Baza Grup Operacyjnych EPI

Małopolska Grupa Producentów Żywności

Współpraca na rzecz innowacji związanej z tworzeniem krótkich łańcuchów dostaw

Pandemia COVID-19 oraz konflikt na Ukrainie podkreśliły kruchość łańcuchów dostaw, w tym żywnościowych. Stabilizacja tych łańcuchów wymaga ich skrócenia, co zwiększa ich odporność na przerwy i gwarantuje ciągłość dostaw. Naukowe publikacje wskazują na potrzebę tworzenia lokalnych krótkich łańcuchów dostaw. Współczesny klient pragnie bezpośredniego kontaktu z producentem żywności, dążąc do zrozumienia źródła i jakości produktu. W odpowiedzi "Małopolska Grupa Producentów Żywności" dąży do innowacji w zakresie tworzenia krótkich łańcuchów dostaw, w tym wprowadzenia Indywidualnego Kodu Produktu. Istotnym aspektem jest też redukcja śladu węglowego, promując ekologiczne i klimatyczne korzyści.


Opracowanie i wdrożenie innowacji w zakresie tworzenia krótkiego łańcucha dostaw wraz z innowacjami dotyczącymi nowego produktu, technologii, zarządzania i marketingu w grupie operacyjnej.

Działania podejmowane w ramach projektu

Głównym celem jest stworzenie i wdrożenie innowacyjnego krótkiego łańcucha dostaw poprzez współpracę między podmiotami. Zadania to - opracowanie nowego produktu - miodu o podwyższonej lepkości oraz związanej z nim technologii i metod. Oczekiwane rezultaty to wzrost konkurencyjności w segmencie rynku miodu i poprawa rentowności gospodarstw.

Główne korzyści z realizacji projektu

Dzięki planowanej operacji: Producenci żywności będą bliżej konsumentów, co pozwoli na wyeliminowanie zbędnych pośredników. Rolnicy zyskają na rentowności, co poprawi ich sytuację finansową. Klienci będą mieli dostęp do produktów wyższej jakości, które są bliżej źródła. Środowisko skorzysta dzięki zmniejszeniu śladu węglowego produktu. Będzie dostępny nowy produkt – miód o podwyższonej lepkości, który może być sprzedawany w podstawowej formie lub z dodatkami.

Streszczenie praktyki

Planowana operacja ma na celu tworzenie krótkich łańcuchów dostaw produktów żywnościowych z udziałem rolników. Główną korzyścią dla producentów będzie zbliżenie do konsumenta, co pozwoli zredukować pośredników i zwiększyć rentowność gospodarstw. Dodatkowo, dla rolników zostanie stworzony budynek przeznaczony na pracownię pasieczną oraz rozlewnię miodu, co umożliwi produkcję innowacyjnego miodu o podwyższonej lepkości. Ten nowy produkt może przynieść dodatkowe zyski, oferowany w podstawowej formie lub z dodatkami. Inwestycja ta ma nie tylko korzyści ekonomiczne, ale także pozytywny wpływ na środowisko poprzez zmniejszenie śladu węglowego.

Dodatkowe informacje

Wprowadzenie innowacyjnych krótkich łańcuchów dostaw może napotkać wyzwania związane z adaptacją technologiczną i edukacją konsumentów. Istotnym czynnikiem sukcesu jest akceptacja przez konsumentów Indywidualnego Kodu Produktu i zrozumienie jego wartości. Należy również uwzględnić potencjalne trudności w standaryzacji procesów, które mogą wpłynąć na jednolitość jakości produktów. Dla przyszłości ważne jest monitorowanie śladu węglowego i ciągłe poszukiwanie metod jego redukcji. Sugerowane jest także przeprowadzenie badań nad wpływem lokalnych łańcuchów dostaw na gospodarkę lokalną oraz dalsze badania nad preferencjami konsumentów.