Baza Grup Operacyjnych EPI

Naczynia z Młyna

Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania naczyń bezglutenowych z ubocznych produktów przemysłu młynarskiego jako zamienników plastiku

Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z najpoważniejszych problemów środowiskowych. Odpady plastikowe w glebie rozkładają się kilkaset lat, wytwarzając liczne związki chemiczne, które zatruwają glebę oraz przedostają się do wód gruntowych. Ponadto liczne badania naukowe dowodzą, że jednorazowy kubek plastikowy może rozkładać się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat.

  • W 2021 roku weszła w życie dyrektywa unijna [Uchwała UE, 2018] wycofująca z użycia  plastikowe naczynia, takie jak jednorazowe talerze, kubki, miski, sztućce, patyczki itp.  W aspekcie środowiskowym, doskonałą alternatywą dla plastikowych naczyń  będą  naczynia, wykonane z  produktów ubocznych przemysłu młynarskiego (otręby, łupiny, łuski) nasion gryki, sorgo i prosa zwyczajnego, które są  w pełni  biodegradowalne i rozkładają się w glebie ok. 30 dni.
  • Dodatkowo, naczynia te nie będą zawierały glutenu, tym samym kontakt z nimi nie będzie zagrożeniem dla osób cierpiących na choroby związane z alergią pokarmową (nie tolerujących glutenu, chorujących na celiakię).  Na rynku brak takich produktów. W związku z tym celem operacji jest opracowanie technologii wytwarzania naczyń z produktów ubocznych przemysłu młynarskiego pochodzących z nasion sorga, gryki i prosa.

Celem operacji jest opracowanie technologii wytwarzania naczyń bezglutenowych z produktów ubocznych pochodzących z przemysłu młynarskiego, przy użyciu prototypowych form.

Rezultat operacji - naczynia będą alternatywą dla naczyń plastikowych i papierowych pod kątem neutralności dla środowiska oraz będą też bezpiecznym produktem dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu. W ramach realizacji operacji zostaną poczynione inwestycje pozwalające na przygotowanie  produktów ubocznych przemysłu młynarskiego do przetworzenia ich na naczynia. W ramach projektu powstanie też prototyp urządzenia charakteryzujący się odpowiednimi parametrami do przetwarzania łusek sorga, gryki, oraz prosa. W wyniku przeprowadzonych badań zostanie opracowana technologia przetwarzania łusek prosa, sorga i gryki na naczynia charakteryzujące się bezglutenowością.

Działania podejmowane w ramach projektu

Pierwszym krokiem będzie założenie plantacji roślin: proso, gryka, sorgo celem pozyskania materiału do dalszych działań. Zostaną przeprowadzone inwestycje: zakup suszarni, łuskarki, odsiewacza, wialni siłowej oraz budowa silosu zbożowego. Dzięki poczynionym inwestycjom będzie możliwe pozyskanie wysokiej jakości produktu przeznaczonego do badań. W kolejnym kroku powstanie prototyp urządzenia przetwarzającego łuski prosa, sorga i gryki na naczynia. Po szeregu przeprowadzonych testów i badań zostanie opracowana technologia wytwarzania bezglutenowych naczyń.           

Główne korzyści z realizacji projektu

Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania naczyń bezglutenowych z ubocznych produktów przemysłu młynarskiego jako zamienników plastiku. Rezultatem operacji ma być stworzenie naczyń, które z powodzeniem mogą zastąpić te plastikowe. Przeprowadzone, w ramach operacji, badania mają na celu stworzenie naczyń pochodzących z naturalnych komponentów, które trwałością będą odpowiadały tym plastikowym, estetyką je przewyższały, a co najważniejsze, będą neutralne dla środowiska naturalnego - biodegradowalne w krótkim czasie. Niewątpliwą zaletą produktu jest jego skład- w pełni naturalne, jadalne składniki naczyń pozwalają na ich konsumpcję.

Celem operacji jest również zapewnienie bezpieczeństwa konsumentom. Naczynia zostaną wytworzone z komponentów, które nie zawierają glutenu. Jest to bardzo istotna kwestia, biorąc pod uwagę fakt, jak wielkim problemem wśród społeczeństwa jest nietolerancja glutenu. Szacuje się, że wśród osób cierpiących na nietolerancję glutenu zaledwie  1% jest zdiagnozowana.

Zaproponowane, w ramach operacji, rozwiązanie – naczyń bezglutenowych pozwoli na ich używanie bez obawy o to, że posiłki na nich serwowane mogą mieć pozostałości glutenu pochodzącego z naczynia. Dodatkowym atutem produkcji naczyń bezglutenowych jest więc ich bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników, również tych z nietolerancją pokarmową. 

Streszczenie praktyki

Operacja - opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania naczyń bezglutenowych z ubocznych produktów przemysłu młynarskiego jako zamienników plastiku przyczyni się do wsparcia pewnych sektorów rolnictwa. Wykorzystanie produktów ubocznych przemysłu młynarskiego pozwoli na efektywne wykorzystanie płodów wytwarzanych przez rolnictwo.

Rezultat operacji (naczynia bezglutenowe) przyczyni się do poszerzenia wykorzystania naturalnych komponentów wytwarzanych przez przemysł młynarski o dodatkowe możliwości. W dalszej perspektywie  może przełożyć się to na poszerzenie areału upraw roślin, które w tym momencie nie są w Polsce popularne (proso, sorgo) oraz gryki, która jest rośliną miododajną.

Realizacja operacji znacznie przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego oraz do ograniczenia zmian klimatycznych. Fakt dbałości o środowisko i klimat jest mocno akcentowana w operacji. Dzięki osiągnięciu założonych celów operacji, zakłada się, że w znacznym stopniu jest możliwe ograniczenie produkcji plastikowych naczyń co za tym idzie ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery.

Najważniejszym rezultatem operacji jest opracowanie technologii przetwarzania łusek ziaren sorga, gryki i prosa na pełnowartościowe produkty typu naczynia do serwowania posiłków. Ta kwestia jest bardzo ważna z punktu widzenia środowiska ponieważ ich utylizacja jest dla środowiska obojętna, jednak bardzo ważna jest też  inna cecha tego produktu, czyli jego bezglutenowość. W czasach gdzie bardzo dużo ludzi zmaga się z problemem nietolerancji glutenu, rozwiązanie zaproponowana w ramach realizacji operacji może wpłynąć na stworzenie produktu w pełni dla nich bezpiecznego. W tym momencie na rynku nie ma takich produktów.

Dodatkowe informacje

Na świecie promowane są praktyki związane z wdrażaniem rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska naturalnego. Wiele działań zostało już w tym kierunku podjętych, wprowadza się na rynek oraz promuje auta elektryczne, zachęca się ludzi do korzystania z odnawialnych źródeł energii, czy też do stosowania produktów, których proces produkcji ma jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko.

W takich właśnie okolicznościach powstał pomysł na projekt, który w znacznym stopniu stawia na ochronę środowiska, stwarzając alternatywę dla rozwiązań, w których wykorzystuje się plastik. Rozwiązania, które są rezultatem operacji mają dużą szansę na pozytywny odbiór, właśnie ze względu na pozytywne nastawienie wśród konsumentów do produktów, które są przyjazna dla środowiska. W momencie zastosowania biodegradowalnych produktów znika też problem kosztownej utylizacji.

Czas rozkładu naczyń biodegradowalnych to 30 dni, a co ważne przy rozkładzie taki produkt nie zanieczyszcza gleby. Inną bardzo ważną cechą biodegradowalnych naczyń jest jego bezglutenowość. W tym momencie społeczeństwa problem nietolerancji glutenu jest dość dużym wyzwaniem. Wielu ludzi zmaga się z nim już po diagnozie, jednak jest też dużo osób, które nadal nie są świadome, zdiagnozowane co do tej kwestii. W tym kontekście na rynku naczyń jednorazowych jest luka, ponieważ nie ma wdrożonych rozwiązań, które byłyby wytwarzane oraz utylizowane bez żadnego negatywnego wpływu na środowisko naturalne, jednocześnie będąc całkowicie bezpieczne dla konsumentów nietolerujących glutenu.