Baza Grup Operacyjnych EPI

Tompex - Papryka

Opracowanie i wdrożenie innowacyjnego prototypu linii do przetwórstwa papryki

W obecnych na rynku konstrukcjach urządzeń do usuwania gniazd nasiennych i ciecia papryki stosowane są rozwiązania, które przystosowane są do pracy z paprykami o normatywnych wymiarach (podobny kształt, średnica wysokość, brak deformacji itp.). Stosowane w praktyce rozwiązania eliminują z procesu przetwórczego papryki, które nie spełniają parametrów zdefiniowanych przez producentów urządzeń.

  • Papryki różniące się w znacznym stopniu wymiarami, posiadające deformację kształtu eliminowane są z procesu produkcyjnego i traktowane są jako odpad.
  • Jedynym rozwiązaniem, aby uniknąć marnowania żywności i przetworzyć nienormatywne papryki w taki sposób, aby nadawały się do spożycia to wykorzystanie ręcznej pracy ludzkiej.
  • Praca ludzka w takich warunkach jest bardzo ciężka, nieefektywna i wymaga dużego doświadczenia od pracownika. Wraz z upływem czasu wydajność pracownika spada co jest połączone ze spadkiem jakości wykonywanej pracy co przekłada się wzrost odpadów.      

Celem realizacji operacji jest opracowanie prototypu nowego niemającego odpowiednika na rynku urządzenia do wycinania gniazd nasiennych, usuwania ziarenek, usuwania bieli oraz ciecia na 4/8 papryki o różnych nienormatywnych kształtach i wymiarach gabarytowych.     

Działania podejmowane w ramach projektu

Operacja została podzielona na cztery etapy, w których zostanie przeprowadzona analiza stanu techniki w zakresie istniejących technologii obróbki papryki oraz analiza w zakresie istniejących rozwiązań konstrukcyjnych urządzeń do obróbki i przetwórstwa papryki.

  • Zostaną opracowane założenia koncepcji procesu usuwania gniazd nasiennych ze świeżej i schłodzonej papryki.
  • Zlecone zostanie budowa stanowiska do badania i testowania opracowanej technologii usuwania gniazd nasiennych ze świeżej i schłodzonej papryki w oparciu o opracowaną dokumentację.
  • Wykonany zostanie prototyp urządzenia do wycinania gniazd nasiennych, usuwania ziarenek, usuwania bieli oraz ciecia na 4/8 części świeżej i schłodzonej papryki o różnych nienormatywnych kształtach i wymiarach gabarytowych, oraz zostanie dokonana optymalizacja konstrukcji urządzenia.              

Główne korzyści z realizacji projektu

Innowacyjna technologia jak i uzyskany produkt, dedykowany będzie dla przemysłu owocowo-warzywnemu wytwarzającego produkty o długim terminie przydatności do spożycia (np. papryka konserwowa).

  • Prototypowe urządzenie do usuwania gniazd nasiennych ze świeżej i schłodzonej papryki, pozwoli przetwarzać na skalę przemysłową paprykę, która obecnie jest przetwarzania w procesie obróbki ręcznie.
  • Bardzo ważnym elementem marketingu będzie realizacja zaplanowanych prelekcji, wykładów i szkoleń, poruszających zagadnienia przetwórstwa owocowo-warzywnego w zakresie ograniczania marnowania produktów żywnościowych trudnych do przetworzenia w warunkach przemysłowych.   

Streszczenie praktyki

Rezultatem operacji będzie wykonanie prototypu urządzenia dostosowującego swoje parametry pracy do nienormatywnych wymiarów papryki, które będzie wykorzystywało technologię mechanicznej regulacji parametrów noża wycinającego gniazda poprzez zsynchronizowanie położenia noży z systemem osiowania papryki o nienormatywnych wymiarach.

  • W obecnych na rynku konstrukcjach urządzeń do usuwania gniazd nasiennych i cięcia papryki stosowane są rozwiązania, które przystosowane są do pracy z paprykami o normatywnych wymiarach (podobny kształt, średnica wysokość, brak deformacji itp.).
  • Stosowane w praktyce rozwiązania eliminują z procesu przetwórczego papryki, które nie spełniają parametrów zdefiniowanych przez producentów urządzeń. Papryki różniące się w znacznym stopniu wymiarami, posiadające deformację kształtu eliminowane są z procesu produkcyjnego i traktowane są jako odpad.
  • Jedynym rozwiązaniem, aby uniknąć marnowania żywności i przetworzyć nienormatywne papryki w taki sposób, aby nadawały się do spożycia to wykorzystanie ręcznej pracy ludzkiej. Praca ludzka w takich warunkach jest bardzo ciężka, nieefektywna i wymaga dużego doświadczenia od pracownika. Wraz z upływem czasu wydajność pracownika spada co jest połączone ze spadkiem jakości wykonywanej pracy co przekłada się wzrost odpadów.

Zastosowane w procesie przetwórczym papryk nowego urządzenia pozwoli w cyklu produkcyjnym przetwarzać papryki o nienormatywnym rozmiarze i kształcie znacznie efektywnej i szybciej od pracy ręcznej.      

Dodatkowe informacje

  1. Przedmiot operacji dotyczy innowacji produktowo-technologicznej obejmującej opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii oraz prototypu linii produkcyjnej do wycinania gniazd nasiennych, usuwania ziarenek, usuwania bieli oraz cięcia na 4/8 części świeżej i schłodzonej papryki o różnych nienormatywnych kształtach i wymiarach gabarytowych. 
  2. Rezultatem operacji będzie prototyp innowacyjnego linii produkcyjnej, charakteryzującej się tym, że będzie dostosowała swoje parametry pracy do temperatury i  nienormatywnych wymiarów papryki wykorzystując technologię mechanicznej regulacji parametrów pracy noża wycinającego gniazda synchronizując położenie noży z systemem osiowania papryki o nienormatywnych wymiarach.
    • Innowacja opracowanej technologii oraz linii przetwórczej jest uzasadniona preferencjami rynku owocowo-warzywnego i grupy konsumentów, którzy bardzo często wybierają produkty o długim terminie przydatności (np. papryka konserwowa).
    • Innowacyjna linia produkcyjna pozwoli w cyklu produkcyjnym przetwarzać papryki o różnej temperaturze, nienormatywnym rozmiarze i kształcie znacznie efektywnej i szybciej od pracy ręcznej, co zwiększy moce przerobowe, poprawi jakość produktu oraz pozwoli dłużej utrzymać jego świeżość przez jego schłodzenie, oraz skrócenie procesu przetwarzania.