Baza Grup Operacyjnych EPI

Original Food

Innowacyjna metoda stymulacji wegetatywnego rozmnażania roślin na przykładzie żurawiny wielkoowocowej (Vaccinium macrocarpon Aiton) z zastosowaniem nowych inicjatorów organicznych

Wielkoobszarowe plantacje żurawiny wielkoowocowej Vaccinium macrocarpon Aiton zakładane są z ukorzenionych sadzonek lub nieukorzenionych, wegetatywnych części roślin.

  • Wykorzystanie ukorzenionych sadzonek pozwoli plantacji wejść w okres plonowania już po 2 latach, ale pełne plony będzie można zbierać  dopiero po 3-4 latach. Jednakże zakładanie plantacji żurawiny wielkoowocowej z ukorzenionych sadzonek jest bardzo energochłonne i kosztochłonne, gdy z musi być poprzedzone całym cyklem produkcyjnym wytwarzania sadzonek. Ponadto proces nasadzenia z ukorzenionych sadzonek jest procesem wymagający dużych nakładów robocizny, gdyż na rynku nie ma dostępnych maszyn i urządzeń, które pozwoliłyby w pełni zmechanizować ten proces.
  • Inną metodą zakładania plantacji towarowych jest zakładanie z nieukorzenionych, wegetatywnych części roślin. Zaletą tej metody jest prostota pozyskiwania materiału nasadzeniowego (pędy wegetowane roślin żurawiny wieloowocowej), niewielki koszt wykonania nasadzeń oraz możliwość uzyskania większego zagęszczenia roślin w przeliczeniu na jednostkę powierzchni. Zaletą gęstego sadzenia roślin jest szybsze pokrycie powierzchni produkcyjnej, a co za tym idzie zmniejszona konkurencja chwastów i szybsze dojście do pełnego plonowania. Metoda ta jednak obarczona jest dużym ryzykiem związanym z nieukorzeniem roślin, gdyż proces nasadzeń przypada na przełom maja i czerwca, kiedy występuje stosunkowo wysoka dobowa temperatura oraz sezonowe niedobory wody, które utrudniają i ograniczają proces ukorzeniania się roślin. Ponadto tempo i skuteczność ukorzeniania się roślin uzależniony jest od jakości materiału nasadzeniowego (pędy wegetatywne), który ze względu na technologię nie może być selekcjonowany na etapie pobierania.
  • Realizacja zaplanowanej operacji pozwoli na opracowanie i wdrożenie innowacyjnej na skalę światową metody stymulacji wegetatywnego rozmnażania roślin Vaccinium macrocarpon Aiton z zastosowaniem nowych inicjatorów organicznych, przez co przyczyni się do intensyfikacji ukorzenia roślin przy ograniczonym zużyciu wody.

Główne korzyści z realizacji projektu

W ramach realizacji planowanej operacji opracowana i wdrożona zostanie innowacyjna w skali światowej metoda stymulacji wegetatywnego rozmnażania roślin żurawiny wielkoowocowej (Vaccinium macrocarpon Aiton) z zastosowaniem nowych inicjatorów organicznych.

Ponadto opracowany i wdrożony zostanie nowy, innowacyjny system natleniania wody kierowanej do nawadniania nasadzonych roślin, które w początkowych etapach wzrostu i rozwoju wymagają wody o wysokiej zawartości rozpuszczonego tlenu.

Rezultaty przeprowadzonych doświadczeń i prac badawczych zaprezentowane zostaną podczas krajowej konferencji oraz opublikowane w 2 pracach naukowych o zasięgu międzynarodowym. Jednocześnie uzyskane wyniki i ich rezultaty zostaną upublicznione na stronie internetowej Lidera grupy operacyjnej.