Baza Grup Operacyjnych EPI

Innowacyjny Michałów

Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie produkcji zwierzęcej w SK Michałów

Podstawowym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie hodowli koni czystej krwi arabskiej będących narzędziami służącymi do zwiększenia konkurencyjności i efektywności hodowli. Innowacje zostaną opracowane i następnie wdrożone poprzez współpracę pomiędzy Stadniną Koni Michałów a placówka naukową - Instytutem Zootechniki PIB.

  • Dzięki wypracowanym rozwiązaniom zwiększy się konkurencyjność stadniny na rynku krajowym i międzynarodowym, a rezultaty wypracowane przez grupę będą mogły być wykorzystane przez inne podmioty o podobnej działalności.
  • Prace grupy operacyjnej będą zmierzać do opracowanie i wdrożenia innowacyjnej, udoskonalonej, metody organizacji (pracy) i zarządzania hodowlą koni w oparciu o nowoczesne narzędzia i rozwiązania oparte na selekcji przy użyciu markerów genetycznych – MAS w dziale hodowli koni w celu intensyfikacji postępu hodowlanego, innowacyjnej, udoskonalonej technologii pozyskiwania i oceny nasienia ogierów czystej krwi w oparci o metody omiczne.
  • Obie ww. innowacje dotyczą w sposób pośredni produktów rolnych wskazanych w Zał. 1 do Traktatu o funkc. UE: koni i nasienia ogierów.
  • Projekt jest ukierunkowany na bezpośrednie, praktyczne zastosowanie rezultatów wypracowanych poprzez badania aplikacyjne i prace rozwojowe. Zarówno precyzyjna selekcja koni czystej krwi w oparciu o markery umaszczenia, zdrowotności, potencjału sportowego i wyścigowe, jak i zabezpieczenie rezerwy genetycznej koni poprzez bankowanie nasienia ogierów, spowoduje wzrost opłacalności i konkurencyjności produkcji zwierzęcej w stadninie.

Celem operacji jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnej selekcji przy użyciu markerów genetycznych – MAS w dziale hodowli koni w celu intensyfikacji postępu hodowlanego oraz wzrostu konkurencyjności spółki na rynkach krajowych i zagranicznych. Zadania obejmują: Modernizacja Europejskiego Centrum Rozrodu Koni Wprowadzenie selekcji MAS i zabezpieczenie rezerwy genetycznej „Pure Polish”. Innowacyjny i intuicyjny system analizy jakości nasienia ogierów, usprawni pracę, pozwoli uniknąć pomyłek oraz precyzyjnie dopasuje dawkę inseminacyjną do jakości nasienia. Innowacyjnie opracowana metoda obróbki nasienia obniży koszty obsługi weterynaryjnej klaczy, podniesie skuteczność krycia oraz wzmocni potencjał i konkurencyjność Europejskiego Centrum Rozrodu.

Działania podejmowane w ramach projektu

Wprowadzenie Selekcji MAS i zabezpieczenie rezerwy genetycznej „Pure Polish” w oparciu o wyniki genotypowania SNP. Opracowanie wytycznych selekcyjnych. Inwentaryzacja zasobów„ Pure Polish” w zamrożenie się nasienia od 16 ogierów za pomocą systemu oceny jakości nasienia (AndroVision® CASA).

W celu organizacji transportu ogierów do miejsca pobierania i deponowania nasienia, zakupiony zostanie samochód. Modernizacją Europejskiego Centrum Rozrodu Koni. Zakup kontenera do przechowywania nasienia ogierów „Pure Polish”. Identyfikację i opracowanie markerów jakości nasienia w oparciu o sekwencjonowanie całego transkryptomu oraz proteomu nasienia. Podjęcie działań marketingowych: w tym strona internetowa, film promujący nowoczesne centrum rozrodu oraz współpracę badawczą z IZ PIB.

Główne korzyści z realizacji projektu

Dla koni czystej krwi arabskiej zostaną opracowane wytyczne selekcyjne w zakresie monitorowania chorób genetycznych. Materiał biologiczny populacji "Pure Polish" zostanie zdeponowany w banku genów w Stadninie Koni Michałów.

Streszczenie praktyki

Jednym z prężnie rozwijających się obszarów badań w zakresie doskonalenia zwierząt jest poszukiwanie genetycznego podłoża cech związanych z szeroko pojętym użytkowaniem. Markery genetyczne są najnowocześniejszym narzędziem wspomagania standardowych narzędzi selekcji zarówno u bydła, jak i u koni. Odpowiednio opracowane i zastosowane są realnym narzędziem skracania drogi postępu hodowlanego, obniżania kosztów produkcji, odchowu oraz obsługi weterynaryjnej zwierząt.

  • Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań powstałych w oparciu o badania i przy współpracy zespołu ekspertów IZOO PIB w Balicach.
  • Identyfikacja markerów genetycznych dla parametrów jakości nasienia przeprowadzona w oparciu o analizę molekularną (proteomiczną oraz transnkryptomiczną). Wraz z nowoczesnym systemem analizy jakości nasienia ogierów, usprawni pracę, pozwoli uniknąć pomyłek oraz precyzyjnie dopasuje dawkę inseminacyjną do jakości nasienia. Innowacyjnie opracowana metoda obróbki nasienia obniży koszty obsługi weterynaryjnej klaczy, podniesie skuteczność krycia oraz wzmocni potencjał i konkurencyjność Europejskiego Centrum Rozrodu.