Baza Grup Operacyjnych EPI

Światło w Szkle

Opracowanie innowacyjnej technologii produkcji kompozycji roślinnych w słojach w pomieszczeniach wegetacyjnych bez dostępu światła naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem składu widmowego światła sztucznego i mikroklimatu komory uprawowej

Tytuł projektu: Opracowanie innowacyjnej technologii produkcji kompozycji roślinnych w słojach w pomieszczeniach wegetacyjnych bez dostępu światła naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem składu widmowego światła sztucznego i mikroklimatu komory uprawowej i ich wpływu na jakość finalną produktu.  

Opracowanie i wdrożenie technologii produkcji kompozycji roślinnych w słojach w pomieszczeniach wegetacyjnych bez dostępu światła naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem składu widmowego światła sztucznego i mikroklimatu komory uprawowej i ich wpływu na jakość finalną produktu. Stworzenie regulowanych warunków temperaturowo – wilgotnościowych oraz odpowiedni dobór widma światła umożliwi wprowadzenie nowego produktu z wykorzystaniem bardzo wymagających roślin – Caladium oraz znacząco ulepszy obecne produkty pod względem jakościowym.


Produkcja kompozycji kwiatowych w słojach szklanych znana jest od wielu lat i coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest to jednak bardzo skomplikowany proces, który znacznie odbiega od uprawy roślin doniczkowych w szklarniach, ze względu na zastosowane opakowanie – doniczka / pojemnik szklany. 

  • Dotychczasowy, powszechnie stosowany proces produkcji nie zabezpiecza wymagań roślin, co do utrzymania stałej temperatury, wilgotności oraz równomiernego dostępu światła.
  • Najważniejszym etapem produkcji kompozycji jest prawidłowa aklimatyzacja roślin po umieszczeniu ich w podłożu.
  • Dostęp światła naturalnego powoduje znaczne straty wody, a jego brak osłabia ukorzenianie i znacznie obniża przeżywalność roślin.
  • Produkcja w szklarniach wiąże się także z powstawaniem dużych ilości pyłu (ziemia/torf/zanieczyszczenia z zewnątrz) osadzającego się na słojach, co powoduje konieczność dodatkowego czyszczenia ręcznego wielotysięcznej produkcji i generuje olbrzymie koszty.
  • Chcąc zaoferować odbiorcom produkt wysokiej jakości, ukorzeniony i o odpowiednich warunkach wilgotnościowych poszukujemy innowacyjnej metody produkcji, która zapewni roślinom najlepsze warunki aklimatyzacji, a jednocześnie pozwoli na produkcję dużych, jednolitych partii towaru. 

Działania podejmowane w ramach projektu

Opracowanie i wdrożenie nowego produktu z wykorzystaniem Caladium i znacznie udoskonalonego produktu – kompozycji roślinnych w słojach o niespotykanych parametrach jakości, zdrowotności i trwałości. Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji kompozycji roślinnych w słojach w pomieszczeniach wegetacyjnych na wielopoziomowych regałach bez dostępu światła naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem składu widmowego światła sztucznego i mikroklimatu komór uprawowych oraz opracowanie mieszanek podłoża zapewniających lepsze warunki rozwoju i ukorzeniania się roślin.

Główne korzyści z realizacji projektu

Założenia projektu opierają się na opracowaniu innowacyjnej technologii produkcji kompozycji roślinnych w szkle w pomieszczeniach wegetacyjnych bez dostępu świata naturalnego i stworzeniu mikroklimatu nieosiągalnego w uprawie szklarniowej oraz wprowadzenie do uprawy specjalnie opracowanych mieszanek podłoża, a także nowej metodzie organizacji produkcji na wielopoziomowych regałach.


Uznając celowość tych założeń wyprodukowany w innowacyjnej technologii produkt będzie posiadał znacznie lepsze parametry jakościowe a rośliny charakteryzować się będą lepszą zdrowotnością i czystością.

  • Po raz pierwszy w produkcji masowej kompozycji w szkle wykorzystane zostanie Caladium  - ciepłolubna roślina, bardzo trudna do aklimatyzacji w szklanych pojemnikach.
  • Zrealizowanie tego celu przyczyni się do znaczącego oddziaływania na rynek kwiaciarski i odpowiada na istotne potrzeby tego sektora w Polsce i na świecie.

Streszczenie praktyki

  • Produkcja roślin w izolowanych pomieszczeniach wyposażonych w sztuczne źródła światła oraz systemy utrzymania temperatury i wilgotności powietrza zapewnia pełną kontrolę i stabilność warunków uprawy.
  • Izolacja od środowiska zewnętrznego przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego pozwala na znacznie zmniejszenie strat spowodowanych chorobami i szkodnikami roślin.
  • Uprawa na wielopoziomowych regałach zapewnia lepsze wykorzystanie powierzchni i istotnie wpływa na wydajność produkcji.
  • Opracowanie technologii uprawy kompozycji roślinnych w komorach wegetacyjnych z wykorzystaniem źródeł światła sztucznego, dowolnie modyfikowanego pozwoli w przyszłości na wykorzystanie tej technologii do ukorzeniania i uprawy roślin w innych niż szklane pojemnikach.
  • Ponadto rozwiązanie to może zostać zaadaptowane np. do wielopoziomowej uprawy ziół lub warzyw liściowych.
  • Ważnym aspektem jest także uzasadnienie ekonomiczne, ponieważ koszty utrzymania i ogrzewania obiektów jednopoziomowych, zwłaszcza szklanych są nieporównywalnie wyższe do izolowanych pomieszczeń oświetlanych światłem sztucznym. 

Dodatkowe informacje

Realizacja operacji ma na celu opracowanie i wdrożenie metodyki aklimatyzacji roślin w kompozycjach w szkle, w pomieszczeniach wegetacyjnych bez dostępu światła naturalnego. Pomysł wdrożenia takiego rozwiązania ma duży potencjał rozwojowy, a pozytywne wyniki badań z pewnością przyczynią się do znacznego oddziaływania na rynek kwiaciarski. Jesteśmy przekonani, że jako pierwsi, mamy szansę na znalezienie rozwiązania tego problemu dla całego sektora kompozycji w szkle.