Baza Grup Operacyjnych EPI

Dobry Miód

Pasieka na bazie kontrolowanych warunków i regulowanego mikroklimatu w ulu oraz kształtowanej produkcji pożytków

Celem operacji jest opracowanie i wdrożenie produktu - udoskonalonego miodu naturalnego, uzyskiwanego w oparciu o specjalnie kształtowane pożytki i bez użycia chemicznych metod ochrony.


  • Będą wprowadzone nowe technologie produkcji miodu z wykorzystaniem nowatorskich pasiek z ulami o zmodyfikowanej konstrukcji, jak i zostaną zastosowane nowatorskie metody marketingu.
  • Powstanie 6 innowacyjnych minipasiek, w których będą prowadzone badania nad dobrostanem pszczół i jakością miodu.

Główne korzyści z realizacji projektu

Przedmiotem operacji jest produkcja miodu o podwyższonej jakości, bez użycia substancji aktywnych (amitrazy) do zwalczania warrozy, poprzez stworzenie odpowiednich warunków dobrostanu dla pszczół i upraw miododajnych oraz zapewnienie użytków i warunków glebowych dla uzyskania walorów pro-zdrowotnych i dobrej klasy cenowej. W trakcie realizacji projektu powstaną innowacyjne mini-pasieki.

  • Oprócz zapewnienia dobrostanu pszczół, dzięki swojej nowatorskiej konstrukcji i technologii oraz wysokiej efektywności energetycznej, będą przystosowane do jednoosobowej obsługi nie wymagającej znacznego wysiłku fizycznego. Ule będą posiadały innowacyjną konstrukcję, z kontrolowanymi warunkami i automatyczną regulacją miniklimatu.
  • Według założeń projektu, konstrukcja uli (nie będzie w nich szkodliwej dla pszczół nadmiernej wilgoci), pozwoli bez użycia środków chemicznych na znaczne ograniczenie, a nawet zwalczenie warrozy - jednej z najgroźniejszych chorób pasożytniczych pszczół. W trakcie przeprowadzonych badań zostaną opracowane specjalne mieszanki nasion do uzyskania wysokiej jakości pożytków.