przetworników pomiarowych, elementów wykonawczych. Wykonanie zaprojektowanych podzespołów i konstrukcji. Montaż podzespołów i układu sterowania, programowanie i konfiguracja sterowników. Wstępne badania funkcjonowania agregatu oraz walidacja urządzenia.
  2. Badania gleby zgodnie z planem badań. Dobór podstawowych parametrów siewu konopi (rozstaw międzyrzędowy, odległość między nasionami w rzędzie, głębokość siewu, dawkowanie nawozów). Następnie przeprowadzony zostanie siew zgodnie z planem badań.
  3. Badania polowe kiełkowania konopi w pierwszym roku badań. Pierwsze badania wzrostu i jakości roślin zgodnie z planem badań.
  4. Badania gleby zgodnie z planem badań. Dobór podstawowych parametrów siewu konopi (rozstaw międzyrzędowy, odległość między nasionami w rzędzie, głębokość siewu, dawkowanie nawozów). Następnie przeprowadzony zostanie siew zgodnie z planem badań.
  5. Badania polowe kiełkowania konopi w drugim roku badań. Drugie badania wzrostu i jakości roślin zgodnie z planem badań.