Baza Grup Operacyjnych EPI

POP - Płynnie Odżywiona Puławska

Nowatorska technologia żywienia świń puławskich, jako element implementacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym w gospodarstwie hodowlanym

Celem operacji jest opracowanie innowacyjnej technologii żywienia loch rasy puławskiej, będącej połączeniem systemu żywienia na mokro z wykorzystaniem fermentowanych pasz włóknistych z traw oraz nasion roślin białkowych.       


Koszt produkcji wieprzowiny to głównie żywienie. Standardowo są to zboża i poekstrakcyjna śruta sojowa, których cena rośnie, a dostępność maleje. Takie żywienie pokrywa zapotrzebowanie zwierząt, ale nie daje poczucia sytości, może powodować niedobór włókna, pomija wartościowe i tańsze kiszonki, objętościowe i produkty uboczne oraz wzmacnia rywalizację o zboża między rynkiem paszowym a spożywczym.

  • Działania innowacyjne polskiej hodowli świń muszą polegać na znalezieniu niszy, którą mogą być rasy zachowawcze. Dostosowane do ich zapotrzebowania żywienie, zwłaszcza na mokro, nie jest opracowane, a wymaga tego ich odrębność genetyczna w stosunku do ras wysoko produkcyjnych.
  • W operacji planowane są badania naukowe, które obejmą analizę pasz i opracowanie sposobu żywienia loch puławskich optymalnie do zapotrzebowania oraz ocenę jego wpływu na produkcyjność loch i potomstwo.

Cele szczegółowe operacji to:

  • montaż instalacji i stacji paszowych do żywienia na mokro nowatorską paszą z wykorzystaniem kiszonek z traw;
  • badanie jakości bazy paszowej na podstawie analiz chemicznych;
  • opracowanie innowacyjnego sposobu żywienia loch puławskich - opracowanie receptur nowatorskiej paszy, ustalenie schematu żywienia;
  • badanie efektów operacji (ocena wskaźników produkcyjnych i zdrowotnych loch i prosiąt);
  • ocena efektywności zmian ekonomicznych w gospodarstwie funkcjonującym według nowego modelu organizacji produkcji.   

Działania podejmowane w ramach projektu

Opracowanie i udoskonalenie technologii żywienia loch rasy puławskiej, będącej nowatorskim połączeniem nowoczesnego systemu żywienia na mokro z wykorzystaniem kiszonych pasz włóknistych z traw oraz lokalnych roślin białkowych. Technologia ta będzie elementem implementacji założeń Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w gospodarstwie hodowlanym, umożliwi racjonalne zarządzanie produkcją świń poprzez efektywne wykorzystywanie lokalnych surowców, ograniczenie kosztów żywienia, uniezależnienie od pasz importowanych, zwiększenie bioróżnorodność roślin uprawnych i zwierząt gospodarskich oraz dywersyfikację działalności rolniczej.

Główne korzyści z realizacji projektu

Poprawa wyników gospodarczych wszystkich gospodarstw oraz ułatwianie restrukturyzacji i modernizacji gospodarstw, szczególnie z myślą o zwiększeniu uczestnictwa w rynku i zorientowaniu się na rynek, a także zróżnicowania produkcji rolnej. Poprawa konkurencyjności producentów rolnych poprzez lepsze ich zintegrowanie z łańcuchem rolno-spożywczym poprzez systemy jakości, dodawanie wartości do produktów rolnych, promocję na rynkach lokalnych i krótkie cykle dostaw, grupy producentów oraz organizacja międzybranżowa.