Baza Grup Operacyjnych EPI

Niskie emisje

Opracowanie innowacyjnej technologii chłodzenia i oczyszczania powietrza chlewni

Produkcja zwierzęca znacząco przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

  • Obecnie szczególnie duży sprzeciw społeczny wzbudza emisja gazów cieplarnianych oraz amoniaku z sektora rolniczego.
  • Inną, istotną kwestią budzącą społeczny niepokój są warunki niskiego poziomu dobrostanu zwierząt na fermach. Jednym z bardzo ważnych czynników wpływających na komfort bytowania zwierząt w budynkach inwentarskich jest zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu, zwłaszcza w okresie lata. Stres cieplny jest zjawiskiem wysoce niekorzystnym zwłaszcza w przypadku trzody chlewnej. Ten gatunek zwierząt gospodarskich cechuje się znacznymi ograniczeniami w możliwości oddawania nadmiaru ciepła z organizmu. Stąd niezwykle istotną kwestią jest zapewnienie świniom chłodzenia w okresie panowania letnich upałów.

Założenia planowanej operacji wpisują się w strategiczne cele realizowanego obecnie Europejskiego Zielonego Ładu tj.:  zrównoważonego systemu produkcji  żywności z poszanowaniem dobrostanu zwierząt i ochroną środowiska naturalnego.


Celem operacji jest opracowanie innowacyjnej metody współdziałania technologii chłodzenia i oczyszczania powietrza chlewni. Efektywność działania systemu będzie oceniana na podstawie parametrów mikroklimatycznych oraz wskaźników dobrostanu loch prośnych.

Działania podejmowane w ramach projektu

Prace grupy operacyjnej skupią się wokół:

  1. poprawy poziomu dobrostanu loch prośnych poprzez poprawę warunków mikroklimatycznych budynku inwentarskiego oraz;
  2. ograniczenia emisji szkodliwych gazów, pyłów i drobnoustrojów z chlewni do środowiska zewnętrznego (płuczka powietrza).

Badania pozwolą na opracowanie i implementację innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Badania i prace rozwojowe zostaną przeprowadzone w OHZZ Sp. z o.o. w Chodeczku.

Osiągnięcie celów operacji pozwoli na opracowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które będą służyć jako wzór nowoczesnej i skutecznej koncepcji, wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom hodowców i producentów, którzy muszą mierzyć się z różnymi wyzwaniami, w tym związanymi ze zmianami klimatycznymi. 

Główne korzyści z realizacji projektu

Proponowane przez grupę operacyjną rozwiązania, opracowane podczas realizacji operacji przyczyniać się będą do polepszania komfortu bytowania macior prośnych a być może także do ich lepszej zdrowotności i produkcyjności.

Innowacyjny system chłodzenia i oczyszczania powietrza będzie wdrożony na terenie gospodarstwa należącego do partnera projektu Ośrodka Hodowli Zwierząt Zarodowych w Chodeczku.


Rezultaty prac przeprowadzonych w ramach operacji będą zaprezentowane na specjalnie dla celów projektu utworzonej stronie www, co przyczyni się do upowszechnienia opracowanych rozwiązań i pozwoli na możliwość ich szerokiego wykorzystania i wdrażania w praktyce. 

Streszczenie praktyki

Oczekuje się, że opracowana w ramach projektu technologia będzie użyteczna dla rolników utrzymujących różne gatunki zwierząt gospodarskich w zamkniętych budynkach - zarówno nowszego jak i starszego typu.

  • Zastosowanie systemu oczyszczania powietrza przyczyni się do ograniczenia uciążliwości sąsiedztwa ferm dla lokalnej społeczności.
  • Warto zaznaczyć także, iż zastosowanie systemu pozwalającego ograniczyć emisyjność z produkcji zwierzęcej wpisuje się w obecne strategie Unii Europejskiej w zakresie wsparcia rolnictwa do przejścia na systemy bardziej zrównoważone, przyjazne zwierzętom i środowisku naturalnemu.